Piráti vyzvali své ministry a poslance, aby navrhli odvolání Blažka z vlády

Piráti ve stranickém hlasování vyzvali své zákonodárce, aby navrhli okamžité odvolání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) z čela resortu. Podnětem k hlasování bylo Blažkovo srpnové setkání s proruským lobbistou a někdejším poradcem prezidenta Martinem Nejedlým. Piráti navíc vyzvali svého předsedu Ivana Bartoše, aby ohledně Blažkova setrvání ve vládě zjistil i názor poslanců a ministrů STAN, s nimiž Piráti kandidovali v koalici. Premiér a Blažkův stranický šéf Petr Fiala (ODS) uvedl, že personální obsazení resortů mají v ruce jednotlivé koaliční strany. Celkem hlasovalo 545 členů pirátské strany, pro vítězný návrh hlasovalo 331.

„Mnohahodinové setkání ministra spravedlnosti s lobbistou tohoto typu, které nebylo veřejnosti dostatečně hodnověrně vysvětleno, skutečně podrývá důvěru ve vládu a vzbuzuje u občanů mnoho otázek. V případě Pavla Blažka se navíc bohužel dlouhodobě objevuje kontroverzí celá řada. Kritika vůči některým jeho krokům nejde jen od Pirátů, ale hlavně veřejnosti, investigativních médií, protikorupčních organizací,“ uvedl v tiskové zprávě Bartoš.

„Nebudu komentovat vnitrostranické procesy jiných stran do doby, než mě s výsledky hlasování seznámí pan předseda Bartoš. Je ale důležité říct, že personální obsazení jednotlivých resortů je podle koaliční smlouvy v rukou jednotlivých stran,“ reagoval předseda vlády.

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová takový výsledek hlasování očekávala. „Členská základna poměrně jasně rozhodla, že chce rovnou i úkolovat STAN, což je dobře,“ míní. Podle ní z toho jasně vyplývá, že ostatní strany koalice nereagují tak nahlas, jak by měly, anebo o tom pouze mluví, ale nikoliv veřejně. Předpokládá, že šéf Starostů Vít Rakušan se nakonec k odvolání Blažka vyjádří po schůzce s Bartošem. „Nemůžou se donekonečna tvářit, že se jich to netýká, když ve vládě sedí,“ upozornila.

Podle europoslance Mikuláše Peksy (Piráti) jde o relevantní požadavek koaličního partnera. Další působení Blažka je podle něj v rozporu s principy, na kterých má vláda fungovat. „Je dost jednoznačně zjevné, že vláda chce stát za fungováním právního státu v Česku. Takže by to všechny strany včetně ODS, která je za to zodpovědná, měly dodržovat,“ řekl v Událostech, komentářích.

Kupka: Kvalita Blažkovy práce převyšuje schůzku s Nejedlým

Už v druhé polovině června se Piráti v on-line hlasování usnesli, že Blažek ve funkci ministra spravedlnosti ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát i plnění cílů programového prohlášení vlády.

Usnesení tehdy reagovalo na možný střet zájmů Blažka ve vztahu k vyšetřování bytové kauzy v Brně a některé jeho kontroverzní kroky, o kterých informovaly protikorupční organizace. Premiér následně situaci probral s Bartošem a Blažka podpořil.

Ve druhé polovině srpna pak informoval server Seznam Zprávy o několikahodinovém setkání Blažka s Nejedlým v restauraci v Praze. Ministr na sociální síti popsal setkání jako náhodné. Blažek tvrdil, že se v restauraci jen schovával před bouřkou.

Po kritice koaličních partnerů i výzvách k odstoupení musel Blažek okolnosti setkání vysvětlovat na koaličním jednání. I v tomto případě se premiér postavil za svého spolustraníka. Podle Fialy odpověděl Blažek na otázky, které mu účastníci jednání pokládali. Blažek dostal od vedení ODS „žlutou kartu“ a ví, co toto varování ve sportovní terminologii pro něj znamená, dodal premiér a šéf ODS.

Místopředseda ODS a ministr dopravy Martin Kupka považuje Blažkovo setkání s Nejedlým za „nešťastné symbolicky“. „Ale chci říct zásadně, že Pavel Blažek významně přispívá k tomu, že se vládní program v oblasti spravedlnosti naplňuje,“ řekl ČT24. „Na velmi dobrém hodnocení jeho práce ministra se shoduje velká část odborné veřejnosti,“ poznamenal.

„Pokládám také za součást základní koaliční spolupráce tímto způsobem nevstupovat do konkrétního obsazení resortů,“ řekl Kupka k pirátskému hlasování.

Piráti jsou nejmenší stranou ve vládě a sněmovně. Ze dvou stovek poslaneckých mandátů mají čtyři. Ve vládě, která má osmnáct členů, mají tři místa.

Je to spíš problém Pirátů, myslí si Vondráček

Místopředseda opozičího hnutí ANO Radek Vondráček věří, že se Blažek v restauraci zdržel kvůli počasí. „Fakt se zakecal. Vzhledem k osobě Pavla Blažka, kterého znám už deset let, jeho vysvětlení přijímám,“ uvedl Vondráček v 90' ČT24.

Upozornil na to, že Piráti už působení Blažka jednou řešili. „Co se stane, když znova rozhodne v referendu pirátská strana, že není spokojená s ministrem Blažkem? Já myslím, že potom už to bude trochu fraška. A vnímám i nějakou vnitřní debatu uvnitř Pirátů, kdy je nespokojená část, a pak je část, řekl bych ministerská, náměstkovská a poslanecká, kde lidi mají dobře placená místa a nechtějí z vlády odejít, takže je to spíš problém Pirátů,“ řekl Vondráček.

Je přesvědčený o tom, že Blažek je komunikativní ministr a oceňuje jeho legislativní práci na resortu spravedlnosti.

„Kdybych měl dát na misku vah ‚klukovinu‘ pana Blažka versus Dozimetr, který prosakuje na vládu i vedení Prahy, tak bych asi, být Piráty, hlasoval o něčem jiném,“ poznamenal europoslanec ANO Ondřej Knotek. Piráti dle něj vytvořili tlak především sami na sebe. „Pokud se teď nic nestane, všechno zůstane při starém, tak se navenek zesměšní a dovnitř to nebude pro členskou základnu dobrá zpráva.“

52 minut
90’ ČT24 – Rozkolísá hlasování Pirátů o ministru Blažkovi vládní koalici?
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 3 hhodinami

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 11 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 12 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 12 hhodinami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře. Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí následně spolupodepsal.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Máme silnou společnost, ale ne silný stranický systém, míní filozof Kroupa

Od revoluce se podařilo v Česku vytvořit silnou občanskou společnost, silnou ústavu, nepodařilo se ale vytvořit silný stranický systém, řekl v pondělí v knihovně Václava Havla politolog, filozof, signatář Charty 77 Daniel Kroupa při příležitosti uvedení knihy esejů a rozhovorů Disidenti u moci: Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou připravil historik Petr Hlaváček. Nad publikací debatovali také další disidenti – Jan Dobrovský, Jan Urban, Kamila Bendová a Eda Kriseová.
před 15 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Soud nepravomocně uložil peněžitý trest tvůrci webu White Media

Zakladateli a správci webu White Media, který podle žalobce zveřejnil stovky až tisíce soukromých listin či dat, v úterý Městský soud v Brně uložil peněžitý trest 200 tisíc korun. Poškozené včetně bývalých premiérů Bohuslava Sobotky či Vladimíra Špidly (oba ČSSD – nyní SOCDEM) odkázal na občanskoprávní řízení. Muž se podle svého obhájce cítí nevinen. Rozsudek je nepravomocný.
před 17 hhodinami
Načítání...