Jednání o mzdách v Aholdu. Podle Sobotky projevily obě strany dobrou vůli

Odboráři Aholdu se na jednání se zaměstnavateli na konkrétním řešení růstu mezd nedohodli. Obě strany ale projevily pružnost a dobrou vůli, řekl novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se jednání také účastnil. Zástupci společnosti a odboráři odmítli situaci komentovat. Jednání by měla pokračovat v příštím týdnu.

Video Studio ČT24
video

Sobotka: Ahold signalizoval, že je ochotný se vrátit k určitému dorovnání za rok 2016

„Obě strany projevily určitou míru pružnosti a dobrou vůli, aby bylo dosaženo dohody,“ uvedl premiér. Zástupci zaměstnavatelů už v minulém týdnu uvedli, že by mzdy v příštím roce u provozních zaměstnanců mohly vzrůst v průměru o 8,5 procenta, pro rok 2018 o dalších sedm procent. Odboráři chtějí letos přidat jednorázově tisíc korun a v příštím roce požadují sedmiprocentní zvýšení mezd.

„Společnost Ahold signalizovala, že je ochotná se vrátit k určitému dorovnání zaměstnancům za rok 2016. Neřešili jsme detaily,“ dodal předseda vlády. Prohlásil, že je rád, že sociální dialog bude pokračovat. Již dříve jednal s nizozemským velvyslancem, který by měl informovat vedení mateřské společnosti Ahold o výši mezd, které firma vyplácí zaměstnancům v Česku.

„Jsem rád, že sociální dialog ve společnosti bude pokračovat.“

Bohuslav Sobotka

premiér

Podle odborářů působících ve společnosti berou provozní zaměstnanci Aholdu jako skladníci nebo pokladní kolem 12 500 korun hrubého měsíčně. Společnost tyto údaje rozporuje, mzda podle ní činí 15 500 korun včetně takzvané variabilní složky, kterou Ahold začal uplatňovat začátkem letošního roku.

Zaměstnancům Aholdu letos od 1. března vzrostly mzdy o tři procenta, což podle předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáty Burianové je u typického zaměstnance růst o 250 korun měsíčně. Současné platy tak dosahují poloviny průměrné mzdy v Česku a jsou podle odborů o málo vyšší, než je minimální mzda 9900 korun. Platy na obdobných pozicích v rámci jiných řetězců jsou údajně o zhruba třetinu vyšší.

Spor o to, o kolik příjmy vzrostly

Podle odborů je jádrem sporu rozdíl v přepočtech výše mezd provozních zaměstnanců pro letošní rok. Ahold tvrdí, že vzrostly o 11,7 procenta. Podle Odborového svazu pracovníků obchodu příjmy vzrostly jednou, a to o tři procenta od 1. března, další navýšení představovalo jen dorovnání mezd u dlouholetých zaměstnanců, kteří za stejnou práci pobírali nižší odměnu než nově příchozí pracovníci.

Části zaměstnanců podle společnosti vzrostly mzdy i k začátku října. Mělo jít o loajální zaměstnance, kteří jsou ve společnosti více než pět let. Navýšení se dotklo téměř 2500 pracovníků na provozních pozicích a mzda se jim zvýšila o 4,4 procenta v průměru, uvedla už dříve firma.

Většina velkých obchodních řetězců v Česku v poslední době zlepšila hospodaření. Ahold v České republice v prvním čtvrtletí zvýšil zisk o 75 procent na sedm milionů eur (189,2 milionu korun). Podle odhadu odborů pracuje v maloobchodu a velkoobchodu v ČR 180 tisíc lidí. Ahold, který supermarkety Albert provozuje, v Česku zaměstnává 17 tisíc lidí.