Začne odstávka datových schránek. Do 2. ledna nepůjdou používat

Odpoledne začne plánovaná odstávka datových schránek. Ministerstvo vnitra varuje, že až do 2. ledna nebude možné systém využívat. Lidé se nebudou moct do datové schránky přihlásit, nebude možné ani přijímání nebo odesílání zpráv. Všechna podání je proto nutné vyřídit nejpozději do dnešní 16. hodiny. 

Nedostupné budou i služby, které pro ověření totožnosti žadatele využívají přihlašovací údaje do datové schránky uživatele. Jde o portály Finanční správy, České správy sociálního zabezpečení nebo služby CzechPoint, které umožňují získat do datové schránky elektronické výpisy třeba z rejstříku trestů nebo bodového hodnocení řidiče.

Na žádném z kontaktních míst CzechPointu nepůjde datovou schránku ani zřídit nebo znepřístupnit. Nedostupná bude i autorizovaná konverze s možností zaslání nebo vyzvednutí, které nabízí služba Úschovny CzechPointu. V době odstávky rovněž nebude možné uveřejnit žádné dokumenty v registru smluv ani na Portálu veřejné správy.

Odstávka se dotkne i lidí, kteří chtějí přes datovou schránku žádat o voličský průkaz pro lednové prezidentské volby. Doba, po kterou je možné o průkaz zažádat touto cestou, se zkrátí přibližně na polovinu. 

„Informační systém datových schránek funguje od roku 2009 a aktuálně je nezbytný přechod na novou infrastrukturu. V této souvislosti je třeba učinit všechny potřebné kroky, díky kterým bude zachována maximální bezpečnost systému a integrita dat,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.  

V průběhu odstávky je možné použít e-mail opatřený uznávaným elektronickým podpisem odeslaný na elektronickou podatelnu úřadu.