Testy budou od září dál zdarma pro všechny, oznámil Vojtěch

Preventivní testy na covid-19 budou od září i nadále zdarma pro všechny, rozhodla vláda. Po jednání to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Původně měly být zpoplatněny pro lidi nad 18 let. Důvodem změny je podle Vojtěcha nepříznivý vývoj epidemie v některých evropských zemích. Německý Institut Roberta Kocha v pátek uvedl, že v této zemi začala čtvrtá vlna covidové epidemie.

Video Události
video

Události: Testy na covid-19 budou dál zdarma

Vojtěch uvedl, že vláda rozhodla odložit rozhodnutí o zrušení úhrady preventivních testů na covid-19, které plánovala od 1. září. Zrušení úhrady mělo být podle ministra motivací k očkování. „Není možné ale ignorovat situaci v Evropě, bylo by rizikem, pokud by poklesly testovací kapacity,“ konstatoval.

Ministr dodal, že věc konzultoval o víkendu s odborníky a ti se pro odložení zpoplatnění také vyjádřili. Řekl, že nejde o politické rozhodnutí.

Podle rozhodnutí z minulého týdne měly být testy zdarma pro děti do 18 let, dále pro lidi, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat, a pro ty, kteří začali s očkováním proti covidu, ale zatím jej nemají dokončené. V červenci vláda uvažovala i o tom, že by si za testy platili všichni nad 12 let, pro něž je dostupné očkování. Část odpůrců očkování i zástupci kultury, cestovního ruchu a služeb rozhodnutí považovali za diskriminační.

Nyní mají z veřejného zdravotního pojištění lidé hrazeny měsíčně dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní. Testovat se nemusí ti, kteří mají dokončené očkování nebo prodělali covid a od toho neuplynulo více než 180 dní.

Povinné testování ve firmách zatím nebude

Vojtěch také sdělil, že kabinet zatím nepředpokládá, že by se obnovilo povinné pravidelné testování ve firmách, které bylo na jaře. Smysl by podle něj mělo tehdy, pokud by takzvané incidenční číslo, které udává týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, bylo nad hodnotou 75. Nyní se třetí den po sobě drží pod hodnotou 12. Situace je ale podle ministra dynamická a na konci září může být jiná.

Vláda zároveň prodloužila prominutí DPH u respirátorů do konce října. Ty jsou povinné například v hromadné dopravě a vnitřních prostorách. Na dotaz, zda ministerstvo neuvažuje o zrušení těchto protiepidemických opatření, Vojtěch řekl: „Opatření bych držel, podzim může být dosti jiný.“ Poznamenal, že jakmile by bylo opatření zrušeno, znovu ho zavádět by bylo složité.