Gangy na parkovištích vykrádají auta řidičům, kteří se neohlédnou. Případů přibývá

Nahrávám video

Odstíní auto od signálu z klíčku, který ho má zamknout, a pak nerušeně kradou. Před gangy, které takto vybírají majetek z aut, varovala policie. Na popularitě mezi zločinci nabyl takový způsob v posledních dvou letech. Gangy řádí nejvíce v Praze, ale riziko představují v celé republice. Vykradení auta je v současnosti mnohem častější než jeho úplné ukradení. Ukradených aut je v současnosti mnohem méně, než bývalo, na druhé straně ale ani tento zločin úplně nevymizel.

Metoda gangů vykrádajících auta na parkovištích je docela jednoduchá. Souvisí s tím, že moderní auta se zamykají a odemykají na dálku, některá i bez jakéhokoli přispění majitele. Zločinci používají zařízení, které blokuje signál vydávající pokyn k uzamčení auta. Sázejí na to – často úspěšně – že odcházející majitel nezkusí kliku, zda je opravdu zamčeno.

Jinak účinek rušičky poznat nelze, jak zjistila například Tereza Zdobinská, které zloději vykradli auto na parkovišti. Když odcházela, byla přesvědčena, že vůz zamkla. „Zamkla jsem auto. Udělalo divný zvuk, jiný než běžně,“ popsala. Za čtyři minuty, kdy nakupovala, jí pak z auta zmizela taška a také housle. Vznikla tak škoda 45 tisíc korun.

Dovnitř se zloději vkrádají hlavně na velkých parkovištích u obchodních center. Stačí jim jen minuta. Pracují organizovaně, většinou ve třech nebo i ve větších skupinách. Role mají jasně rozdělené: jeden sleduje oběť, druhý krade, třetí je připraven řídit, kdyby to bylo třeba. Hlavně v autech s bezklíčovým startováním jsou totiž zloději schopni ujet.

Zkontrolujte, že je auto zamčené, radí policie

Proti rušičkám doporučují policisté opatrnost. „Zkontrolujte, jestli se rozblikala světla, zkontrolujte, jestli máte vozidlo opravdu zamčené – zatáhněte za kliku. Pokud máte sklápění zrcátek v případě zamčení vozidla, zkontrolujte, že se opravdu sklopila,“ shrnul zástupce vedoucího obvodního ředitelství policie Praha 1 Jakub Al-Rihani. Kromě toho platí proti vykradení auta tatáž prevence, k níž nabádá již léta – nenechat zlodějům nic cenného na očích, zejména ne peněženku.

Zároveň ale nelze odhadnout, kdo z případných kolemjdoucích či kolem postávajících lidí by mohl být zloděj. Rušička signálu klíčů není nijak nápadná. Podle policie bývá zamaskována třeba jako přenosný reproduktor nebo gameboy. Letos za devět měsíců se zloději vloupali do 5687 motorových vozidel, což bylo podle policejních statistik nejvíce za poslední tři roky. 

Aut se krade méně, ale pořád se kradou

Kromě rušiček používají zloději při vykrádání moderních aut ještě jeden přístroj, který funguje docela opačně – zesilovač signálu. Ten jim pomáhá proniknout do vozidel zaparkovaných před rodinnými domy. Podle odborníka na zabezpečení aut Jana Hvězdy je rizikové pověsit klíč s dálkovým ovládáním dveří auta ke dveřím bytu. „To je nabídka, jak auto ukrást. Mohou zneužít signál pro otevření a odjet s autem,“ podotkl.

Pomáhá naopak – kromě různých zabezpečovacích systémů v autě – ukládat klíče do kovové krabičky. Může postačit i zabalit je do alobalu.

Krádeže aut nicméně zdaleka nejsou tak časté, jak bývaly. Ještě v 90. letech zloději ukradli jen v Praze více než tři tisíce aut ročně, loni to bylo necelých 2600 v celé republice. Ve srovnání s osm až deset let vzdálenou minulostí je v současnosti krádeží asi čtvrtina. Změna nastala po roce 2015.

Stanovit, které auto je největším magnetem pro zločince, není vůbec snadné. Existují gangy, které se specializují na drahé vozy prémiových značek. „Jsou kradeny na luxusnější ježdění směrem na východ,“ nastínil automobilový publicista Petr Vomáčka.

Policie se ale také setkává s kradenými starými fabiemi a podobnými vozy. Nedávno před hlídkou ujížděl například kradený Citroën Xsara, tedy vůz, který se v bazarech prodává sotva za pár desítek tisíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Přesun agend už dle šéfky Úřadu vlády nelze změnit, odbory avizovanou stávku zvažují

Rozhodnutí o přesunu agend ochrany lidských práv, duševního zdraví či závislostí z Úřadu vlády na ministerstva je politické a ho už nelze změnit, řekla vedoucí Úřadu vlády ČR Tünde Bartha zástupcům zaměstnanců Strakovy akademie a tamních odborů na čtvrtečním ranním jednání. Většinu kritiky označila za neopodstatněnou. Odboráři ve středu varovali, že pokud úřad podepíše v pátek převod příslušných odborů, jsou připraveni vyhlásit stávku. Po čtvrteční schůzce řekli, že záležitost musí znovu kolektivně projednat.
před 10 mminutami

Policie stíhá 12 lidí a dvě firmy za kuplířství v klubech i bytech

Policie zahájila stíhání dvanácti lidí a dvou firem za kuplířství v Brně, Mikulově i na jiných místech Česka. První případ se týká provozování nočních klubů a brněnských privátů, druhý pak bytů s asijskými prostitutkami v různých tuzemských městech, informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Obviněné lidi stíhá centrála také za účast na organizované zločinecké skupině a za maření výkonu úředního rozhodnutí.
před 47 mminutami

Průměrná mzda v prvním čtvrtletí překročila 50 tisíc

Průměrná mzda v Česku stoupla v letošním prvním čtvrtletí meziročně o 8,1 procenta na 50 282 korun. Ve srovnání s prvními třemi měsíci loňského roku to bylo o 3789 korun více. Po zohlednění inflace, která činila 1,6 procenta, vzrostla mzda reálně o 6,4 procenta, vyplývá z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
09:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoHosté Událostí, komentářů probrali financování veřejnoprávních médií

Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu sdělil, že místo kritizovaného návrhu zákona o veřejnoprávních médiích chce změnu financování zavést skrze zákon o rozpočtu. „Naše vláda nabízela změny formou nového zákona a chtěli jsme vylepšit některé věci, ale není na tom zájem. Proto se změní pouze financování. Nepůjdeme do boje s větrnými mlýny. Ve státním rozpočtu na příští rok se vyhradí částka a ta se převede pod ministerstvo kultury,“ řekl ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé). „Pro debatu o veřejnoprávních médiích nemůže být paskvilní podklad. Návrh zákona byl fiasko. Největší jeho kritici přitom byli z řad vládní koalice. (...) Vláda zatím žádné návrhy na změny financování nezveřejnila. Překopání dosavadního systému přináší riziko politického vlivu,“ míní bývalý ministr kultury Martin Baxa (ODS). Diskuzi v Událostech, komentářích moderovala Tereza Řezníčková.
před 1 hhodinou

V závěru týdne se vystřídá deštivé i slunečné počasí

V Česku se v závěru týdne vystřídá deštivé i slunečné počasí. Přeháňky a ojediněle i bouřky se objeví od západu během čtvrtečního odpoledne, večer budou srážky četnější, postupně budou ustávat během pátečního odpoledne. O víkendu očekávají meteorologové již převážně malou oblačnost, nejvyšší teploty se vrátí k 25 stupňům Celsia, vyplývá z předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 3 hhodinami

ŽivěPoslanci mají na programu pravidelné interpelace

Poslanci budou ve čtvrtek hlasovat o sněmovních nominantech na udělení nebo propůjčení státního vyznamenání. Předběžný seznam čítá 151 jmen. Zákonodárci z dolní komory v něm mohou škrtat, nebo jej naopak doplňovat. Na programu jednání dolní komory jsou ale zejména pravidelné interpelace na členy vlády.
před 5 hhodinami

Sněmovna v prvním čtení podpořila návrh na znovuzavedení EET

Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrh na znovuzavedení elektronické evidence tržeb (EET). Má začít fungovat od příštího roku. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) poslancům mimo jiné řekla, že nový systém bude jednodušší a nebude tak administrativně náročný. Předloha odolala návrhům na zamítnutí i vrácení předkladatelům, které vznesli poslanci TOP 09 a ODS. Poslanci se následně potřetí vrátili ke druhému kolu debaty o koaliční novele stavebního zákona. Jednání o tomto bodě bylo následně přerušeno do čtvrtečních ranních hodin.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Změnám se nejde vyhnout, ale potřebujete stabilitu, říká šéfka finských veřejnoprávních médií

Veřejnoprávní média musí mít podle generální ředitelky finských veřejnoprávních médií Marit af Björkesten finanční i obsahovou nezávislost. Řekla to na konferenci Digimedia s tím, že jsou tato média důležitá pro rozvoj společnosti. Právě budoucnost financování veřejnoprávních médií byla jedním z hlavních témat dopoledního bloku konference. Exkluzivní rozhovor s generální ředitelkou finské veřejnoprávní společnosti Yle v Událostech, komentářích vedla Tereza Řezníčková.
před 12 hhodinami
Načítání...