Sněmovna schválila snížení platu zastupitelům, kteří zároveň sedí v parlamentu či vládě

Mzda placených zastupitelů obcí a krajů, kteří jsou zároveň členy parlamentu nebo vlády, se zřejmě sníží na dvě pětiny. Předpokládá to novela skupiny poslanců ANO a Pirátů proti kumulaci odměn z funkcí, kterou po ostré debatě schválila Poslanecká sněmovna. Předloha teď míří k senátorům. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Novela odolala návrhu lidovců na vrácení do druhého čtení i občanských demokratů na zamítnutí. Z úst odpůrců často zněla slova jako pokrytectví, populismus a závist.

Sněmovna novelu schválila hlasy 93 ze 166 přítomných poslanců. Proti jich bylo 40 a 33 poslanců se hlasování zdrželo.

Omezení kumulace funkcí nebo populismus 

Krácení odměn má podle Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) snížit motivaci ke hromadění funkcí. Peníze zůstanou v rozpočtech měst, obcí a krajů, které je budou moci použít na své projekty, uvedla za předkladatele Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Naopak Marek Benda (ODS) mluvil o „zbytečném populismu“, předseda lidovců Pavel Bělobrádek o „normálním hnusném populismu“ a Petr Pávek (STAN) o „výronu závisti a populismu“. Odpůrci poukazovali také na to, že někteří zákonodárci souběžně působí ve svých původních zaměstnáních, přičemž v takovém případě by se jim mzda nekrátila.

„Tohle je pouze štvanice na politiky,“ řekl Bělobrádek. Někteří poslanci včetně například Karla Raise (ANO) také zdůrazňovali, že během hry se nemají měnit pravidla, a upozorňovali, že voliči vědí, jaké funkce kandidáti do voleb zastávají.

Pirát Jakub Michálek řekl, že zákon je o tom, zda „multifunkcionář“ bude brát 170 tisíc čistého nebo 130 tisíc čistého. Opřel se do ČSSD za kritiku předlohy, když má tato strana podle něho hájit dělníky, seniory a chudší lidi. Sociální demokrat Ondřej Veselý Michálka vyzval, aby si o ČSSD „přestal utírat boty“. „Protože naše strana za 140 let své existence něco pro tuhle zemi aspoň udělala. Vy v lidech jenom vyvoláváte nenávist a závist,“ prohlásil.

Piráti ani SPD své pozměňovací návrhy neprosadili

Sněmovna nepodpořila žádný z pozměňovacích návrhů, jak je prosazovali poslanci Pirátů a SPD Tomia Okamury. Hnutí SPD chtělo nulovou odměnu za druhou funkci, Piráti například krácení odměn placených členů obecního zastupitelstva, pokud zároveň zastávají placené funkce v krajském zastupitelstvu a také začlenění prezidenta pod zákon o střetu zájmů.

Piráti tyto návrhy předložili už dříve v samostatné novele. Sněmovna ji vrátila předkladatelům k dopracování, což je obecně vnímáno jako měkčí forma zamítnutí.

Starostové a primátoři vydělávají přibližně od 39 do 111 tisíc korun měsíčně v závislosti na velikosti obce, města nebo městské části. Hejtmani pak pobírají 117–128 tisíc korun, které náleží primátorovi hlavního města. Základní plat poslance a senátora bez příplatků a náhrad činí 82 400 korun.