Senátoři ČSSD vystoupili proti vládě s ANO. Hamáček se razantním výrokům diví

Senátoři ČSSD nechtějí, aby jejich strana vstoupila do vlády s ANO. Budou tak vystupovat vůči členské základně před případným vnitrostranickým referendem. Senátory pobouřilo, že premiér Andrej Babiš (ANO) nechce odstoupit ani v případě, že by byl v kauze Čapí hnízdo prvoinstančně odsouzen, což podle nich původně vyjednavači ANO slíbili.

„Respektujeme rozhodnutí předsednictva (ČSSD), které bylo učiněno, byť velmi těsnou většinou – kdyby se zdrželi hlasování ti, kteří do budoucna mají být ministry či náměstky, tak by neprošlo,“ poznamenal předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha.

Podle něj je v klubu poměrně jednotný názor, že by sociální demokracie měla v tomto volebním období zůstat v opozici a konsolidovat se, jako to v minulosti udělala ODS. A to i kvůli špatnému volebnímu výsledku, ČSSD loni ve sněmovních volbách získala 7,3 procenta hlasů.

Za podmínek, které ANO nabízí, by podle senátorů ČSSD do vlády vstupovat neměla. Důvody pro odmítnutí jsou podle Víchy minimálně tři: Trestně stíhaný člověk ve vládě (Babiš odmítá odstoupit, i kdyby byl odsouzen), nutnost opírat se ve sněmovně o KSČM (ANO a ČSSD nemají většinu) a existence neformální koalice ANO, KSČM a SPD. Ta se naposledy projevila při volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu GIBS, kterou Vícha označil za „formu provokace“.   

Vícha připustil, že postoj k vládě s ANO by mohl sociální demokraty rozštěpit. S postojem nejít do vlády však podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) souhlasí „prakticky všichni“ členové klubu. Sociální demokraté mají v horní komoře čtyřiadvacet senátorů a drží tak nejsilnější klub.

ČSSD chtěla konec každého odsouzeného člena vlády

ČSSD požadovala, aby v koaliční smlouvě byla povinnost člena vlády odstoupit z funkce v případě prvoinstančního odsouzení. Babiš tento požadavek ale odmítl a řekl, že k tomu nevidí důvod. Uvedl také, že už je „alergický“ na to, že se o něm mluví jako o trestně stíhaném. Babiše policie obvinila z podvodu při financování farmy Čapí hnízdo, předseda ANO to označuje za účelové.

„On sám dělá vše pro to, aby v referendu ČSSD nemohla souhlasit,“ uvedl nyní na Babišovu adresu předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha. ANO podle něj s podmínkou o odstoupení v případě odsouzení původně souhlasilo.

Hamáček: Výrokům senátorů nerozumím

Předseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že razantním výrokům sociálnědemokratických senátorů uprostřed vyjednávání nerozumí. Jejich názor je podle něj dlouhodobě znám. O obnově jednání s ANO rozhodl sjezd a předsednictvo, a to je podle Hamáčka závazné. 

„Vedení strany postupuje podle rozhodnutí předsednictva tak, aby případnou dohodu předložilo členské základně k odsouhlasení. V takovém hlasování bude mít každý člen jeden hlas, ať už předseda, poslanec, senátor či řadový člen strany,“ podotkl šéf ČSSD.

Sociálním demokratům má v chystané koaliční vládě připadnout pět ministerstev. Žádný oficiální kandidát sice potvrzen nebyl, v kuloárech se o nových ministrech přesto spekuluje. Hlavní vyjednávač a předseda ČSSD Jan Hamáček by měl ve vznikajícím kabinetu obsadit post ministra vnitra.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

K návrhu upravujícímu zákon o střetu zájmů vláda zaujala neutrální stanovisko

Ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO) po jednání vlády na dotaz novinářů uvedl, že vláda zaujala neutrální stanovisko k poslaneckému návrhu upravujícímu pravidla zákona o střetu zájmů. Dále vláda jednala o regulaci cen benzinu a nafty, dálničních známkách či českém pavilonu Expo 2025 v Ósace. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) se také omluvil za výstup ve Strážnici.
16:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoVláda ze sebe dělá šaška, míní Decroix k situaci kolem účasti Pavla na summitu NATO

Vláda předběžné opatření Ústavního soudu ohledně účasti prezidenta Petra Pavla na summitu NATO splnila jen zčásti, řekla v Interview ČT24 poslankyně Eva Decroix (ODS). Předběžné opatření podle ní mělo dva výroky a tím druhým bylo, že vláda nemá v žádném ohledu ztěžovat nebo bránit prezidentovi a jeho doprovodu v účasti na summitu. Podle ní ale kabinet nedodržením ústavní a protokolární zvyklosti o tom, že vedoucím delegace bude prezident, ztěžuje hlavě státu její participaci na summitu. Členové vlády tak podle ní „ze sebe dělají opravdu šašky“. Pořad moderoval Jiří Václavek.
před 2 hhodinami

Delegaci na summitu NATO povede premiér, řekl Babiš. Podle Pavla je to v rozporu s opatřením ÚS

V čele české delegace na summit NATO bude premiér, oznámil po jednání vlády její předseda Andrej Babiš (ANO). Potvrdil zároveň, že na summit byl akreditován i prezident Petr Pavel s delegací, která bude čítat sedm lidí. Hlava státu reagovala, že postoj vlády k účasti prezidenta na summitu je v rozporu s opatřením Ústavního soudu (ÚS). Prezident také odmítl návrh premiéra, aby na summit NATO neletěl.
02:12Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Teplotní rekordy opět hlásily desítky stanic, podívejte se kde

Ve velké části Česka padaly i v pondělí teplotní rekordy pro daný kalendářní den. Novou nejvyšší teplotu pro 29. červen zaznamenali na řadě měřicích stanic Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ) už před 11:00. Především šlo o místa na Moravě a ve Slezsku, ale týkalo se to i mnoha lokalit v Čechách. Dělo se tak po dosud nejteplejší noci v rámci současné vlny veder, která sužuje nejen tuzemsko, ale i mnoho dalších evropských zemí. V neděli padl v Doksanech absolutní teplotní rekord pro Česko o hodnotě 41,9 stupně Celsia.
11:24Aktualizovánopřed 4 hhodinami

„Zážitkové násilí“ je mezi mladistvými na vzestupu, uvádí úřad

Kriminalita v Česku zůstala loni podle dat Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) zhruba na úrovni roku 2024. Přibývá ale případů s vysokou agresí, a to především u dětí, řekl mluvčí NSZ Petr Malý. Pravidelně se také začíná objevovat takzvané zážitkové násilí, tedy násilné chování dětí a dospívajících, které vzniká hlavně kvůli touze něco zažít, vyzkoušet si hranice nebo získat adrenalinový pocit. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou v pondělí NSZ zveřejnilo.
13:10Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Víkendové vedro bylo mimo tabulky. Jeho výjimečnost ukazují grafiky

Takové horko, jaké zasáhlo o víkendu Česko, zatím nikdy teploměry nenaměřily, a to ani vzdáleně. Protože se u nás měří teploty od roku 1752, tak to znamená, že s takovými teplotami se zde lidé nesetkali nejméně 272 let, tedy přes dvacet generací.
před 8 hhodinami

Komora stále čeká letošní růst ekonomiky přes dvě procenta

Česká ekonomika letos podle Hospodářské komory vzroste o 2,1 procenta, tedy o 0,2 procentního bodu méně, než očekávala v poslední predikci loni v listopadu. Aktualizace makroekonomické prognózy reaguje zejména na dopady konfliktu na Blízkém východě, uvedli zástupci v pondělí na brífinku.
před 8 hhodinami

NKÚ: Policie stále nemá nové vrtulníky, hangár je v havarijním stavu

Letecká služba Policie ČR (PČR) měla už osm let používat minimálně tři nové lehké vrtulníky. Měly sloužit k zajištění nepřetržité pohotovosti a záchranné služby. Měla mít i nejméně dva velkokapacitní vrtulníky schopné přepravit celé speciální policejní nebo hasičské jednotky. Ještě loni v prosinci ale nemělo ministerstvo vnitra tyto vrtulníky k dispozici. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole peněz, které resort vynaložil na leteckou službu. Peníze na policejní drony vynaložilo vnitro účelně. Ministerstvo v reakci uvedlo, že letecká služba funguje plnohodnotně a že podniká veškerá opatření, aby měla dostatek techniky.
08:29Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Evropský pohled