Růst cen domů a bytů v Česku zpomalil na 7,7 procenta. I tak byl ve druhém čtvrtletí šestý nejvyšší v EU

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve druhém čtvrtletí zpomalil na 7,7 procenta, o čtvrtletí dřív se ceny zvýšily o 8,6 procenta. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst šestý nejvyšší, stejně jako na konci března. V porovnání s prvním čtvrtletím loňského roku se ceny zvýšily o 1,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V EU ceny meziročně vzrostly v průměru o 5,5 procenta.

„Jde o nejpomalejší růst cen realit v Česku za poslední více než dva roky, neboť v uplynulých osmi čtvrtletích rostly ceny nemovitostí vždy v rozsahu od osmi do deseti procent,“ sdělil analytik Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda.

Nejvíce vzrostly ceny domů a bytů v Lucembursku, a to o 13,3 procenta. Následovaly Polsko (o 10,9 procenta), Slovensko (o 9,7 procenta) a Chorvatsko (o 8,3 procenta). Naopak v Maďarsku ceny klesly o 5,6 procenta, na Kypru o 2,9 procenta. Údaje za Řecko nejsou dlouhodobě k dispozici.

Meziroční růst cen bytů a domů v 1. čtvrtletí 2020 (v %)
Zdroj: Eurostat

V Česku rostly ceny nemovitostí v porovnání s ostatními zeměmi Unie nejrychleji nepřetržitě od posledního čtvrtletí 2016 do konce třetího čtvrtletí 2017. Nejvyšší byl růst ve druhém čtvrtletí 2017, kdy domy a byty v Česku meziročně zdražily o 13,3 procenta. V porovnání s průměrem EU byl tehdy růst více než třikrát vyšší.

Dynamika růstu cen nemovitostí kvůli koronaviru zmírnila ve většině zemí EU

„Dynamika růstu cen nemovitostí zmírnila ve druhém čtvrtletí v porovnání s tím prvním ve většině zemí Unie. Tlak na pokles cen vyvolává předně koronavirová krize, která zvyšuje nejistotu v ekonomice, takže odrazuje od pořízení nemovitostí. V druhém sledu pak narůstá počet lidí, kteří se rozhodli vyčkávat na nižší cenu realit, neboť doufají, že pokles bude ještě výraznější,“ doplnil Kovanda.

Výsledkem je podle něj jisté ochromení poptávky a pokles dynamiky cenového růstu. Zatím ale nejde o nijak výrazné zpomalení.

Poptávce po nemovitostech na druhou stranu nahrává další důsledek koronavirové krize, kterým je pokles úrokových sazeb, včetně hypotečních. „Nízké úroky zatraktivňují nemovitosti coby investiční alternativu, neboť výnos realit – v Česku čtyři až pět procent ročně – výrazně předčí úročení termínovaných vkladů nebo investic typu řady dluhopisů,“ vysvětluje Kovanda.

Aby ale nastalo výraznější zpomalení růstu cen nemovitostí v Česku či jinde v EU, musela by podle něho koronavirová krize udeřit ještě silněji, například během druhé vlny šíření nákazy, nebo být celkově vleklejší.

„Realitní trh v podstatě nereaguje tak jako v předchozích dvou recesích, kdy naopak byty zlevňovaly. Důvodem jsou nejspíš jen levné peníze. A to nejenom z pohledu možnosti si je vypůjčit, ale především je investovat,“ sdělil analytik ČSOB Petr Dufek.

Jak dále uvedl, zatímco doposud rychleji zdražovaly starší byty, nyní je tomu naopak. O něco málo rychleji rostou ceny nových bytů, kterých se ovšem letos staví stále méně. „Vývoj na realitním trhu se může i nadále rozcházet s hospodářským cyklem, i když alespoň zpomalení růstu cen se zdá přece jen pravděpodobné,“ doplnil Dufek.

Analytik společnosti Natland Petr Bartoň zmínil, že zatímco v růstu cen novostaveb bylo Česko mezi zeměmi EU na pátém místě, ceny starších bytů stouply sedmým nejvyšším tempem.

„To naznačuje český hlad zejména po nových bytech. Ten stojí také za vlastním růstem cen bytů, protože i nadále je počet nových bytů na českém trhu významně brzděn evropsky zcela nejpomalejším systémem stavebních povolení,“ dodal Bartoň.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
07:08Aktualizovánopřed 25 mminutami

Výpadek proudu způsobil rozsáhlé škody průmyslovým podnikům i restauracím

Podle Hospodářské komory evidují firmy po pátečním výpadku elektrického proudu ztráty v řádu minimálně stovek milionů korun. Nejvíc k tomu přispěly velké průmyslové provozy. Situace se ale dotkla i obchodů a restaurací.
před 48 mminutami

OPEC+ od srpna urychlí zvyšování těžby ropy

Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na zvyšování těžby ropy. Od srpna skupina zvýší těžbu o 548 tisíc barelů denně, uvedl ropný kartel, zatímco v květnu, červnu a červenci navyšoval těžbu pokaždé o 411 tisíc barelů denně. Skupina se sešla poprvé od doby, kdy ceny ropy vystřelily vzhůru – než opět ustoupily – po úderech Izraele a USA na Írán, poznamenala agentura Reuters.
před 7 hhodinami

Dálničních známek se letos prodalo víc, už pět milionů

Téměř pět milionů dálničních známek ke konci června koupili řidiči. To je o skoro 400 tisíc víc než vloni ve stejném období. Největší nárůst zájmu je o jednodenní známky, které jsou v prodeji teprve od loňského března. Vyplývá to z dat Centra dopravních informačních systémů ministerstva dopravy (CENDIS). Nejvíc dálničních známek si řidiči kupují s přicházejícím létem, vrchol prodeje se proto i letos očekává v červenci a srpnu.
před 12 hhodinami

Nová dohoda EU a Kyjeva zvyšuje kvóty na ukrajinský cukr i pšenici

Obchodní dohoda mezi EU a Ukrajinou zavádí nové kvóty pro vývoz citlivých ukrajinských produktů. Například pro cukr jde podle nejmenovaného vysokého unijního představitele o kvótu sto tisíc tun ročně z dřívějších dvaceti tisíc tun, u pšenice pak jde o zvýšení na 1,3 milionu tun z původní kvóty jeden milion tun. Na dovoz levných zemědělských produktů z Ukrajiny si stěžují zemědělci v některých zemích EU, poukazují hlavně na nerovné podmínky.
včera v 11:04

Inflace v červnu podle odhadu zrychlila na 2,9 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku se v červnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Inflace tak dále zrychlila z květnových 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny v červnu vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečnou hodnotu statistici zveřejní ve čtvrtek 10. července, v předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj odhad.
včera v 10:43

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali o bezpečnosti a ekonomice

Česko musí investovat peníze do obrany efektivně, shodli se krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). Volební lídr Motoristů Vladimír Pikora míní, že je důležité utrácet peníze při zvyšování výdajů v tuzemsku. Krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní) nevidí ve zbrojení smysl. Krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) by byl pro referendum o setrvání v NATO, senátor Ondřej Lochman (STAN) naopak vidí Alianci jako oporu Česka. Místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO) spatřuje důležitost v komunikaci se spojenci, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou.
3. 7. 2025Aktualizovánovčera v 08:21

O červencových svátcích zůstanou obchody otevřené

Potravinové řetězce i obchodní centra mohou být během červencových svátků otevřené. Letos připadá Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na sobotu 5. července, Den upálení mistra Jana Husa pak vychází na neděli 6. července. Česká obchodní inspekce nicméně doporučuje lidem, aby se o prodejní době raději informovali dopředu.
včera v 06:30
Načítání...