Dochází vakcína proti chřipce, letos je obrovský zájem

Období očkování proti chřipce je teprve na začátku, některé ordinace ale už nyní hlásí, že jim vakcíny došly. Jinde pečlivě vybírají, které pacienty upřednostní –⁠ tedy ty rizikové, onkologicky nemocné nebo starší pětašedesáti let. Podle ministerstva zdravotnictví bude velmi problematické vakcíny doobjednat. Ročně v souvislosti s chřipkou zemře v Česku zhruba patáct set lidí.

Video Události
video

Události: Vakcína na chřipku

Proti chřipce se Jana Korvasová z Brna nechává očkovat každý rok. Důvodů má víc. Jednak je seniorka a také má diabetes. I proto, že patří mezi pravidelné i rizikové pacienty, vakcínu dostala. V její ordinaci doufají, že na podobné případy jim dávky vystačí. Oproti loňsku jich objednali o třetinu víc.

„Za týden, a to počítám i sobotu a neděli, jsme vyočkovali polovinu, denně chodí určitě deset lidí,“ popsala praktická lékařka Alice Vlasáková. Zatímco v Brně vakcíny ještě mají, někde už došly.

Nedostatek hlásí i lékárny

Příhraniční pacienty lékárníci kvůli nedostatku posílají třeba do Německa. „V malé německé příhraniční lékárně jsou. Cena je ale 22,48 eur,“ vysvětlil člen předsednictva České lékárnické komory Jindřich Šmíd.

I tam už ale mnohde, alespoň podle Češky Lenky Gschwendtnerové žijící v Německu, docházejí. „Ráno jsem volala svému praktickému lékaři, ten má ještě vakcíny dostatek. V lékárně už je bohužel všechno vyprodáno,“ uvedla.

Česko si letos objednalo 870 tisíc vakcín proti chřipce, tedy o pětinu víc než v předchozích letech. Přesto stačit zřejmě nebudou. Během poslední chřipkové sezóny, která trvala sedm týdnů, vyhledalo lékaře přes milion lidí. Zhruba patnáct set jich ročně s chřipkou zemře. Proočkovanost lidí v Česku je jedna z nejnižších v EU.

Sdružení praktických lékařů chce vyzvat doktory, aby si navzájem vypomáhali. Ti, kteří ještě vakcíny mají a své pacienty už očkovali, aby přijali pacienty z ordinací, kde už vakcíny došly.