Zeman chce vládu do června. Podle Babiše je nyní jedinou variantou vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM

Nahrávám video

Jedinou variantou vlády, která je nyní na stole, je podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) kabinet ANO a ČSSD s podporou komunistů. Babiš to řekl po jednání se špičkami ČSSD a ODS. Občanští demokraté podle něj spolupráci opět odmítli. Prezident Miloš Zeman očekává, že Babiš sestaví novou vládu nejpozději do prázdnin. Pokud by se tak nestalo, už by tak shovívavý nebyl. Po jednání se Zemanem to řekl předseda komunistů Vojtěch Filip.

„Pokud jsem pana prezidenta správně pochopil, představuje si, že by vláda měla od prázdnin vládnout už s důvěrou,“ řekl po schůzce se Zemanem Filip. Babiš považuje prezidentův požadavek za rozumný a chápe ho. „Chtěl bych vládu určitě dřív,“ dodal. 

Nyní je podle Babiše jedinou variantou kabinet ANO a ČSSD s podporou komunistů: „KSČM a ČSSD jsou si programově blízko. Komunisté s námi velice detailně vyjednávají, ale nechtějí do vlády, což my také nechceme. Pokud ostatní strany nezmění názor na toleranci a nenahradí KSČM s tolerancí za jiné programové ústupky, tak je to jediné na stole.“

Vláda ANO + ČSSD tolerovaná komunisty
Zdroj: ČT24

Předseda ODS Petr Fiala, s nímž Babiš debatoval hlavně o zahraniční politice, vládu s ANO i toleranci menšinového kabinetu opět odmítl. Babiš ale uvítal Fialovu výzvu, aby sněmovnu více informoval o stavu vyjednávání ohledně Dublinu IV nebo brexitu.

„Jsem rád, protože bychom se měli snažit vystupovat v zahraničí jednotně,“ uvedl s tím, že k evropským tématům uspořádá schůzku, kam pozve předsedy všech stran.

Nahrávám video

ČSSD dává přednost vládní spolupráci

Komunisté a SPD byli zatím jediné strany, se kterými ANO o vládě jednalo. Po nedělním sjezdu ČSSD se ale ve středu hnutí setkalo vedle ODS i se sociálními demokraty. Za ČSSD se schůzky zúčastnil předseda Jan Hamáček a místopředseda Jiří Zimola. „Mám dobrý pocit z jednání. Proběhlo v normální atmosféře,“ komentoval Babiš vůbec první schůzku s novým vedením ČSSD.

Podle Hamáčka se vedla diskuse především o programu. „Identifikovali jsme si devět okruhů, o kterých jsme připravení jednat,“ uvedl. Sociální demokraté prosazují například proplácení prvních tří dnů nemocenské nebo progresivní zdanění. Další schůzka obou stran je naplánovaná na příští týden. Podle Zimoly by se na ní měly řešit už konkrétní programové body. 

Hamáček rovněž zdůraznil, že se na jednání neprobírala žádná křesla ani personálie, hlavní je podle něj nyní shoda na programu. ČSSD nicméně hnutí ANO řekla, že před tolerancí dává přednost vládní spolupráci. Babiš naopak v úterý pro deník Právo uvedl, že by nejraději sestavil jednobarevnou vládu tolerovanou ostatními na základě programu. 

Sociální demokraty brzdí usnesení sjezdu, podle kterého je účast trestně stíhané osoby v kabinetu „zásadní problém“. Finální rozhodnutí bude na všech členech strany, kteří o případném vstupu do vlády budou nakonec hlasovat. Sjezd ČSSD byl v neděli přerušen a bude pokračovat 7. dubna. Babiš ovšem zopakoval, že na postu premiéra trvá. „Kandidoval jsem jako kandidát na premiéra, proto nás lidé volili,“ podotkl.

Pro ČSSD je rovněž nepřijatelná podpora SPD. Předseda tohoto hnutí Tomio Okamura straně na oplátku vzkázal, že je veřejným tajemstvím, že její klub není schopen garantovat hlasy všech patnácti poslanců: „Víme to prostě všichni.“ 

Zeman jednal s KSČM a SPD

Ve středu proběhla kvůli nové vládě celá řada schůzek. Prezident se vedle komunistů setkal i s SPD. Žádná doporučení, jak mají komunisté dál postupovat nebo jaký formát vlády si představuje, podle Filipa Zeman neřekl. Byl ale zvědavý, jak strany v jednání pokročily. „Museli jsme popravdě říct, že ne všechny věci se daří vyjednávat,“ poznamenal Filip.

Posun je podle předsedy komunistů u věcí sociálního charakteru. Konkrétně zmínil navyšování minimální mzdy a navyšování důchodů. Shoda ale nepanuje v otázce daní. „Tam, na rozdíl od prezidenta, který je také jako my pro diferenciaci daňového systému, jsme s hnutím ANO zatím nepokročili.“ V otázce zahraničněpolitických priorit vlády nedošlo podle Filipa k posunu vůbec.  

Nahrávám video

S prezidentem se po komunistech setkal také Okamura. I on potvrdil, že Zeman by chtěl mít sestavenou vládu nejpozději do června. „Upřímně by to mohlo být dříve, protože Andrej Babiš už ve sněmovně stojedničku má. Je to jen o tom, jakým způsobem bude ochotný udělat kompromisy,“ podotkl Okamura.   

Předseda SPD zopakoval, že jeho hnutí chce ve sněmovně prosazovat program a bez poslanců ANO to nepůjde. Okamura zároveň uvedl, že pokud se bude hlasovat o důvěře vládě, SPD rozhodně nebude odcházet se sálu.

„Záleží na Andreji Babišovi, zda se od SPD nechá podpořit výměnou za prosazování našeho programu. Doufám, že nás osloví s další schůzkou. Jsme připraveni spolupracovat, předložili jsme kompromisní varianty,“ dodal. Pro SPD je klíčové prosazení referenda. ANO ale nechce přistoupit na návrh, aby bylo možno hlasovat v referendu o zahraničněpolitických otázkách, tedy i o vystoupení z EU.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoV Česku je nedostatek krytů. Alternativou mohou být garáže i sklepy

V Česku je nedostatek bezpečnostních krytů. Aktuálně jich hasiči evidují jen přes patnáct set. V případě ohoržení by jejich kapacita vystačila jen pro zlomek obyvatel. Praha proto začne vyhledávat vhodné prostory pro takzvané improvizované úkryty, tedy bezpečná místa, kde by lidé přečkali jen nezbytně nutnou dobu. Typově jde například o podzemní chodby, sklepy, nebo podzemní parkoviště. S vytipováním budou pomáhat hasiči i univerzity. Zároveň ale vznikají i nové kryty, které staví soukromé firmy.
před 9 mminutami

Obstrukce nejsou v dějinách tuzemských parlamentů nic nového

Pomalu se blíží opět schůze sněmovny, 25. srpna by měla projednat prezidentem vetovaný zákon, který mění rozpočtová pravidla. Už teď někteří poslanci počítají s dlouhou debatou a koalice mluví o opozičních obstrukcích. Ještě před rokem byli v opačných rolích. Jak ukázal sněmovní archiv, za první republiky byly spory politiků mnohem bouřlivější.
před 36 mminutami

Ministry čeká první jednání po vládních dovolených, zabývat se budou suchem

Ministři se v pondělí sejdou na prvním zasedání vlády po dvoutýdenní dovolené. Zabývat se budou mimo jiné opatřeními pro zadržování vody v krajině. Obnovení práce takzvané Národní koalice proti suchu oznámil v reakci na dlouhotrvající velmi vysoké teploty a vysychání vodních zdrojů ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO).
před 5 hhodinami

Spotřeba energií roste navzdory zdražování na trhu

Kvůli válce s Íránem v prvním pololetí vzrostly velkoobchodní ceny na energetickém trhu – u plynu o více než polovinu, u ropy o pětinu. Ve stejném období stoupla také spotřeba plynu i elektřiny asi o tři procenta. Více energií odebíraly domácnosti i podnikatelé, analytici v tom vidí důkaz ekonomického oživení. Zároveň upozorňují na pomalejší plnění zásobníků plynu než v minulých letech, a to po celé Evropě. V těch tuzemských je momentálně 64 procent. Podle resortu průmyslu by ale v zimě mělo být suroviny dost.
před 8 hhodinami

VideoS bojem proti svalové atrofii pomáhá genová terapie. Pojišťovna ale nehradí vše

Pětiletá Zuzana bojuje se spinální svalovou atrofií. Nemoc jí oslabila svaly od kolen dolů. Vrozené onemocnění jí diagnostikovali v šestnácti měsících. Záhy podstoupila genovou terapii. Díky léčbě už dokáže Zuzana ujít kratší vzdálenosti sama nebo s chodítkem. Jenže léčba stojí přes půl milionu korun ročně, a to nad rámec pomoci poskytované z pojištění. S podporou přišla matčina kamarádka Zuzana Pilzová, která založila sbírku a pro její propagaci jede na kole se dvěma dětmi sedmnáctidenní cestu od Středozemního moře až k Jadranu.
před 9 hhodinami

VideoVyhodnotit přesun lidskoprávních agend chce vládní zmocněnkyně na konci roku

Uplynul měsíc a půl od převodu lidskoprávních agend z Úřadu vlády pod čtyři ministerstva. Fungování chce vládní zmocněnkyně pro lidská práva Taťána Malá (ANO) vyhodnotit na konci roku. Proti změnám protestovala opozice i část odborníků – zhruba padesát jich z poradních orgánů odešlo. „Nikdo z nás – z těch odcházejících – neříká, že není možné změnit stav, který byl. Ale domníváme se, že by se k takové změně mělo přistoupit na základě odborných analýz a podkladů,“ sdělila rezignující šéfka výboru pro práva cizinců Magda Faltová. Podle ní jsou změny nekoncepční i proto, že rozdělují související agendy.
před 9 hhodinami

Nejtepleji bylo ve Strážnici, a to 37,6 stupně. V pondělí mají dorazit bouřky

Výstrahu před vedry, která původně platila na celý víkend téměř pro celou zemi, omezili v neděli meteorologové už jen na většinu území Moravy a Slezska. Tam na řadě míst opět padly teplotní rekordy pro daný den. Nejvyšší teplotu naměřili ve Strážnici – 37,6 stupně Celsia. V pondělí pak většinu Česka zasáhnou silné bouřky s nárazy větru a kroupami, vyplývá z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Na opravy silnic kraje příspěvek od státu nedostanou, potvrdil Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že kraje příští rok nedostanou ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) peníze na opravy silnic nižších tříd. Regiony podle něj mají na účtech na opravy peněz dost z rozpočtového určení daní. Pravidelnou podporu dostávaly kraje od roku 2015, to bylo ale podle premiéra jen něco navíc. O postoji vlády v uplynulém týdnu informoval liberecký hejtman a předseda komise Rady Asociace krajů ČR pro dopravu Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.