Podpora na bydlení pro uprchlíky se od července změní, stát začíná evidovat byty

Události: Příspěvek za ubytování uprchlíků (zdroj: ČT24)

Podpora na bydlení pro uprchlíky se od 1. července změní, sdělil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dostávat budou nově příspěvek na náklady v humanitární dávce a započitatelné částky stanoví vláda v nařízení. Podpora by měla putovat do bytů, které lidem s dočasnou ochranou nabídnou majitelé. Stát toto bydlení začíná od úterý evidovat, vlastníci ho mohou zapsat do registru. Dosavadní solidární příspěvek pro ty, kteří u sebe doma či ve svém volném bytě ubytovávají příchozí, se přestane na konci června vyplácet.

Pravidla podpory zpřísňuje od července jedna z novel takzvaného zákona lex Ukrajina. Stát přestane příchozím nouzové ubytování v ubytovnách, na internátech, v penzionech či hotelích po pěti měsících hradit. Pokud si ho nezačnou platit sami, budou si muset najít jiné bydlení. Netýká se to lidí nad 65 let, postižených, rodičů předškoláků či dětí a mladých do osmnácti let.

Humanitární dávka se bude odvíjet od životního minima. Po čase klesne na existenční minimum, pokud si zdraví dospělí nenajdou práci. K humanitární dávce se přidají započitatelné náklady na bydlení, které stanoví vláda. V evidovaných bytech, které zaregistrují majitelé, bude podpora plná. V ostatním bydlení by měla být podpora nižší.

„Systém evidence se dneškem (úterý – pozn. red.) spouští. Prosíme, aby se lidé (majitelé bytů) logovali postupně. Nápor je technicky vždy problém,“ uvedl Jurečka. Druhé čtvrtletí je podle něj přechodné období, v němž stát díky evidenci zjistí, kolik bytů, jakých a v jakých částech Česka je pro příchozí k dispozici.

Návrh nařízení se započitatelnými náklady na bydlení pro stanovení výše podpory by měl být podle ministra hotový příští týden. Kabinet by ho pak měl schvalovat v květnu.

Aby uprchlíci mohli čerpat na bydlení co nejvyšší podporu, je nutné, aby majitelé nemovitost zapsali do evidence přes internet. Osobně na úřadě registraci vyřídit nelze. „Naše snaha je mít dostatečně transparentní informace, abychom věděli, že ty peníze, které vyplácíme, opravdu vyplácíme lidem, kteří nezbytně nutně pomoc potřebují,“ vysvětluje Jurečka. 

Solidární příspěvek
Zdroj: MPSV/ČT24

Podezření na zneužívání solidárního příspěvku

Podle vrchního ředitele sekce informačních technologií ministerstva práce Karla Trpkoše by registrace měla být jednoduchá. Majitelé do systému zanesou údaje o bytě, uprchlících i nájemní smlouvě, kterou s příchozími mají. Vidět by pak také měli, jak vysoká by mohla být podpora.

Dosavadní solidární příspěvek pro ty, kteří u sebe doma či ve svém volném bytě zdarma běžence ubytovávají, se podle Jurečky přestane na konci června vyplácet. S prodloužením se zatím nepočítá. Kabinet by poskytování dávky protáhl případně jen tehdy, pokud by v registru byl zapsaný malý počet bytů pro příchozí.

Úřady práce podaly dle Trpkoše dvě desítky trestních oznámení kvůli podezření na zneužívání solidárního příspěvku. „Podali jsme dvacítku trestních oznámení na případy, které se prokázaly. Není to masivní,“ ujasnil Trpkoš.

Informace o možných podvodech se objevily v únoru. Poté úřady zastavily hodnocení a přiznávání dávky, první týden v březnu pak spustily přehodnocování žádostí. „Počet zamítnutých žádostí po kontrolách výrazným způsobem nepřevyšuje dlouhodobý průměr za posledních šest měsíců. Pořád se bavíme o původním odhadu v řádu jednotek milionů korun, ani v desítkách či stovkách milionů,“ doplnil Trpkoš.

Podle zástupců hnutí ANO by ale způsobená škoda i počet zneužití mohly být ve skutečnosti vyšší. Toto téma chtějí otevřít ve středu na jednání sněmovního výboru. „Hovoří se o desítkách, ba až stovkách milionů korun, které byly takto vyplaceny, a říkají to samotní úředníci na úřadech práce,“ míní člen sněmovního výboru pro sociální politiku Aleš Juchelka (ANO). 

V nouzovém ubytování podle ministra bydlí kolem sedmdesáti tisíc dětí a dospělých z Ukrajiny. V únoru úřady práce vyplatily 23 100 solidárních příspěvků a 102 300 humanitárních dávek.