Velká chvíle inspektorů ČOI se blíží. Poprvé budou moci využít skryté identity

Inspektoři České obchodní inspekce začnou poprvé využívat skrytou identitu. Nasadí ji hlavně při předváděcích akcích, v autobazarech nebo v zastavárnách, kde se člověk musí legitimovat. Informace, na koho přesně budou kontroly zacíleny a kdy budou spuštěny, patří k utajovaným a inspekce je proto nesdělí.

Využívat skrytou identitu a vstupovat do uzamčených prostor umožnila inspektorům novela zákona o ČOI, která vstoupila v účinnost loni v listopadu.  Na jaře tak poprvé vnikli do uzamčených prostor, kam dříve nemohli. Využití skryté identity se však opozdilo.

„Ministryni obchodu a průmyslu jsme dali k podpisu první žádost s prvními návrhy osob skryté identity. Paní ministryně návrhy podepsala. Na ministerstvu vnitra jsou nyní žádosti o výrobu krycích dokladů totožnosti, na které čekáme,“ řekl pro ČT24 mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Kontroly začnou, až inspektoři dostanou vystavené doklady.

Krycí doklady mají umožnit více chránit inspektory ČOI, kteří by se na některé akce po předložení dokladu vlastní totožnosti nedostali. Pořadatelé si totiž často vedou seznamy inspektorů, které pak na akci nepustí.

„Můžeme jen říct, že s tím začínáme. A můžeme říct, že se to bude týkat kontrol, kde si mohou subjekty vytvářet seznamy lidí. Půjde o akce, kde se inspektoři musí legitimovat. To jsou předváděcí akce, autobazary a zastavárny – tam je zákonem daná nutnost předložit doklad,“ uvedl Fröhlich.

ČOI uvedla, že ke vstupu inspektorů do uzamčených prostor došlo poprvé v Železné Rudě, kde zajistili padělky v hodnotě 371 tisíc korun. Podobná kontrola proběhla i na tržnici v brněnských Hatích, kde šlo o padělky v hodnotě 10,5 milionu. Největší zásah byl ve Vyšším Brodě. Hodnota zabavených padělků zde dosáhla 14 milionů.