V Praze začíná světový kongres filozofů, podobný tu byl naposled před 85 roky

V Praze se tento týden koná mezinárodní Kongres logiky, metodologie, filozofie vědy a techniky, na který dorazí 700 předních filozofů z celého světa. Odborníci budou debatovat o různých vědních oborech jako etika, matematika či ekologie. Kongres se koná v prostorách Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Dejvicích a potrvá do soboty. Obdobně významná filozofická akce v Praze byla naposledy před 85 lety.

Na kongres přijede nejen řada předních filozofů z mnoha evropských států, USA či Kanady, ale také z Jižní Ameriky, Asie, Austrálie nebo Afriky. Jde totiž o jedno z vůbec největších setkání filozofů na světě.

Vystoupí filozofové, kteří se zaměřují na fyziku, chemii, biologii nebo behaviorální a historické vědy. Přichystáno je čtyřicet tematicky zaměřených sympozií, která organizují přední světové asociace pro logiku a filozofii vědy.

Mezi hlavními řečníky je světová odbornice na vztah vědy a demokracie Heather Douglasová 

S jednou ze tří hlavních přednášek na kongresu vystoupí americká filozofka Heather Douglasová, která je světovou odbornicí na vztah vědy a demokracie. Zajímá se o odpovědnost vědců, financování vědy a důvěru občanů k vědě. Je členkou Americké asociace pro pokrok ve vědách.

Další dvě plenární přednášky budou mít Joel David Hamkins z univerzity v Oxfordu a Sandra Mitchellová z amerického Pittsburgu. Hamkins je uznávaným odborníkem na matematickou a filozofickou logiku, zejména teorii množin a problematiku nekonečna. Mitchellová publikovala mnoho článků o sociobiologii, biologické složitosti a evoluční biologii. Je bývalou prezidentkou Společnosti pro filozofii vědy.

Přednášky o klimatických změnách i genové manipulaci

Na programu ale budou i přednášky k aktuálním celospolečenským tématům, jako je klimatická změna, etika umělé inteligence či přípustnost genových manipulací. Mnoho příspěvků se také bude týkat filozofické a matematické logiky.

Kongres se koná už pošestnácté pod záštitou mezinárodní unie filozofů. V Česku je hlavním pořadatelem Filozofický ústav Akademie věd ČR a záštitu nad ním převzala předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová. Podle Alice Horáčkové z Akademie věd hostila Praha srovnatelnou akci naposledy v roce 1934, když v metropoli proběhl osmý Mezinárodní filozofický kongres.