Akcie Čapího hnízda ani jiné společnosti jsem nikdy neměl v ruce, řekl u soudu Babiš mladší

Události: Před soudem vypovídal syn obžalovaného expremiéra Andrej Babiš mladší (zdroj: ČT24)

V kauze Čapí hnízdo přišel v pátek k soudu svědčit Andrej Babiš mladší. Řekl, že v sídle Agrofertu podepsal dokument o dvaceti stranách, s nímž se plně neseznámil. Akcie Čapího hnízda ani jiné společnosti v ruce nikdy neměl, odpověděl na dotaz soudce. Syn obžalovaného předsedy ANO Andreje Babiše tvrdí, že otec na něj převedl akcie Čapího hnízda bez jeho vědomí a udělal si z něj bílého koně. Sdělil také, že jeho otec z něj udělal blázna a popřel, že má psychické problémy.

Babiš mladší uvedl, že nějakou listinu podepsal za přítomnosti finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové. Nebyl si jistý, zda u podpisu nebyla i jeho sestra Adriana Bobeková. „Paní Procházková mi k tomu nic bližšího neřekla,“ vypověděl u pražského městského soudu.

K závěru, že na listině o převodu akcií s určitou mírou pravděpodobnosti není podpis Babiše mladšího, dospěl i písmoznalec. Babiš junior u soudu uvedl, že v letech 2007 až 2010 studoval na Floridě a Česko navštěvoval jen na Vánoce. Až rok či rok a půl po svém návratu z USA prý došlo k podpisu „nějaké listiny“ právě za přítomnosti Procházkové.

Platby kartou v USA

V období, kdy došlo k převodu akcií, byla v USA podle policie opakovaně použita platební karta Babiše mladšího. Na dotaz státního zástupce, zda ji někomu půjčoval, odpověděl, že ani jednou. Zároveň odmítl, že by někomu tehdy udělil plnou moc ke svému zastupování. „To by musel být falešný podpis,“ podotkl.

Dodal, že ním podepsaný, zhruba dvacetistránkový dokument, nečetl celý, protože obsahoval malá písmena či finanční výkazy. Podepsal několik listů, pět nebo šest. Na dotaz soudce doplnil, že nemá ponětí, o jaký typ smlouvy šlo. O tom, že by měl být akcionářem Čapího hnízda, nevěděl, řekl.

Pokračoval tím, že v areálu Čapího hnízda byl mnohokrát, zval ho tam jeho otec už v době, kdy to byla ruina. „Otec říkal, že to kupuje,“ podotkl Babiš mladší. Poznamenal, že jedna budova v areálu je vyhrazena pro otce a jeho blízké. 

Události, komentáře: Advokáti Kučera a Ortman ke kauze Čapí hnízdo (zdroj: ČT24)

Obavy o svou bezpečnost nemám, řekl Babiš mladší u soudu

Babiš junior dorazil k budově soudu v centru Prahy sám. Řekl, že obavy o svou bezpečnost nemá. Zdůvodnil to tím, že kdyby se mu něco stalo, byla by to pro jeho otce – „poté, co udělal v roce 2017 tu blbost s Krymem“ – sebevražda. Narážel na to, že podle jeho verze ho otec nechal v roce 2017 unést na Krym, aby mu zabránil podat svědectví ohledně převodu akcií Farmy Čapí hnízdo.

„Nemám připravenou žádnou řeč. Já jsem jednoduše svědek,“ sdělil Babišův syn, který žije ve Švýcarsku. Doplnil, že to, že se přišel osobně obhájit, je pro něj výhra.  

Expremiér se výpovědi nezúčastnil, podle svého advokáta proto, aby syna „neznervózňoval a šetřil“. Babišovi obhájci neúspěšně žádali, aby soud nechal vyšetřit synův duševní stav. Šéf ANO verzi svého syna dlouhodobě odmítá. Tvrdí, že jeho potomek trpí schizofrenií, že není způsobilý vypovídat před soudem a že ho zneužili novináři.

Babiš mladší v pátek popřel, že by se otci snažil uškodit. „Na narcistické chování rodiče jsem byl zvyklý, neměl jsem s tím problém do roku 2015. V současné době nemám s mým otcem žádný vztah, nekomunikujeme. Pocity k němu nemám negativní ani pozitivní,“ popsal.

Obžaloba uvádí, že Babiš starší zajistil v roce 2007 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle obžaloby to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Babišův syn tvrdí, že podpis na listině k převodu akcií není jeho.

Babiš junior je jediný z rodiny, kdo se rozhodl vypovídat

Od pondělí zazněla už řada výpovědí svědků a znalců, sám Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová odmítli, že by se dopustili dotačního podvodu.

U Babišovy manželky Moniky, jejího bratra Martina Herodese a expremiérovy dcery Adriany Bobekové musel soud použít jejich stručné výpovědi z přípravného řízení, protože odmítli vypovídat. Babišův syn je tak jediným členem expremiérovy rodiny, který před soudem promluvil.

Babiš junior původně v kauze dotačního podvodu rovněž čelil obvinění, stejně jako další členové rodiny. Policie ale tato stíhání zastavila s tím, že skutek nebyl trestným činem. Babiš mladší se na policisty obrátil v lednu 2018 kvůli svému pobytu na Krymu. Policie věc prověřovala pro podezření ze zavlečení a z omezování osobní svobody, věc ale dvakrát odložila s odůvodněním, že nešlo o trestný čin ani přestupek.

„Otec mě přinutil odejít z Česka“

Podle Babiše mladšího jej na Krym odvezl manžel lékařky Dity Protopopové, která vypracovala posudek o jeho duševním stavu a která dříve byla poradkyní jeho otce na ministerstvu financí. Posudek Protopopové měl podle médií pomoci Babišovu synovi vyhnout se ze zdravotních důvodů stíhání v kauze Čapí hnízdo. Protopopová si stojí za tím, že stanovila správnou diagnózu.

„Můj otec znásilnil moje základní lidská práva. Použil k tomu zaměstnance s ruským občanstvím a s kriminální historií a přinutil mě odejít z Česka,“ uvedl u soudu. S diagnózou schizofrenie, kterou určila Protopopová, Babiš mladší nesouhlasí. Je ochotný podrobit se případnému znaleckému zkoumání.

Soud bude pokračovat na konci září

Proces se zatím odvíjí podle programu, který si předem stanovil předseda senátu pražského městského soudu Jan Šott. Z doposud předvolaných svědků se bez omluvy nedostavila jediná žena, té ale soud zřejmě nestihl řádně doručit předvolání a pozve ji na příští termín. Hlavní líčení bude pokračovat v týdnu od 26. září, a to výslechy řady dalších svědků.

Na případ obžalovaného expremiéra Babiše a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové bude mít Šott koncem měsíce k dispozici čtyři jednací dny. Ve středu 28. září se totiž kvůli státnímu svátku zasedat nebude. Na každý den má předvoláno zhruba osm svědků.

Znovu se zřejmě dostaví také úřednice Eva Filipová, která po podání žádosti o dotaci kontrolovala realizaci projektu Čapí hnízdo a která svědčila ve čtvrtek. Deník N totiž napsal, že při odchodu ze soudní síně uvedla, že Babiš může být rád, že toho neřekla ještě víc. Podle Šotta bude soudu muset vysvětlit, co tím mínila, a osvětlit svůj vztah k Babišovi.

Soudce Šotta zaujalo vyjádření Filipové natolik, že si v pátek jako svědkyni předvolal i novinářku, která její vyjádření zaznamenala. Ta mu průběh rozhovoru stručně potvrdila s tím, že ho nemá nahraný. To ale zpochybnila dobrovolnice ze spolku Milion chvilek, která soudu řekla, že slyšela novinářku říkat, že nahrávka existuje a že to soudu zapřela. Novinářka poté vysvětlila, že se následně přesvědčila, že nahrávku skutečně nemá.

Mezi předvolanými svědky bude i Procházková. Soudce také vyzval obhajobu, aby mu do příště předložila písemné odůvodnění toho, proč chce vyloučit veřejnost ze čtení posudku o duševním stavu Babišovy dcery Adriany Bobekové. „Předběžně nevidím důvod být nevstřícný k tomuto požadavku,“ předeslal. Bobeková se z jednání omluvila ze zdravotních důvodů.

Soud se bude dál zabývat i sporným podpisem z pohledu znalce

Státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi soudce připomněl, aby se do dalšího jednání zabýval problematikou posudku z oboru písmoznalectví. Písmoznalec Aleš Čulík totiž v úterý uvedl, že podpis Babiše mladšího na listině k nabytí akcií Čapího hnízda pravděpodobně není pravý, což by mohlo potvrzovat jeho verzi, že si z něj otec udělal bílého koně.

Znalec také řekl, že našel některé podobnosti s písmem Babiše staršího, ale že nemůže učinit kategorický závěr. Šott proto vybídl Šarocha, aby zkoumal, zda písmoznalcům brání předpisy či metodika v tom, aby se jednoznačně vyjádřili k tomu, zda zkoumaný podpis není jiného člověka. Poté se žalobce rozhodne, zda má případně smysl zadat posudek jinému znalci.