Zisk Monety loni klesl, dividenda by měla dosáhnout necelých deseti korun

Moneta Money Bank loni vykázala neauditovaný čistý zisk 4,05 miliardy korun. V porovnání s předchozím rokem, kdy měla upravený čistý zisk 4,51 miliardy korun, tak jde o pokles. Meziročně se snížily i provozní výnosy, a to o miliardu na 11,1 miliardy korun. Do loňského května finanční skupina působila pod názvem GE Money.

„V roce 2016 banka profitovala z mimořádného příjmu pramenícího z odprodeje akcií společnosti Visa a majetkové účasti na Pražské burze cenných papírů v hodnotě 279 milionů korun před zdaněním,“ uvedla Moneta v tiskové zprávě.

Dodala, že hrubý objem splácených úvěrů jí loni vzrostl o 4,1 procenta, zatímco objem nesplácených úvěrů se snížil o 47 procent. Celkové náklady bance klesly o osm procent.

V samotném posledním čtvrtletí podle Václava Kmínka z Patria Finance zklamaly úrokové výnosy, které se Monetě propadly o čtrnáct procent, i poplatky a provize, které vykázaly snížení skoro o více než pětinu.

S akciemi Moneta Money Bank se od loňského května obchoduje na pražské burze. Díky nárůstu kapitálu banka navrhla dividendu 9,80 koruny za akcii, což podle ní představuje výnos téměř 12 procent z konečné ceny akcií v roce 2016. Na dividendy by tak šlo zhruba pět miliard korun.

Výsledky hospodaření Monety hodnotí analytik banky Creditas Roman Koděra pozitivně. Investory nejvíce překvapila navrhovaná dividenda, která překonala původní očekávání. Dividendový výplatní poměr tak indikuje vyplacení 123 procent čistého zisku. Tato zpráva podle něj završila úspěšný rok akcií Monety, která loni patřila na pražské burze mezi premianty. 

Akcie Monety v pátek na pražské burze posílily o 4,4 procenta na 90 korun za akcii a dostaly se tak na maximum. „Vzhledem k navrhované dividendě se i přes předchozí růst akcie Moneta zdají být nadále výrazně atraktivní a měli bychom v následujících dnech vidět nejspíše jejich nová maxima,“ uvedl Jiří Zendulka z portálu Web4Trader. 

Letos by mohl být zisk ještě nižší a mělo by být dokončeno oddělení od GE

V letošním roce banka očekává pokles čistého zisku i provozních výnosů. Podle agentury Reuters plánuje čistý zisk alespoň 3,4 miliardy korun a provozní výnosy nad 10,3 miliardy korun.

Moneta Money Bank náleží do skupiny Moneta, která dříve nabízela své služby pod názvem GE Money. Tato změna je součástí plánu na oddělení od amerického konglomerátu General Electric, který se chtěl zaměřit na průmyslovou činnost. GE prodala veškeré své akcie v Moneta Money Bank už loni na podzim a dokončení procesu oddělení od skupiny GE banka očekává v letošním roce, tedy o šest měsíců dříve proti plánu. Výdaje na tuto operaci předpokládá banka v rámci stanoveného rozpočtu jednu miliardu korun.

Ve čtvrtek své loňské výsledky zveřejnila dvojice Komerční banka a ČSOB. Obě banky uvedly růst zisků, a to o 7,2 procent, respektive osm procent.