Podnikatelem roku je šéf tužkárny Koh-i-noor

Praha - Vlastislav Bříza, majitel společnosti Koh-i-noor, se stal vítězem ocenění Podnikatel roku za rok 2014. Titul technologického podnikatele získal majitel holdingu Contipro Vladimír Velebný a začínajícím podnikatelem roku se stal Petr Mahdalíček ze společnosti Simplity.

„Věřím, že Vlastislav Bříza bude skvěle reprezentovat podnikatele z České republiky na celosvětovém finále v Monte Carlu a že jeho příběh osloví mezinárodní porotu stejně jako nás,“ řekla vedoucí partnerka EY v České republice Magdalena Součková.

Bříza v posledních letech vrátil lesk tradiční tuzemské značce, která dnes provozuje na 80 prodejen. Součástí holdingu je celosvětově známý výrobce uměleckých, školních a kancelářských potřeb Koh-i-noor Hardtmuth a společnosti v Rusku a Bulharsku či obchodní firmy v Itálii a Polsku. Holding dále zahrnuje skupinu Gama, Koh-i-noor Energy a Koh-i-noor Machinery. Hlavním byznysem nicméně podle Břízy zůstávají psací a kancelářské potřeby.

Po revoluci Bříza vyjednal s PPF odkup Koh-i-nooru a Gamy a sám se stal ředitelem. Když se v roce 1999 začal rýsovat prodej Koh-i-nooru, vzal si úvěr od banky a firmu od PPF odkoupil sám. Trvalo mu pak sedm let, než půjčené peníze splatil. Společnost s více než třímiliardovým obratem vede Bříza se svými dvěma syny a synovcem. Podle časopisu Forbes se podnikatel řadí mezi čtyřicet nejbohatších Čechů.

„Je to ocenění nejen moje, ale celého pracovního kolektivu, celého vedení, mých synů, a ne jen momentálně, ale v dlouhé časové řadě. A já jim za to touto cestou děkuji,“ řekl Bříza v rozhovoru pro ČT24. Synové jsou prý připraveni teoreticky i prakticky k tomu, aby podnikání v budoucnu převzali. „Je jenom otázkou času, kdy dojde ke stoprocentní výměně,“ nastínil novopečený podnikatel roku.

Video Události: Podnikatelem roku je Vlastislav Bříza
video

Události: Podnikatelem roku je Vlastislav Bříza

Události: Podnikatelem roku je Vlastislav Bříza

04.03.2015 U

Podnikatel roku: Je jen otázkou času, kdy podnikání převezmou synové

Záznam pořadu Podnikatel roku

Bříza v Koh-i-nooru začínal jako konstruktér

Velebný, který získal titul technologického podnikatele, je majitelem holdingu Contipro sídlícího v Dolní Dobrouči u Ústí nad Orlicí. Jde o společnost, která je jedním ze světových lídrů v oblasti výzkumu a výroby kyseliny hyaluronové. Holding má konsolidované tržby 425 milionů a zaměstnává 250 lidí.

Mahdalíček získal ocenění pro začínajícího podnikatele za působení ve společnosti, která se zabývá službami v oblasti aplikací náročných na přenos velkého množství dat. Společnost Simplity letos očekává překročení stomilionového obratu.

Ocenění podnikatel roku je letos udělováno popatnácté. Porota vybírala z rekordního počtu 84 finalistů; nejstaršímu z nich bylo 73 let, nejmladšímu 26. Soutěž Podnikatel roku pořádá poradenská firma EY (dříve Ernst & Young) ve světě od roku 1986. Aktuálně se koná v téměř 60 zemích.