Španělsku a Portugalsku hrozí sankce za to, že nestáhly deficit pod určený limit

Španělsko a Portugalsko neudělaly dost ke snížení svého vysokého rozpočtového deficitu, potvrdili v úterý podle očekávání ministři financí EU. Zemím nyní hrozí sankce, na návrh jejich přesné podoby má Evropská komise dvacet dní. Za podobný prohřešek ještě nebyl v historii eurozóny žádný stát potrestán. K zastáncům postihu patří i český ministr financí Andrej Babiš (ANO). 

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24 Autor: Lukáš Strašík

Obě země nyní mohou do deseti dnů sdělit komisi svůj pohled na situaci a požádat například o co nejnižší trest.

O podobě pokuty tak budou opět rozhodovat ministři financí, nejspíš ještě v červenci či na počátku srpna. Do 12. září musí také znovu oběma zemím říci, jak mají dál deficit snižovat.

O rozhodnutí v úterý podle pravidel hlasovali jen ministři financí zemí eurozóny a to bez země, které se věc týká.

Portugalsku se v požadované lhůtě nepovedlo zbavit se příliš velkého schodku. Ve španělském případě prognózy Evropské komise či země samotné s včasným odstraněním nadměrného schodku ani nepočítají.

Představy o trestu se výrazně liší

K úvahám o případné výši postihu prohlásil místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis, že vzhledem k úsilí, které obě země vyvíjejí, existuje možnost výrazného snížení výše postihu, třeba až k nule. Zdůvodňoval to tím, že obě země od krize „ušly dlouhou cestu a podařilo se jim obnovit finanční stabilitu“, strukturálními reformami pak dokázaly vylepšit ekonomický výkon i v době hluboké finanční a ekonomické krize, se kterou se potýkaly.

Naopak český ministr financí Andrej Babiš se snižováním trestu nesouhlasí. „Pokud máme nějaká pravidla, tak je potřeba je dodržovat. Je tam jasně stanovena pokuta,“ řekl po jednání novinářům. „Evropský rozpočet potřebuje peníze. Tak nevidím důvod, proč slevovat,“ poznamenal Babiš s tím, že podobný postup by byl demotivující pro země jako je Česká republika, které své zadlužení snižují.

Video Studio ČT24
video

Babiš: Pokud máme nějaká pravidla, je potřeba je dodržovat

Nizozemský ministr financí a šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem si myslí, že bude hodně záležet na dalším postupu vlád obou zemí. „Mají deset dní na reakci. A doufám, že to bude ofenzivní reakce, že budou mluvit o tom, co chtějí udělat, aby problém vyřešili,“ řekl.