Americká centrální banka zvedla sazbu a zlepšila prognózu pro ekonomiku Spojených států

Americká centrální banka (Fed) ve středu podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,50 až 1,75 procenta. Předpověděla rovněž, že letos základní úrok zvýší ještě minimálně dvakrát.

Jerome Powell, šéf americké centrální banky
Zdroj: Reuters Autor: Joshua Roberts

Fed své rozhodnutí oznámil po skončení dvoudenního zasedání, kterému poprvé předsedal nový šéf Jerome Powell. Ten začátkem února v čele centrální banky vystřídal Janet Yellenovou.

Fed rovněž předpověděl, že růst ekonomiky Spojených států v letošním roce dosáhne 2,7 procenta. Zlepšil tak svou prosincovou prognózu, která letošní růst odhadovala pouze na 2,5 procenta. „Hospodářské vyhlídky se v posledních měsících zlepšily,“ uvedla centrální banka. Akcie po zvýšení sazeb začaly růst.

Dolar ve středu sestoupil ze svého třítýdenního maxima, když investoři vybírali zisky právě před rozhodnutím Fedu. Kolem 18:00 SEČ odepisoval dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, 0,3 procenta na 89,76 bodu. Euro k dolaru přidávalo 0,2 procenta na 1,2266 dolaru. Na japonský jen dolar ztrácel 0,2 procenta na 106,29 JPY.