Zeman už má dostatek podpisů pro obhajobu mandátu, oznámila jeho žena

Prezident Miloš Zeman má k dispozici dostatečný počet podpisů, aby se mohl přihlásit do obhajoby svého mandátu. Jeho žena a šéfka jeho petičního týmu Ivana Zemanová oznámila, že získal už přes 59 tisíc podpisů. Dodala, že sběr bude pokračovat, a nepovažuje proto toto číslo za definitivní.

Ivana Zemanová informovala o aktuálním stavu podpisů pro Zemanovu obhajobu mandátu
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Koncem dubna Zemanův volební tým vyslal do měst skupiny dobrovolníků. Lidé si mohou petiční archy také stáhnout na internetu nebo je podepsat třeba v obchodech či restauracích podporovatelů. Podporu pro současného prezidenta sháněla i Strana práv občanů.

„Chtěla bych vám oznámit, že k dnešnímu dni máme 59 263 podpisů. V žádném případě nepovažujeme toto číslo za definitivní,“ řekla Zemanová. Zároveň vyzvala příznivce Zemana, aby petici za jeho kandidaturu i nadále podepisovali. „Nakonec bych chtěla ještě dodat, že jsem velice hrdá na svého muže a jsem přesvědčena o tom, že i v příštích pěti letech má České republice co nabídnout,“ dodala.

Datum voleb vyhlašuje předseda Senátu, první kolo by se mělo konat v lednu. Přihlásit se do voleb mohou kandidáti nejpozději asi dva měsíce před volbami. Potřebují k tomu 50 tisíc ověřených podpisů nebo podporu deseti senátorů či dvaceti poslanců.

Uchazeči o post prezidenta se obávají, že bude v petičních arších mnoho chyb, získat jich proto plánují více. Stejný důvod k dalšímu sběru podpisů uvedla i Zemanová.

Přes limit se dostal i Horáček 

Splněný limit zatím ohlásil pouze podnikatel a textař Michal Horáček, který jich má 70 tisíc. Podle jeho spolupracovníka Jiřího Táborského museli dalších 11 tisíc z petice vyřadit, a to i kvůli nečitelnosti. K hranici padesáti tisíc se pak blíží bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, který má k dispozici přes 40 tisíc podpisů.

Lékař a aktivista Marek Hilšer ČTK řekl, že již sesbíral 15 tisíc podpisů. Očekává, že nyní začne jejich počet přibývat rychleji, protože do ulic vyšle dobrovolníky a brigádníky se čtyřmi podpisovými stánky. Podpisy mu podle jeho slov chodí i poštou.

Další z kandidátů, bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek, má zatím k dispozici 10 tisíc podpisů. Intenzivnější kampaň pro jejich sběr má v plánu začít v nejbližší době. Senátor Jaroslav Kubera (ODS), který ale účast ve volbách teprve zvažuje, by měl mít k dispozici potřebnou podporu senátorů.

Jako další zájemci o kandidaturu se uvádí předseda strany Rozumní Petr Hannig, podnikatel Igor Sládek nebo bývalý šéf kabinetu Jiřího Rusnoka Karel Štogl.

Sociální demokraté, v jejichž čele Zeman před lety stál, zatím nenašli do prezidentské volby vlastního kandidáta. Lídr strany do říjnových sněmovních voleb Lubomír Zaorálek nyní novinářům řekl, že strana oslovila osobnosti ve svých řadách i několik nestraníků, žádný z nich ale o kandidaturu nestojí. ČSSD přitom podle Zaorálka považuje za prvořadé hlasování o novém složení sněmovny, prezidentskými volbami se chce zabývat až po nich.