Příští rok přibude 1000 policistů, zamíří hlavně na Ostravsko

Ostrava - Řady policistů příští rok rozšíří tisíc nových mužů. V Ostravě to dnes oznámil ministr vnitra v demisi Martin Pecina s tím, že dvě stovky z nich zamíří právě do Moravskoslezského kraje, který se potýká s jednou z největších kriminalit v Česku. Posílit by od roku 2014 měly i stavy hasičských sborů.

„Podařilo se nám na vládě dohodnout nový rozpočtový rámec pro resort tak, abychom byli schopni přijmout v příštím roce 1000 policistů, konkrétně je to 1004, takže na rok 2014 bude rovných 40 tisíc policistů,“ oznámil ministr vnitra v demisi Martin Pecina. Vláda tak naplňuje záměr, který Pecina oznámil už na začátku prázdnin. Metou, které by policie měla docílit, je podle něj 42 tisíc policistů.

Shodně s Pecinovým původním avízem posílí policejní řady zejména v problematických lokalitách, přímo na Ostravsko tak příští rok zamíří 200 nových mužů. „Chci upozornit všechny, kdo si myslí, že centrum nepokojů je v mediálně zajímavých lokalitách, že zatímco na sídlišti Máj žije 300 Romů a v Duchcově 250, tak v Ostravě jich je 30 tisíc,“ prohlásil Pecina.

Pětinu nových policistů pro severní Moravu vítá i policejní prezident Martin Červíček. „Vedení policie dlouhodobě vnímá, že Moravskoslezský kraj je zejména s ohledem na násilnou a majetkovou trestnou činnost jednou z nejzatíženějších lokalit v České republice,“ podotknul. „Chceme všech 200 policistů dislokovat v ostravských ulicích, v regionu Frýdku-Místku a Karviné tak, abychom vytvořili větší počet bezpečí tím, že budeme mít výrazněji zajištěnu hlídkovou službu.“

šéf moravskoslezských policistů Tomáš Kužel: „Slova pana ministra i pana prezidenta jsou pro mě světlo na konci tunelu. Všechny síly, které dostanu, dám na základní útvary.“

ČSSD s navyšováním souhlasí, ODS se brání, že nic nezanedbala

Jana Černochová, představitelka (až do nedávna vládní) občanské demokracie, ovšem odmítá, že by někdejší středopravicová koalice počty policistů i bezpečnostní situaci na severu Moravy podcenila. „Počet 39 tisíc opakovaně z úst policie zazníval jako dodatečný a byla bych nerada, kdyby někdo vyvolával atmosféru strachu, že je v ČR ohroženo bezpečí občanů,“ zdůraznila. „Odmítám rétoriku pana ministra Peciny, že Nečasova vláda v tomto ohledu něco zanedbala.“ 

Pochybení Nečasovy vlády odmítá i volební lídr TOP 09 v Moravskoslezském kraji Tomáš Lukša. „Nemyslím si, že by bylo policistů v ulicích málo. Při dobré organizaci práce je možné dostat policisty z kanceláře do ulic,“ podotknul a zároveň upozornil na to, že by se noví policisté neměli rozmisťovat jen v moravskoslezských městech. „Kriminalita zachází za hranice města a jestliže je ve městech městská police, měly by být posíleny služebny na menších okrscích.“

Za vládní záměr se naopak postavil místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. „Posílení sboru je určitě správný krok a je tragické, do jaké situace se sbor dostal. Situace v Moravskoslezském kraji je úplně katastrofální. Počet kriminálních a trestných činů na jednoho policistu je na Ostravsku nejvyšší v České republice,“ varoval.

A s navyšováním souhlasí i Kateřina Konečná z KSČM: „Je to v pořádku, policistů nemáme dostatek a v malých městech a na vesnicích nám policisté chybí. Neměli bychom se dívat ale jen na kvantitu, ale i na kvalitu policejního sboru, a zabránit, aby nám zkušení policisté odcházeli.“

Stavy tuzemských policistů za posledních osm let klesly o osm tisíc mužů, přičemž nejrazantnější propouštění postihlo policii s vládou Petra Nečase, potažmo s ministrem vnitra Radkem Johnem v roce 2011. On sám to vysvětluje dvojím způsobem: policejní aparát a zejména policejní prezidium prý byly z časů jeho předchůdce Ivana Langera (ODS) přebujelé, škrty v rozpočtových kapitolách navíc musela ministerstva přijmout kvůli finanční krizi.

V Česku je tabulkově plánováno pro letošek 38 996 policistů. Několik set jich chybí, tuto situaci chtělo vnitro Jana Kubiceho vyřešit novým náborem a stěhováním policistů úředníků do terénu. V přímém výkonu služby (tzn. ne coby úředníci) aktuálně pracuje 31 385 policistů spadajících pod krajská ředitelství a 3 588 v celostátních útvarech. Na prezidiu jde o 151 lidí.

Horkou sociální situaci v Moravskoslezském kraji potom chce ministr v demisi Pecina řešit i zvýšením počtů asistentů prevence kriminality; v celé republice jich nyní působí 124, přičemž v Ostravě pracují pouze tři z nich. „Romové si budou dělat pořádek sami v problematických komunitách a my jim pomůžeme prostřednictvím asistentů prevence kriminality nebo prostřednictvím neziskových organizací, které můžeme financovat z rozpočtové kapitoly našeho resortu,“ vysvětlil zamýšlený princip.

Změny se od nového roku budou týkat i hasičských záchranných sborů. Podle Peciny nyní vnitro eviduje podstav 600 míst. „Předchozí vláda dostala situaci mimo zákonný stav a my se musíme velmi brzy přiblížit stavům, které jsou dány zákony a vyhláškami,“ uvedl. „Plánujeme navýšení o 200 mužů v hasičském záchranném sboru.“