Česko chce lepší opatření proti praní špinavých peněz. Inspiraci hledá u pobaltských států

3 minuty
Události: Česko pracuje na lepším opatření proti praní špinavých peněz
Zdroj: ČT24

Česko se chce inspirovat u pobaltských států v opatřeních proti praní špinavých peněz. Přes účty tamních bank v minulosti ruské subjekty legalizovaly desítky miliard korun a často jimi financovaly politické zájmy Moskvy. S tím má podle Národní centrály proti organizovanému zločinu problémy i český finanční systém.

Legalizace peněz přes účty pobaltských států vyústila v ohromné pokuty pro řadu tamních finančních institucí. O licenci kvůli tomu přišla například litevská banka Ukio. Ta sídlila v komplexu ve Vilniusu. Podle vyšetřovatelů se přes její účty přelilo do Evropy zhruba devadesát miliard korun nejasného původu.

Přes účty pobaltských států se do Evropy podle vyšetřovatelů dostávaly peníze ruských oligarchů i politiků. „Zavřeli jsme banky, které nebyly dostatečně transparentní a nedodržovaly potřebná nařízení,“ řekl bezpečnostní expert a ředitel Východoevropského centra v Litvě Linas Kojala.

Pobaltské státy zavedly povinnost prokazovat původ peněz, které přicházejí do jejich bank. V opačném případě je daní až ze sta procent. „Máme velmi silný strategický zákon, který vytvořil mechanismus kontroly veřejných zakázek a investic ze třetích zemí,“ vysvětlil litevský poslanec a předseda Výboru pro obranu a bezpečnost Laurinas Kasčiunas.

Zajištění peněz jen dočasně

Na podobné úpravě už v Česku pracuje skupina při ministerstvu spravedlnosti. „Pokud bychom přistoupili na jejich legislativu, tak jde o poměrně významnou věc přenesení důkazního břemene na toho, kdo s těmi finančními prostředky nakládá,“ řekl ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek.

V tuzemsku podle amerických vyšetřovatelů legalizoval špinavé peníze například ruský podnikatel Denis Kaciv. Využíval účty čtyř českých bank a jedné firmy.

Česká policie může podle současné legislativy zajistit podezřelé peníze na takzvaných průtokových účtech jen dočasně. Kvůli špatné mezinárodní spolupráci totiž často neodhalí jejich původ. „Částky, které přes ně chodily, byly v řádu miliard či desítek miliard korun. To samozřejmě může mít velký vliv nejen na bezpečnost České republiky, ale i Evropské unie jako takové,“ upozornil Mazánek.

Litva a další pobaltské státy zpřísnily pravidla proti praní špinavých peněz už před třemi lety na základě doporučení Evropské unie. Od té doby se počet podezřelých transakcí výrazně snížil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 3 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 4 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 4 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 7 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 8 hhodinami
Načítání...