Lidé nemají čas zapálit svíčku na hřbitově, přenechávají to specializovaným firmám

Zájem o profesionální úpravu hrobů či urnových schránek v době Dušiček výrazně stoupl. Pozůstalí si nejčastěji objednávají úklid a výzdobu, převážně je o tyto služby podle mluvčí Správy pražských hřbitovů zájem ve velkých městech. Firmy nabízejí jednorázové vyčištění hrobů a schránek, zapálení svíček, různé druhy věnců a květiny. Památka zesnulých, lidově Dušičky, se připomíná 2. listopadu.

Na Dušičky lidé tradičně vyrážejí na hřbitovy, aby navštívili hroby svých blízkých, rozsvítili svíčky a položili květiny. „V dnešní době na to ale nemají čas. Tento rok se nám číslo zákazníků zvedlo o padesát procent, což je šílené,“ řekla Petra Karlová ze společnosti Údržba hrobů Praha. 

Podle Správy brněnských hřbitovů si lidé nejvíc objednávají zapálení svíček a položení věnce na hrob. Také mají zájem o květiny, nejčastěji chryzantémy. „Tyto služby pro nás byly ještě před třemi lety okrajová záležitost, avšak poslední roky a obzvlášť tento pozorujeme vysoký nárůst klientů,“ srovnala Magda Krejčíková ze hřbitovní správy.

Trend potvrzuje i menší agentura Květiny, která se zaměřuje na údržbu a výzdobu hrobů: „Nevím, kam dřív skočit, máme mraky objednávek, lidé na Dušičky volají jak utržení ze řetězu,“ uvedla majitelka Zuzana Šaffková.

O stoupajícím zájmu vědí i v ostravské úklidové firmě Kerberos Trade, s. r. o. „Na začátku jsme neměli téměř žádné zákazníky, nyní máme přes 500 klientů,“ vyčíslil majitel firmy Milan Kerberos.

Více klientů, kteří žádají úklid a přípravu hrobu před Dušičkami, má i Správa pražských hřbitovů. „Ještě loni jsme neměli téměř žádné zájemce, nyní lidé požadují hlavně zapálení svíčky,“ uvedla pro Českou televizi mluvčí správy Oldřiška Dvořáčková. Zájem o takové služby mají podle ní především lidé, kteří žijí ve větších městech.

„Lidé nemají čas, tak si raději objednají služby. Správa vlastní 29 pražských hřbitovů a o naše služby mají nejvíce zájem lidé žijící v centru,“ doplnila mluvčí.

Na periferii velkého města, v menších městech a na venkově se podle oslovených firem o hroby svých blízkých starají pozůstalí sami.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Petr Pavel hovořil na Valném shromáždění EBU

Prezident Petr Pavel hovoří na dvoudenním Valném shromáždění Evropské vysílací unie (EBU). Letošní ročník ve čtvrtek a v pátek hostí Česká televize a Český rozhlas.
před 17 mminutami

Šéfka EK oznámila převod prvních tří miliard eur Kyjevu z unijní půjčky

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová oznámila převod prvních 3,2 miliardy eur (přes 77 miliard korun) Kyjevu v rámci unijního úvěru. Celková výše půjčky činí 90 miliard eur (2,2 bilionu korun) a vyplácení peněz je rozděleno na letošní a příští rok. Oznámila to na konferenci věnované poválečné obnově Ukrajiny v polském Gdaňsku. Česko zastupuje premiér Andrej Babiš (ANO), před odletem hovořil o podnikatelské misi do napadené země.
03:25Aktualizovánopřed 23 mminutami

VideoHůře rozpoznáváme emoce, snadněji vybuchneme, popisuje psycholog dopady vedra

„Množství krve, které má mozek k dispozici pro svoje fungování, je nižší, což se projevuje na sníženém kognitivním výkonu,“ popsal ve Studiu 6 Filip Děchtěrenko z Psychologického ústavu AV ČR dopady horka na lidský organismus. Kvůli tomu je podle něj práce ve vysokých teplotách méně produktivní. Doplňuje, že lidem klesá hladina serotoninu a dopaminu, které jsou zodpovědné za dobrou náladu, a také hůře rozpoznávají emoce. „Neutrální výraz interpretujeme jako známku agrese,“ vysvětluje. Navíc podle něj „snadněji vybuchneme, snadněji jsme konfliktní“. Doporučuje pokud možno nechat jakoukoli mentální práci na chladnější části dne a nezanedbávat hydrataci. S moderátorkou Izabelou Šroubkovou probral i nepříznivé dopady spaní v horku a doporučení, jak spánek v teplé části roku vylepšit.
před 34 mminutami

Máte nárok na bezúročný úvěr, nebo na dotaci? Jak na Novou zelenou úsporám

Začíná příjem žádostí do další fáze programu Nová zelená úsporám (NZÚ), který motivuje k investicím do úprav budov, aby bylo jejich vytápění ekologičtější a ekonomičtější. Nově má program dva směry, kterými stát rekonstrukce podporuje – bezúročné úvěry a přímé dotace. Majitelé rodinných domů, bytová družstva a společenství vlastníků jednotek (SVJ) mohou získat bezúročný úvěr. Na nízkopříjmové domácnosti v bytových domech lze k tomu získat dotační bonus až 120 tisíc. Nízkopříjmoví vlastníci rodinných domů pak mohou dosáhnout na dotaci.
před 1 hhodinou

ŽivěPoslanci mají na programu pravidelné interpelace

Poslanci se budou ve čtvrtek věnovat pravidelným interpelacím na členy vlády. Na programu jsou také některé mezinárodní smlouvy v úvodním kole. Jde většinou o daňové dohody a o smlouvy o policejní spolupráci.
před 2 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů probrali předběžné opatření ÚS ohledně účasti Pavla na summitu NATO

Ústavní soud (ÚS) uložil předběžným opatřením vládě, aby zajistila účast prezidenta Petra Pavla na summitu NATO v Ankaře. Nesmí mu navíc klást žádné překážky. „Jak to asi bude vypadat v té Ankaře, když tam proti vůli vlády pojede pan prezident? No tak se tam bude někde v zákulisí pohybovat, ale jestli dosud mezinárodní politika nevnímala dění v České republice, tak teď si ho samozřejmě všimnou,“ řekl poslanec Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD) v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským. „Vidím to v první řadě jako naprostý politický debakl ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) a zprostředkovaně i premiéra Andreje Babiše (ANO),“ sdělila poslankyně Kateřina Stojanová (Piráti). Podle poslance Karla Haase (ODS) se prezident o dohodu snažil, předběžné opatření ÚS ale Haase překvapilo. Senátor Róbert Šlachta (Přísaha, klub ANO) situaci označil za prohru pro všechny strany.
před 2 hhodinami

Ministerstvo zahraničí akredituje prezidenta na summit NATO, potvrdil Babiš

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) pošle žádost na rozšíření delegace na summit NATO v Ankaře o prezidenta Petra Pavla. Před odletem na konferenci o obnově Ukrajiny do Polska to potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel podle něj bude členem delegace i s doprovodem.
07:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Prokop rezignoval a nebude kandidátem ANO na pražského primátora

Kandidát na pražského primátora za ANO Ondřej Prokop nebude kandidovat v podzimních komunálních volbách a skončí ve všech politických funkcích. Zdůvodnil to tlakem médií na něj a jeho okolí. Prokop to uvedl ve videu na facebooku. Předseda ANO Andrej Babiš v reakci na to řekl, že se musí svolat mimořádný sněm pražské organizace, na kterém se zvolí nový předseda. O kandidátkách do komunálních voleb vedení ANO podle Babiše rozhodne koncem června.
07:43Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...