Hvězdný prachy diváky naučí, jak nenaletět finančním podvodníkům

Praha - S novinkou ve výuce na základních a středních školách přichází projekt Ekonomika. Pomocí nové deskové hry by si děti už brzy mohly ve vyučování samy vyzkoušet základní mechanismy hospodářství. Přispět ke zvýšení finanční gramotnosti chce také Česká televize. Ve spolupráci s ministerstvy financí a školství vznikl sedmidílný částečně animovaný cyklus, který diváky seznámí s nepoctivými postupy finančních obchodníků, poradců a burzovních spekulantů. Seriál Hvězdný prachy - odhalte falešné sliby včas bude od 21. října ke zhlédnutí na internetu.

Sedm šestadvacetiminutových dílů divákům předestře problematiku půjček, hrozbu zadlužení domácností a hlavně nepoctivé praktiky obchodníků na finančních trzích. Laikům ukáže také jednoduchou orientaci na trhu cenných papírů. „Jsou tu deseti-, možná statisíce občanů, kteří nevědomky přicházejí o peníze. Reagovali jsme na poptávku například Sdružení ochrany investorů. Protože nikdo zatím tento problém neřeší, vytvořili jsme tento seriál a internetovou poradnu,“ říká Vít Kalvoda, ředitel analytické společnosti TANK, která za projektem stojí. 

Rozdíly ve finanční gramotnosti jsou podle Kalvody velké, co se týče jednotlivých věkových či sociálních skupin. Nejohroženější jsou mladí lidé, kteří nemají zkušenosti a mají tendenci věřit nejrůznějším nabídkám finančních obchodníků. „A pak samozřejmě lidé staří, podobně jako je tomu třeba u prodavačů hrnců,“ dodal Kalvoda v narážce na aktuální problém tzv. „šmejdů“.

V každém z dílů se nejprve objeví krátký, asi pětiminutový hraný a animovaný film, který odlehčenou zábavnou formou nastíní podstatu problému. Následuje autorský dokument, jenž na konkrétních případech skutečných poškozených ukáže podvodné finanční praktiky a to, jak se k věci staví státní orgány a úřady. „Čili nejprve jsme si z toho udělali trochu legraci a následně jsme poměrně vážně ukázali, jak fungují podvody, jak vypadí lidé, kteří o peníze přicházejí, a jak ti, již je o ně obírají,“ shrnul Kalvoda.

Režiséry dokumentárních částí seriálu jsou například dokumentaristé Bohdan Bláhovec, Robin Kvapil nebo Martin Řezníček. Seriál je primárně určen ke vzdělávání dospělých, po úpravách bude sloužit také jako pomůcka pro studenty středních škol.

Projekt je financován z evropského sociálního fondu Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) a z rozpočtu České republiky. Z důvodu rychlé distribuce k divákům začíná na internetu. Kromě samotného seriálu tu ale lidé najdou také návody, na co si dát pozor, jak postupovat v případě, že se s podvodným jednáním již setkali, nebo srovnávač finančních produktů a služeb. „Chystá se také diskusní fórum a hra, která umožní vyzkoušet si v praxi situace se lživými prezentacemi finančních služeb,“ dodal Kalvoda.

Ekonomika je hra

Jak funguje nabídka a poptávka, jak si založit a řídit vlastní podnik, co je to úvěr, úrok, recese či konjunktura, si vyzkouší žáci základních a středních škol na vlastní kůži díky nové deskové hře s názvem Oeconomica. „Je to hra, která by měla věrně simulovat tržní ekonomiku. Je postavena jako model působení podniku a trhu,“ vysvětlil vývojář hry Ondřej Kareš. Hra je určena pro tři až pět hráčů. Autoři si od ní slibují, že učitelé na středních nebo i základních školách ji využijí jako pomůcku při výuce ekonomie. 

Na vývoji hry s firmou Loris Games spolupracovali odborníci z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK). „Snažili jsme se, aby hra a metodická příručka odpovídala tomu, jak vyučujeme ekonomii a jak vidíme základní ekonomické principy,“ řekl ředitel Institutu ekonomických studií FSV UK. Deskové hry, které pracují s mechanismy trhu, ale nejsou žádnou novinkou - asi nejznámější Monopoly existují už od roku 1943.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Reportéři ČT: Stát se pře kvůli lomu ČSA s Tykačovou firmou o stovky milionů

Už několik měsíců trvá spor státu s těžařskou firmou Severní energetická Pavla Tykače. Jde v něm o stovky milionů korun za rekultivace lomu ČSA na Mostecku. Region se po desetiletích těžby postupně vrací k přírodě. Zdejší obce tedy netrpělivě vyčkávají, zda a kolik peněz nakonec dostanou na svůj další rozvoj jako bolestné za roky, kdy byly těžbou zasaženy. Ve sporu jde mimo jiné i o ceny pozemků v místě lomu, za jejichž převedení na stát chce Severní energetická 150 milionů korun. Stát má teď k dispozici vyjádření znalce, podle kterého naopak tyto pozemky mají cenu pouhých pěti milionů korun. Pro Reportéry ČT natáčela Jana Neumannová.
před 3 hhodinami

Cestovní kanceláře registrují stále větší zájem vozíčkářů o dovolené

Cestovní kanceláře nabízejí hotely, u kterých garantují, že jsou vhodné i pro vozíčkáře. Na jejich testování spolupracují s centrem Paraple. Zhruba deset až patnáct procent lidí v Česku se potýká s nějakou formou omezení, jejich zájem o cestování ale roste. Výběr destinací a cena se přitom od klasické nabídky neliší. Jde zejména o Egypt, za kterým se umístily Turecko a Řecko. Průměrná cena zájezdu za loňský rok se podle asociace agentur pohybovala kolem 37 tisíc korun za osobu na osm dnů. Mimo sezonu lze ale odcestovat i za dvanáct tisíc.
před 14 hhodinami

Českem loni proudilo o čtvrtinu víc plynu, část šla na tranzit

Zahraniční dodávky plynu do Česka loni výrazně stouply. Podle poradenské společnosti EGU vzrostl čistý dovoz meziročně o čtvrtinu na téměř sedm miliard kubíků. Stojí za tím vyšší spotřeba, těžba ze zásobníků i rostoucí tranzit komodity na Slovensko a do Polska.
před 14 hhodinami

Analytici se ohlížejí za rokem Trumpa v úřadu

Americký prezident Donald Trump se přesně před rokem vrátil do Bílého domu. Sliboval ekonomický růst, tvrdou protiimigrační politiku, cla, zeštíhlení federální vlády nebo rychlý konec ruské invaze na Ukrajinu. Za prvním rokem druhého Trumpova mandátu se postupně ohlížejí analytici a redaktoři ČT.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026

Služby trápí nedostatek pracovníků, shodli se hosté Událostí, komentářů z ekonomiky

Zdražování služeb v Česku zůstává nad průměrem celkové inflace a podobný vývoj experti očekávají i v letošním roce. O inflaci ve službách, jejím dopadu na podnikání a budoucím vývoji v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali hlavní ekonom České bankovní asociace Jaromír Šindel, viceprezident Svazu prodejců a opravářů motorových vozů Jiří Tůma a majitel kadeřnictví a člen Asociace kosmetických a kadeřnických oborů Tomáš Arsov. Debatou provázela Vanda Kofroňová.
19. 1. 2026

Čína hlásí růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026

Evropská unie podle FT zvažuje cla za 93 miliard eur v odvetě za Trumpovy hrozby

Evropská unie zvažuje, že zavede na zboží ze Spojených států dovozní cla v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Mohla by také omezit přístup amerických společností na unijní trh. Uvádějí to zdroje britského deníku Financial Times (FT). Tímto plánem by Unie mohla reagovat na tarify, kterými hrozí americký prezident Donald Trump těm ze spojenců v NATO, kteří se staví proti jeho kampani za získání Grónska.
18. 1. 2026Aktualizováno18. 1. 2026
Načítání...