Vlastnění médií politiky je nešvar totalitních zemí, řekl Michálek. Podle Vondráčka novela neprošla řádným procesem

30 minut
Události, komentáře: Schválená novela zákona o střetu zájmů
Zdroj: ČT24

Média by měla kontrolovat politiky, a ne naopak, řekl v Událostech, komentářích předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek v souvislosti se schválenou novelou o střetu zájmů, která zahrnuje zákaz vlastnictví médií politiky. Předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO) zmínil, že nejde o zákon jako takový, ale to, jakým způsobem byl projednán, a že ve sněmovně podle něj neproběhla řádná debata.

Novela, kterou v pátek schválila sněmovna, mění ustanovení, které zakazuje veřejným funkcionářům provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Zpřísňuje postihy a ztíží obcházení zákazu tak, že se má vztahovat na skutečného majitele provozovatele médií, nikoli na ovládající osobu. 

„Média by v demokracii měla být samostatným pilířem moci a měla by kontrolovat politiky. Nemělo by to být naopak – politici kontrolují ta média a říkají: 'Vím, co mají psát'. To je spíš rysem totalitních nebo oligarchických režimů,“ uvedl Michálek. Jako nechvalně známý příklad uvedl Maďarsko, kde se podle něj propojuje mediální scéna a oligarchické zájmy. Zmínil rovněž Itálii za doby vlády Silvia Berlusconiho.

„To je opravdu nešvar, dokonce to kritizovala i nejvýše postavená představitelka hnutí ANO Věra Jourová, která sama řekla Andreji Babišovi (ANO), že by měl skutečně zvážit prodej toho média,“ uvedl Michálek. Podotkl, že je to věc, která má platit obecně a do budoucna a nemá být personifikována jen na Andreje Babiše.

Vondráček zmínil, že nejde jen o vlastnictví. „My už máme takovou zákonnou úpravu – zákon o střetu zájmů a paragraf 4a, který to řeší.“ Podotkl, že ovlivňovat obsah médií lze mnoha způsoby, nejen takto.

„Jsme v poslední době svědky jevu, kdy například na Úřadu vlády měl být placen novinář jednoho média, které nepovažuji za nezávislé. Jsme svědky toho, že se z Úřadu vlády nebo z ministerstev platí novinám obrovské propagační kampaně v desítkách milionů,“ uvedl Vondráček s tím, že jde o téma k širší debatě, která však ve sněmovně neproběhla. „Svévolně se porušil jednací řád a zase nám vzali slovo,“ říká Vondráček. 

Vondráček: Co je moc, to je moc

Koalice totiž nechala ve středu kvůli obstrukcím omezit dobu pro vystoupení poslanců a stanovit pevný termín hlasování. „V podstatě nenechala promluvit sedmdesát poslanců.  Co je moc, to je moc,“ uvedl Vondráček. ANO ohlásilo, že se v případně platnosti novely obrátí na Ústavní soud. 

Michálek zmínil, že v situaci, kdy opozice paralyzovala se svojí menšinou parlament a neustále vystupovala, byl takový postup v pořádku. „Jenom pan Vondráček, který se rozčiluje, že neměl možnost vystoupit, vystupoval minimálně pětkrát, možná desetkrát během té rozpravy.“ Podotkl, že opozice může vystupovat a obstruovat tak, aby to přilákalo pozornost, ale ne tak, aby úplně zničila fungování parlamentu.

Zmínil, že v minulosti udělala tehdejší Babišova vláda to samé. „Ústavní soud říká, že to je narušení procedury, ale je to podle principu – na hrubý pytel, hrubá záplata – v takovém případě je posouzení na Ústavním soudu,“ dodal Michálek. 

ANO rovněž prosazovalo odklad účinnosti novely zákona na rok 2026, v této souvislosti Vondráček zmínil, že opozici šlo o to, aby se novela netýkala lidí, kteří už byli zvoleni za určitých podmínek. „Zkrátka není možné měnit pravidla během hry během poločasu, takže tam jde spíš o obhajobu toho principu,“ podotkl s tím, že také nešlo o Andreje Babiše a konkrétní vlastnění médií, ale o základní principy a legislativní proces ve sněmovně.

Kysela: Bude záležet na konkrétních argumentech

Ústavní právník Jan Kysela v Událostech, komentářích podotkl, že v případě posuzování porušení jednacího řádu bude u Ústavního soudu záležet na konkrétních argumentech a také na tom, jak se bude případ odlišovat o těch minulých. Připomněl, že soud řešil podobný případ už třikrát – během vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD), vlády Andreje Babiše (ANO) a vlády Petra Fialy (ODS).

„Vždycky dospěl k závěru, že vzhledem k tomu, kolik času bylo ve prospěch opozice vyhrazeno, kolik řečníků mluvilo, jak dlouho mluvili a co říkali, že přestože bylo jasné porušení jednacího řádu, nikdy nebyl dotčený ústavní princip, který by měl Ústavní soud chránit,“ uvedl Kysela. 

V případě vlastnictví médií politiky Kysela zmínil, že pokud jsou někteří politici bohatí a investují do určitého typu citlivých oblastí podnikání, což je vlastnění médií, tak to může být problém. „Ve chvíli, kdy skrze média ovlivňujete voliče, využíváte jiné škály prostředků, než mají političtí hráči, kteří žádná média nemají.“

Dodal, že politik by si měl vybrat, co čím chce být – jestli chce být mediální podnikatel, či velkopodnikatel v uzenářství. „Chtít to všechno dohromady asi není úplně základní právo.“

S tím souhlasí i novinář a publicista Karel Hvížďala, který zmínil, že je zřejmé už před volbami, že strany nejsou ve stejné pozici. „To vidíme na Maďarsku, na Polsku,“ uvedl a zmínil výrok amerického novináře Fareeda Zakaríi, který řekl, že by se měl změnit politický slovník, protože už nejde o volby. „Ty cifry, které z toho vycházejí, ukazují na index uzurpování moci té které politické strany, takže to je úplně jiná kategorie.“

Podotkl, že v případě Andreje Babiše a jeho vlastnictví Mladé fronty Dnes šlo o falešnou hru s veřejností. Podotkl rovněž, že většina lidí nemá čas a schopnosti rozlišovat falešné informace od skutečnosti. „Společnost potřebuje trochu více mediální výchovy – umět rozlišovat zdroje, což je dnes velmi těžké, protože jich je nekonečně. To už chce velkou kvalifikaci.“ 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěBrífink po setkání prezidentů Pavla a Dudy na Pražském hradě

Prezident Petr Pavel přijal v pondělí na Pražském hradě končícího polského prezidenta Andrzeje Dudu. Nejprve jednali samostatně, poté i s delegacemi. Setkání završuje tisková konference, která právě nyní probíhá.
před 6 mminutami

Stavební výroba a průmyslová produkce meziročně vzrostly

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Meziroční růst zaznamenala i průmyslová produkce a růstem exportu se zvýšila bilance zahraničního obchodu. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
10:11Aktualizovánopřed 13 mminutami

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová.
před 22 mminutami

Radní Štětí čelí obvinění kvůli korupci

Policisté obvinili čtyři lidi na Litoměřicku kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami. Z přijetí úplatku podezírají radního města Štětí, kterému hrozí až deset let vězení, oznámil v pondělí mluvčí krajské policie Kamil Marek. Mezi skupinou čtyř stíhaných mužů z řad podnikatelů a státního aparátu panovaly podle kriminalistů neformální korupční vztahy a klientelistické vazby, které měly za cíl jejich obohacení na úkor státních i samosprávných organizací.
před 1 hhodinou

Menší obce budou moci ověřovat podpisy

Od nového roku se rozšíří počet míst, kde bude možné nechat si ověřit podpis. Nově tato pravomoc připadne i menším obcím. Umožní jim to změna vyhlášky ministerstva vnitra. Ne všechny obce ale na takovou možnost kývly.
před 1 hhodinou

Po tropickém začátku prázdnin se ochladí

Po horkém začátku letních prázdnin čeká Česko v tomto týdnu výrazné ochlazení. Teploty se většinou udrží lehce nad dvaceti stupni Celsia, obloha zůstane zatažená a bude pršet. Na severovýchodě mohou být srážky vydatné a trvalé a ochlazení bude výraznější, západ zasáhnou srážky mírnější. Před víkendem se teploty opět vyšplhají ke 25 stupňům. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ).
před 3 hhodinami

V turistických destinacích hrozí pokuty za odnášení písku z pláží či nošení podpatků

Řada zemí, které jsou častým cílem turistů, zavádí různá opatření. V oblíbených destinacích hrozí vysoké pokuty někdy i za chování, které se cizinci může zdát nevinné. Nová nařízení, i ta uplatňovaná už více let, se mohou týkat hluku, oděvu, kouření či konzumace jídla a alkoholu. Kromě nastudování pravidel, která platí v cílové destinaci, by ale lidé před odjezdem na dovolenou neměli zapomenout ani na zabezpečení svých domů a bytů.
před 4 hhodinami

Řítíme se do krize, nebo dětem kupujeme budoucnost? Experti se ohledně ETS 2 neshodnou

Dopad nového systému ETS 2 bude na některé lidi v řádech vyšších tisíců korun ročně, říká analytik XTB Jiří Tyleček o plánovaném obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, podle nějž jde o „další výrazné zdanění firem i obyvatelstva Evropské unie“. „To, co dnes zaplatíme, bychom měli vnímat jako investici do budoucnosti našich dětí,“ oponuje ekonom Tomáš Protivínský ze think-tanku IDEA. Česko a dalších sedmnáct států Unie žádá systémové změny.
před 4 hhodinami
Načítání...