ČSA oznámily propouštění až všech 430 zaměstnanců, píší Hospodářské noviny

České aerolinie (ČSA) se chystají propustit až všech svých 430 zaměstnanců, oznámily úřadu práce. Napsaly to Hospodářské noviny (HN), kterým oznámení o hromadném propouštění potvrdila předsedkyně Odborové organizace posádek letadel Tereza Löffelmanová. Leteckou společnost zasáhly dopady epidemie koronaviru, se státní pomocí přitom počítat nemůže. Aerolinky jsou pod ochranným moratoriem před věřiteli, které vyprší na konci února.

„Mohu potvrdit, že nám bylo doručeno oznámení o hromadném propouštění,“ řekla deníku Löffelmanová. Podle ní zatím zaměstnanci neznají plán, jak chce firma přežít následující týdny.

ČSA provoz nezastavují, chystají restrukturalizaci k záchraně firmy, řekla jejich mluvčí Vladimíra Dufková. Součástí restrukturalizace je i záměr hromadného propouštění. Podle podniku však jde jen o záměr a nemusí to znamenat propuštění všech zaměstnanců.

Leteckou společnost zasáhly dopady epidemie koronaviru. Aerolinky jsou pod ochranným moratoriem před věřiteli, které vyprší na konci února. „ČSA v žádném případě nezastavují provoz, pokračuje restrukturalizační proces směřující k záchraně ČSA. Záměr hromadného propouštění, který ČSA oznámily úřadu práce, je jedním z kroků restrukturalizačních opatření,“ řekla Dufková.

Aerolinky dál počítají se všemi plánovanými lety podle stávajících letových řádů. S ohledem na vývoj epidemiologické situace v jednotlivých zemích také počítají s obnovením některých linek. „ČSA budou i nadále operovat své lety v maximálně úsporném režimu s ohledem na situaci na trhu,“ dodala mluvčí.

Od státu peníze nepřijdou

Letecká skupina Smartwings, jejíž jsou České aerolinie součástí, požádala podle serveru SeznamZprávy počátkem února stát o pomoc 1,1 miliardy korun pro ČSA. Bez pomoci státu podle Smartwings čeká ČSA insolvenční řízení, protože firma nemá nárok na pomoc z programu Covid Plus.

Smartwings už dříve vládu vyzvaly také k vytvoření kompenzačního programu pro letectví, z nějž by čerpaly zřejmě jako jediné právě Smartwings a ČSA. Kompenzace měly podle spolumajitele skupiny Jiřího Šimáněho pokrýt zrušené lety během nouzového stavu na jaře loňského roku, skupina náhradu vyčíslila zhruba na půl miliardy korun.

Stát se ale pomoct nechystá. „Žádnou specifickou podporu pro skupinu Smartwings nepřipravujeme,“ uvedl pro HN ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Ministerstvo dopravy už dřív oznámilo, že program Covid Plus, který umožňuje čerpat záruky i podnikům z dopravy a cestovního ruchu, může využít společnost Smartwings jako majoritní vlastník ČSA.

Loni v létě ČSA oznámily, že plánují do letošního února snížit počet zaměstnanců o víc než 300. Ve firmě tehdy pracovalo zhruba 700 lidí. Zaměstnance propouštěly také sesterské Smartwings.

ČSA podle Šimáněho loni zaznamenaly ztrátu asi 1,5 miliardy korun. Vedle toho nemají leasingovou společnost, která by je podpořila tak, jak se to stalo v případě Smartwings, uvedl Šimáně. Případný úpadek a insolvenční řízení mohou postihnout i klienty ČSA, kteří u společnosti nakoupili letenky za miliardu korun a dosud je nevyužili.