Median: Volby by vyhrálo ANO, druhá ODS na něj ztrácí 16 procentních bodů

Sněmovní volby by v červenci vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 30 procent hlasů. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Median, podle kterého by pro druhou ODS hlasovalo 14 procent voličů. Třetí jsou ve volebním modelu Piráti s 11,5 procenta. V dolní parlamentní komoře by podle agentury zasedli zástupci osmi politických stran a hnutí.

Oproti červnovému modelu agentury Median je aktuální výsledek hnutí ANO o 1,5 procentního bodu slabší. Naopak ODS si o stejný díl polepšila a podpora Pirátů zůstala beze změny.

O pozici čtvrtého nejsilnějšího subjektu v Poslanecké sněmovně by se v červenci dělili komunisté s ČSSD a hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD). Všem třem stranám přisuzuje model shodně 8,5 procenta hlasů.

Lidovci, TOP 09 a STAN oscilují kolem pětiprocentní hranice

Lidovce by ve volbách podpořilo 5,5 procenta voličů. Volební výsledek TOP 09 by byl o půl procentního bodu nižší. Do Sněmovny by se zřejmě nedostali Starostové a nezávislí (STAN) se čtyřmi procenty, ale při zohlednění statistické chyby nelze jejich zastoupení v dolní komoře vyloučit. Zeleným model přisuzuje 2,5 procenta.

Ochotu jít k volbám v červenci vyjádřilo 62,5 procenta respondentů. To by znamenalo zhruba stejnou volební účast jako při volbách do sněmovny v roce 2017. Průzkum agentury Median se konal od 27. června do 23. července. Zapojilo se do něj 1235 respondentů ve věku 18 a více let.