Elektronická evidence tržeb se spustí v prosinci

Povinnost evidovat tržby budou mít podnikatelé od prosince. Příslušné zákony, které tento týden podepsal prezident Zeman, totiž vyjdou až v dubnové sbírce zákonů a začnou platit od května. Pak budou mít firmy i stát sedm měsíců na přípravu. Jako první se do evidence zapojí hotely a restaurace. Vláda si od zavedení evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní. Opozice to odmítá.

Vláda si od elektronické evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, podle pravicové opozice nové opatření zlikviduje řadu drobných živnostníků. Zatímco v Poslanecké sněmovně se schvalování protáhlo na měsíce, protože projednávání provázely rozsáhlé obstrukce pravicové opozice, Senát a prezident stvrdili evidenci tržeb rychle.

Jako první se do evidence zapojí hotely a restaurace. Do půldruhého roku mají být evidovány všechny tržby podnikatelů kromě tržeb řemeslníků, ti se pod zákon dostanou později. Podnikatelé budou muset nejpozději při zaplacení zboží nebo služby poslat finanční správě údaje o tržbě a vystaví zákazníkovi účtenku.

Kupující si bude moci na internetu ověřit, zda prodejce skutečně údaje poslal daňové správě. Ministerstvo financí bude moci pořádat účtenkovou loterii o věcné nebo peněžní ceny, které se budou moci lidé zúčastnit na základě zaslání účtenky nebo údaje povinně uváděného na účtence.

Součástí podepsaných zákonů je novela zákona o dani z přidané hodnoty, podle níž budou stravovací služby kromě podávání alkoholu nově spadat do 15procentní sazby daně z přidané hodnoty. Nyní jsou v sazbě 21 procent.