Prahou i Brnem prošly pochody za klima, kritizovaly politiky i podnikatele. Konaly se i protivládní protesty

Den boje za svobodu a demokracii nebyl jen dnem vzpomínání na roky 1939 a 1989, ale také dnem aktivních protestů. Prahou i Brnem prošly pochody za klima. Uskutečnily se i protivládní protesty – na Staroměstském náměstí v Praze i před Janáčkovým divadlem v Brně. Ve Valašském Meziříčí se sešli lidé k demonstraci za spravedlivé vyšetření otravy Bečvy.

Pochod, který vedl z náměstí Jana Palacha přes Národní třídu na Albertov, uzavřel třídenní vysokoškolskou stávku za klima. V pochodu byly vidět transparenty ohrazující se proti spalování fosilních paliv a vyzývající ke změně ekonomického modelu. Účastníci skandovali „Máme holé ruce, zelená revoluce“ či „Peníze se nedaj žrát, proto jdeme stávkovat“. Zněla také politická hesla, jimiž se účastníci pochodu ohrazovali proti vládě současné i minulé, například „Fiala i Babiš, slepá cesta nanic“.

Účastníci klimatických protestů chtějí iniciovat vznik klimatického zákona, který by zajistil kontinuitu české klimatické politiky. Hovoří také o změně společnosti a ekonomiky, která by fungovala v ekologických limitech Země. Ekonomika by se podle nich měla posuzovat podle jiného údaje, než je hrubý domácí produkt. Označili ho za zastaralý ukazatel, který nebere v potaz limity planety, naplňování základních lidských potřeb ani distribuci bohatství ve společnosti.

Na Národní si někteří účastníci pochodu nasadili masky některých podnikatelů, které označili za hrozbu pro demokracii i život na planetě. „Samotné náklady klimatické krize nesou především chudší lidé, nesou ji země globálního jihu. Zatímco ti nejbohatší, jako jsou fosilní oligarchové Daniel Křetínský nebo Pavel Tykač, vydělávají na spalování vražedných skleníkových plynů do atmosféry,“ řekl Jan Voves z hnutí Univerzity za klima.

Na Národní se také účastníci názorově střetli s některými přítomnými politiky – vicepremiérem Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a bývalým ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). „Protestovat proti kapitalismu v den oslav svobody a demokracie je politováníhodné nedorozumění. Je to ve skutečnosti protest proti vlastním zájmům a proti svobodě,“ uvedl poté Kalousek na síti X.

Po ukončení pochodu na Albertově avizovali pořadatelé, že budou v protestech pokračovat. Uvedli, že nevěří, že vláda uslyší na něco jiného, než je přímý odpor.

Kromě Prahy pochodovali studenti za klima také Brnem, i když v menším počtu. Vybaveni transparenty, bubnem a reproduktorem prošli od takzvaného Římského náměstí – kde předtím za klima stávkovali – centrem města na Malinovského náměstí.

Protesty proti vládě

Na Staroměstském náměstí v Praze se sešla skupina lidí k protivládnímu protestu, který svolal Ladislav Vrabel. Ten organizoval protesty již loni a kvůli tvrzení, že česká vláda chce útočit na Rusko jadernými hlavicemi, ho soud potrestal peněžitým trestem za šíření poplašné zprávy.

Nyní Vrabel ohlásil vznik nového politického hnutí s názvem Plán Česká republika na 1. místě. Chce s ním jít do voleb, iniciovat vystoupení Česka z Evropské unie a referendum o vojenské neutralitě. Chce se také zasadit o zachování české koruny jako měny. „Máme právo spravovat svou zemi tak, jak uznáme za vhodné,“ uvedl Vrabel na Staroměstském náměstí. 

Demonstrace na Staroměstském náměstí
Zdroj: Jaroslav Svoboda/ČTK

Další protivládní protest se uskutečnil v Brně. Jeho účastníci se sešli u Janáčkova divadla. Požadovali demisi kabinetu a označovali sametovou revoluci za podvod. Zaznělo například také tvrzení, že se vláda snaží dostat Česko do války s Ruskem.

Mezi řečníky vystoupili někdejší místopředseda KSČM Josef Skála nebo exposlanec Lubomír Volný. Někteří účastníci protestu prošli po skončení projevů centrem Brna. Pochod vedl i přes náměstí Svobody, kde se koná festival Brněnský sedmnáctý, žádné střety s jeho návštěvníky ale nebyly.

Demonstranti ve Valašském Meziříčí žádali vyšetření otravy Bečvy

Na 17. listopad svolali pořadatelé také demonstraci za spravedlivé vyšetření otravy řeky Bečvy. Zástupce organizátorů Jan Husák řekl, že smyslem shromáždění ve Valašském Meziříčí byla i podpora demokracie, svobody i právního státu. „Zasazujeme se o spravedlivé vyšetření kauzy Bečva, to spolu velice úzce souvisí,“ uvedl.

Účastníci demonstrace reagovali na rozhodnutí vsetínského soudu, který zprostil obžaloby ředitele společnosti Energoaqua, samotnou firmu označil za viníka ekologické havárie, ale nepotrestal ji a věc postoupil České inspekci životního prostředí.

„Rozhodnutí soudu je: Nemáme důkazy, ale myslíme si, že to udělala Energoaqua. To nám přijde hodně zvláštní,“ řekl Husák. Bečva se podle něj stala kvůli řadě pochybení symbolem dysfunkčnosti státu, na druhé straně také symbolem angažovanosti lidí.

Na demonstraci promluvil i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který připustil, že lidé po havárii prožívají frustraci a pocit, že není spravedlnosti učiněno zadost. Podotkl ale také, že respektuje nezávislost soudů a že nedokáže ovlivnit situaci, která se stala, vyšetřování a soudní řízení. „Ale dokáži ovlivnit to, aby se situace neopakovala, a pokud by se opakovala, aby byl viník dopaden,“ slíbil ministr.

Soud v říjnu označil za zásadní důkazy to, že ryby v Bečvě otrávily kyanidy, znalecké posudky, videa, fotografie, odborná vyjádření nebo výpovědi svědků. Uvedl však, že se nepodařilo zjistit, co přesně se v podniku před otravou řeky stalo, zejména kvůli chybějícím vzorkům vody z řeky ze dne havárie. V důsledku ani neexistuje podle soudkyně přímý důkaz o vině firmy Energoaqua, svědčí však proti ní větší množství jiných skutečností. Zástupci firmy odmítli, že by byla odpovědná za otravu vody v Bečvě. Poukazovali na to, že ryby podle nich začaly hynout zhruba 3,5 kilometru od vyústi kanálu z Energoaqua. Za pravdu jim dávají i někteří vědci a rybáři.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 5 mminutami

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 54 mminutami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 6 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 7 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 10 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 12 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 13 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 13 hhodinami
Načítání...