Ministryně Benešová opět odvolala Zelenou z čela plzeňských žalobců, píše Česká justice

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) opět rozhodla o odvolání Antonie Zelené z funkce vedoucí Okresního státního zastupitelství Plzeň-město. Informoval o tom server Česká justice, kterému to sdělil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Původní rozhodnutí Benešové o odvolání Zelené zrušil v červnu pražský městský soud. Zelená se chce bránit i nyní, píše server.

Benešová odvolala Zelenou z čela plzeňského okresního státního zastupitelství poprvé loni v prosinci. Jako oficiální důvod ministerstvo uvedlo, že Zelená neplnila pokyny své nadřízené, vedoucí Krajského státního zastupitelství v Plzni Anny Maříkové.

Právě Maříková odvolání navrhla už v říjnu 2018 tehdejšímu ministrovi spravedlnosti Janu Kněžínkovi (za ANO). Podle Zelené ve sporu šlo o její právní názor, který je v rozporu s trestní politikou prosazovanou Nejvyšším státním zastupitelstvím ohledně postupu orgánů činných v trestním řízení při zkoumání duševního stavu obviněných.

„Budu postupovat procesně stejně,“ uvedla Zelená ke svému opětovnému odvolání pro server Česká justice. Její správní žalobě proti prvnímu odvolání sice letos v červnu vyhověl pražský městský soud, podle zmíněného serveru ale z verdiktu vyplývá, že soud akceptoval většinu z důvodů pro odvolání Zelené.

Podle zákona o státním zastupitelství může ministr spravedlnosti odvolat okresního státního zástupce, pokud závažným způsobem poruší povinnosti vyplývající z výkonu funkce vedoucího státního zástupce.

Zelená stála v čele Okresního státního zastupitelství Plzeň-město od roku 2003, předtím vedla Okresní státní zastupitelství v Tachově. Od července 2013 řídila Zelená jeden rok odbor trestního řízení Vrchního státního zastupitelství v Praze.