PŘEHLED: Peníze už smí půjčovat jen tato osmdesátka firem. Desítky tisíc dalších nedostaly licenci

Z dřívějšího nepřehledného lesa či dokonce džungle nebankovních společností, které poskytovaly lidem půjčky, zbyl jen zlomek. Od počátku června jich smí legálně půjčovat jen něco přes osmdesát. Ještě počátkem loňského roku jich přitom bylo na šedesát tisíc.

Česká národní banka, která má od přijetí zákona o spotřebitelském úvěru tuto oblast na starosti, přitom posoudila přes sto žádostí (108) o povolení. Pět žádostí zamítla, dalších 19 nedotáhly do konce samotné společnosti. Jiní nebankovní poskytovatelé než ti licencovaní odteď už úvěry dávat nemůžou.

Výsledkem bylo poskytnutí oprávnění pro 84 žadatelů. V jednom případě pak bylo uděleno oprávnění k činnosti nebankovního poskytovatele firmě, která žádost podala po skončení vymezeného období.

Nejčastěji neúspěch společností spočíval v neúplné žádosti, nedoložení ovládajících osob, neprokázání původu finančních zdrojů, mezerách v obchodním plánu nebo nedostatcích v návrhu vnitřních předpisů upravujících postupy nebankovního poskytovatele.

Poskytovatelů či zprostředkovatelů úvěrů bylo dříve podle odhadů přes 55 tisíc. Licencování poskytovatelů úvěrů vstoupilo v platnost s účinností nového zákona o úvěru v prosinci 2016. Mezi kritéria pro udělení licence se řadí důvěryhodnost firmy, průhledné financování, odborná způsobilost nebo minimální počáteční kapitál společnosti.

Společnosti, které na trhu nabízely úvěry, musely už do 1. března loňského roku podat žádost centrální bance o licenci. Od této doby pro ně platilo přechodné období trvající do prvního června letošního roku, v rámci kterého mohly za podmínek specifikovaných zákonem podnikat dál. Žadatelé, kteří žádost podali až po prvním březnu 2017, v přechodné době nemohli spotřebitelské úvěry nabízet.

Ty společnosti, které neobdržely licenci ČNB, budou moci pouze vybírat splátky od stávajících klientů. Každá společnost, jíž ČNB udělení licence zamítla, může ale hned v červnu zažádat o licenci ČNB znovu.

„I v tomto případě ale platí, že do rozhodnutí, na které má ČNB až čtyři měsíce, nesmí taková společnost půjčovat peníze a poskytovat další úvěry,“ uvedl ředitel právního oddělení společnosti Provident Financial Martin Šváb.

Pokud se poskytovatel bez licence nepokusí získat licenci od ČNB ještě jednou, bude muset svou činnost definitivně ukončit. Pohledávky z nedoplacených půjček může buď vybrat sám, nebo je odprodat. O tom ale musí být klient vždy informován.

„To, že poskytovatel úvěru licenci nezíská, neznamená, že úvěr zanikne. Klient musí půjčku doplatit podle původně sjednaných smluvních podmínek,“ varoval Šváb.

Pokuty jsou nově omezeny stropem

Firmy v současnosti musí počítat i se zákonem o spotřebitelském úvěru, který také zpřísňuje podmínky pro poskytování úvěrů. Nařizuje povinnost posoudit schopnost spotřebitele splácet úvěr, a to na základě porovnání příjmů a výdajů spotřebitele a způsobu plnění dosavadních dluhů. Zvyšuje odpovědnost poskytovatelů úvěrů a posiluje postavení spotřebitelů na finančním trhu. Vztahuje se na všechny typy úvěrů a půjček, včetně mikropůjček do pěti tisíc korun. Omezuje také maximální pokutu za pozdní splácení.

7 minut
Události: Nový zákon o spotřebitelském úvěru
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Svěřenský fond RSVP Trust, kam Babiš vloží Agrofert, je ve sbírce listin

Svěřenský fond RSVP Trust, do kterého premiér Andrej Babiš (ANO) nevratně vloží holding Agrofert, byl zveřejněn ve sbírce listin Evidence svěřenských fondů. Založila ho poradenská společnost Roklen s podporou právní kanceláře DBK, sdělila firma v pondělí. Babiš poté uvedl, že tak učiní do termínu, jak mu stanovuje zákon, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Tatra dodá na Slovensko vojenské vozy za až 25 miliard

Společnost Tatra Defence Systems ze skupiny Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada uzavřela se slovenským ministerstvem obrany samostatnou rámcovou smlouvu na dodávku až 1289 vojenských vozidel řady Tatra Force. Finanční rámec smlouvy pro potřeby ministerstva činí až 1,032 miliardy eur (přes 25 miliard korun).
před 9 hhodinami

Vánočním nákupům na poslední chvíli vévodí poukázky či dárkové koše

Vánoční nákupy vrcholí. Lidé často pořizují zásoby jídla a někteří ještě i dárky. Mezi ty nejžádanější patří přednabité karty, poukazy na výrobky nebo zážitky či tematické balíčky zboží. Po těch je poptávka oproti loňsku vyšší. Rostl také zájem o odložené platby, protože Češi letos podle on-line platební služby hojně objednávali na poslední chvíli a riskovali, že zboží neobdrží včas. Za uplynulý víkend se obchodníkům zisky zvýšily oproti předchozímu týdnu až o čtyřicet procent, sezonu ale hodnotí jako srovnatelnou s tou minulou. Některým kamenným obchodům však tržby meziročně klesly kvůli internetové konkurenci. Právě e-shopy naopak očekávají vyšší čísla než loni.
22. 12. 2025

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu fondu dopravní infrastruktury

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) připravený předchozím kabinetem. Po jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Současná koalice návrh kritizovala kvůli jeho nesouladu s návrhem státního rozpočtu. Samotným návrhem rozpočtu na příští rok se vláda v pondělí nezabývala.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

Od ledna ubude na úřadech 322 míst, schválila vláda

Na úřadech ubude od začátku ledna 322 míst, schválila podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vláda. Nejvíce míst ubude na úřadu vlády, ministerstvech financí a průmyslu, řekl po zasedání kabinetu. Jde podle něj teprve o první kolo, úspory se budou ještě hledat. Na začátku roku 2025 bylo úřednických míst 73 520. Aktuální návrh takzvané systemizace počítá pro letošní rok s číslem 73 352.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech

Evropská komise (EK) zahájila hloubkové šetření s cílem posoudit, zda je veřejná podpora, kterou Česká republika plánuje poskytnout na výstavbu a provoz dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Unijní exekutiva se chce zaměřit na vhodnost a přiměřenost státní podpory i na dopad, jaký toto opatření bude mít na hospodářskou soutěž na trhu.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

Antimonopolní úřad zrušil zakázku na 180 trolejbusů pro Prahu

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna definitivně zrušil zadávací řízení Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) na nákup až 180 bateriových trolejbusů za víc než tři miliardy korun. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Rozhodnutí je pravomocné, DPP jej může napadnout správní žalobou u Krajského soudu v Brně. Vedoucí komunikace DPP Daniel Šabík uvedl, že podnik v příštím roce vypíše novou veřejnou zakázku.
22. 12. 2025

O svátcích budou velké obchody většinou zavřené

Obchodní řetězce a nákupní centra budou mít o Vánocích naposledy otevřeno na Štědrý den, který letos připadá na středu, maximálně však do 12:00 hodin. Ve čtvrtek 25. prosince a v pátek 26. prosince budou mít všechny velké obchody zavřeno, stejně tak i ve čtvrtek 1. ledna. Děti šly letos do školy naposledy v pátek 19. prosince a vrátí se v pondělí 5. ledna.
22. 12. 2025
Načítání...