Meziroční růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlil na 2,8 procenta

Meziroční růst české ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlil na 2,8 procenta, v prvním čtvrtletí činil 2,7 procenta. Mezičtvrtletně se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,7 procenta. Vyplývá to ze zpřesněných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Podle prvních dvou odhadů z poloviny a konce srpna rostl HDP ve 2. čtvrtletí o 2,7 procenta, jedná se tedy o zlepšení.

„Také ve druhém čtvrtletí významně rostly mzdové náklady podniků, meziročně o 7,1 procenta. S tím souvisí i meziroční růst peněžních i nepeněžních příjmů domácností o 3,5 procenta,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Podniky méně investovaly do strojů a zařízení, míra investic tak meziročně klesla o 1,5 procenta.

Jde o nejsilnější meziroční růst české ekonomiky od prvního čtvrtletí roku 2018, uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Dál však předpokládá, že meziroční růst české ekonomiky ve zbytku letošního roku zpomalí a v závěrečném čtvrtletí se dostane ke dvěma procentům.

Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí rostla (zdroj: ČT24)

Podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky lze považovat současný růst nadále za solidní, i když česká ekonomika je již za vrcholem svého hospodářského cyklu a postupně zpomaluje, což je do značné míry ovlivněno i vývojem v zahraničí. Pro tento rok Růžička očekává průměrný růst ekonomiky o 2,5 procenta a pro příští rok, zejména vlivem předpokládaného slabého ekonomického vývoje v zahraničí, odhaduje zvýšení HDP o dvě procenta.

Za celý letošní rok očekávají analytici Komerční banky (KB) růst HDP na úrovni 2,7 %. „Hlavním tahounem bude spotřeba domácností, jejíž příspěvky k růstu ovšem budou pomalu slábnout. Investice v letošním roce své tempo mírně zvolní, čisté exporty budou domácí ekonomiku ve druhé polovině roku brzdit,“ konstatuje ekonom KB Michal Brožka. V příštím roce pak očekává zpomalení české ekonomiky na 2,1 %.

Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele meziročně vzrostl ve 2. čtvrtletí o 3,5 procenta a ve srovnání s prvním čtvrtletím o 1,2 procenta. Spotřeba domácností na obyvatele se proti stejnému loňskému období zvýšila o 2,9 procenta, mezičtvrtletně o 1,5 procenta.

V absolutních číslech dosáhl průměrný měsíční příjem ze zaměstnání 34 995 korun. Meziročně tak byl vyšší o 3,2 procenta a ve srovnání s prvními třemi měsíci roku o 1,2 procenta. „Výsledkem rychlejšího růstu výdajů domácností než jejich příjmů proti předchozímu čtvrtletí byla nižší míra úspor, a to 10,9 procenta,“ uvedl ČSÚ.