Valná hromada ČEZu zamítla návrhy akcionářů kolem Šnobra. Ti se kvůli programu obrátili na soud

Minoritní akcionáři ČEZu sdružení kolem kritika současného vedení firmy Michala Šnobra podali hned v úvodu páteční valné hromady energetické společnosti protest proti programu jednání a valnou hromadu opustili. Poprvé se přitom zasedalo právě na popud minoritního akcionáře. Šnobr ve svém vystoupení uvedl, že jako kvalifikovaní akcionáři požádali soud, aby je pověřil svolat zasedání v rozsahu, ve kterém chtěli. Ve zbytku jednání valná hromada zamítla všechny jejich návrhy.

Michal Šnobr
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Jednání valné hromady trvalo i s přestávkami zhruba čtyři hodiny. Kromě procesních bodů byl přijat pouze protinávrh vedení firmy, týkající se povinnosti předkládat valné hromadě návrh koncepce podnikatelské činnosti společnosti jednou za čtyři roky. Dosud časové určení chybělo, akcionáři kolem Šnobra navrhovali dvouletý interval.

Minoritní podílníci také navrhovali změnu stanov společnosti v opčním programu, který mohou manažeři ČEZu využít na nákup akcií společnosti.

Valnou hromadu ale poznamenalo to, že minoritní akcionáři kolem Šnobra podali hned v jejím úvodu protest proti programu jednání a valnou hromadu opustili. 

Šnobrovi vadilo, že se na program nedostaly Počerady

Šnobr kritizoval mimo jiné to, že ČEZ na pořad jednání nezařadil diskusi o případném prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady, která firmě patří. ČEZ už dříve uvedl, že přijal na pořad valné hromady všechny body, jež právně mohl. 

Firma ČEZ zase vnímá odchod iniciátora valné hromady z jednání jako projev neúcty k ostatním akcionářům, kteří se jednání v Praze účastní. „Museli si vyhradit čas na svou účast na valné hromadě, mnoho z nich přijelo z jiných částí republiky,“ podotkl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

Podle Šnobra však vedení ČEZu nezařazením části požadavků program znepřehlednilo a zůstalo z něj torzo. „Program valné hromady byl změněn do té míry, že v podstatě kromě návrhu na odvolání a volbu členů dozorčí rady není na této valné hromadě o čem jednat,“ řekl při odchodu z jednání Šnobr.

Program valné hromady byl navíc podle Šnobra změněn zcela nezákonně. „Je zcela nepřijatelné, aby se představenstvo ČEZu pasovalo do role arbitra, který rozhoduje o programu valné hromady, o který žádají akcionáři,“ zdůraznil. Mluvčí Kříž uvedl, že představenstvo společnosti svolalo valnou hromadu podle zákona.

Podotkl, že na pořad jednání byl zařazen mimo jiné bod volby členů dozorčí rady firmy, u kterého kvalifikovaný akcionář v médiích avizoval, že bude navrhovat svého zástupce. „Kvalifikovaný akcionář se ani k bodu volby členů do dozorčí rady, který sám navrhoval, nevyjádřil a nikoho nenavrhl, a co více, ani se už projednávání tohoto bodu neúčastnil,“ dodal Kříž.

Šnobr také vyzval generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše, aby se do pondělí distancoval od svých slov, že je páteční valná hromada nadbytečná. Pokud tak neučiní, vyzve dozorčí radu společnosti, aby přezkoumala jeho kompetenci vést firmu.

Minoritní akcionáři kolem ekonoma a poradce investiční skupiny J&T Šnobra chystají na pondělní odpoledne tiskovou konferenci, kde chtějí představit další postup.