Prezident svolal úvodní zasedání nové sněmovny na 8. listopadu. Osobně ho podepsal, uvedl Vondráček

Prezident Miloš Zeman svolal úvodní zasedání nové Poslanecké sněmovny na 8. listopadu. Stalo se tak odpoledne, již předtím ohlásil termín předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), který jednal na Pražském hradě s kancléřem prezidenta Vratislavem Mynářem. Vondráček avizoval, že 8. listopadu začne i ustavující schůze. Zeman je od neděle v Ústřední vojenské nemocnici. Vondráček ho navštívil, ujistil, že prezident je schopen vykonávat funkci.

Video Jednání předsedy sněmovny Vondráčka s hradním kancléřem
video

Jednání předsedy sněmovny Vondráčka s hradním kancléřem

Zdroj: ČT24

Že prezident svolal úvodní zasedání nové sněmovny, a to na 8. listopadu, oznámil předseda dolní komory Vondráček i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Pondělí 8. listopadu je ovšem nejzazší termín pro úvodní zasedání a sněmovna by se musela sejít, i kdyby ji hlava státu nesvolala. „Pan prezident nechce marně uplynout lhůtu,“ komentoval jeho krok Vondráček.

České televizi Vondráček sdělil, že hlava státu podepsala svolání sněmovny osobně vlastní rukou.

Zasedání dolní komory je stálé, zpravidla trvá po celé čtyřleté funkční období. Označuje celkovou činnost sněmovny mezi volbami, v jejímž rámci se konají jednotlivé schůze. Zasedání sněmovny má ze zákona svolat prezident tak, aby začalo nejpozději 30. den po volbách. Jeho začátek se bude podle očekávání shodovat i s termínem ustavující schůze sněmovny. Stejně tomu bylo i před čtyřmi lety.

Ustavující schůzi svolává, pokud je opět zvolen, bývalý předseda sněmovny. Schůzi poté zahajuje a až do zvolení nového předsedy dolní komory řídí. Předsedající nejprve složí slib před plénem, následně složí do jeho rukou slib poslanci. Dolní komora pak ustaví mandátový a imunitní výbor, schůze pokračuje volbou předsedy, stanovením počtu místopředsedů a jejich volbou. Na závěr poslanci zřídí výbory. Teprve po ukončení ustavující schůze podá nynější vláda ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše demisi. Schůze trvá s přestávkami několik jednacích dnů.

Schůzky se Zemanem by se měly odehrávat v nemocnici

Zemanův převoz z lánského zámku den po volbách na Kliniku anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny pražské Ústřední vojenské nemocnice i nejasnosti panující kolem jeho zdravotního stavu poznamenaly povolební vyjednávání. Vondráček uvedl, že schůzky se Zemanem by se měly konat potom, co bude přesunut z intenzivní péče na běžný nemocniční pokoj. Odehrávat by se tak měly v nemocnici. 

Se zřejmě dosluhujícím premiérem Babišem se Zeman setkal krátce před převozem do nemocnice, plánované středeční jednání s ministerským předsedou bylo zrušeno. Prezident by se měl sejít také s lídrem koalice SPOLU Petrem Fialou (ODS). Koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vyjednává o vytvoření většinové vlády s koalicí Pirátů se Starosty. V dolní komoře bude mít pětice těchto stran většinu 108 z 200 hlasů.

Vondráček uvedl, že s prezidentovým kancléřem mluvil také o předávání státních vyznamenání 28. října. Hrad připravuje ceremoniál v podobné podobě jako dříve. Podle Vondráčka by jej ale mohly ovlivnit dva faktory, vedle Zemanova zdravotního stavu také narůstající počet případů covidu-19.

Video Události
video

UDÁLOSTI: V jaké kondici je prezident republiky, zůstává nejasné