Babišovu vládu nepodpoříme, vzkázal Okamura. Komunisté by o tom uvažovali

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš hledá podporu pro menšinovou vládu. Začal u hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), což po jednání potvrdil šéf SPD Tomio Okamura. Jeho hnutí však setrvalo na svém stanovisku, že menšinovou vládu nepodpoří, protože by neplnila program SPD. Komunisté by v krajním případě kývli.

Šéf ANO Andrej Babiš a šéf SPD Tomio Okamura

Zdroj: ČTK/AP Autor: Petr David Nosek

Šéf SPD Okamura uvedl, že Babiš si o podporu řekl hned na začátku úterní schůzky. „My jsme řekli, že nebudeme podporovat vládu, která neplní náš program. Pakliže by chtěli plnit náš program, tak jsme připraveni převzít vládní odpovědnost. Taková nabídka ovšem nepadla,“ řekl Okamura. Odmítl i možnost, že by SPD vládě k zisku důvěry přispěla například tím, že by její poslanci opustili při hlasování sál.

Podle Okamury Babiš SPD vládní místa nenabídl. Naopak ANO přišlo také s diskusí o odvolatelnosti politiků, kterou prosazuje SPD. Z debaty vyplynulo, že prvním bodem k prosazení v této oblasti by mohla být přímá volba starostů a hejtmanů, uvedl Okamura.

O podporu komunistů Babiš nežádal

S představiteli ANO se setkali také komunisté. Ty Babiš o podporu menšinové vlády nežádal, uvedl po konci schůzky předseda KSČM Vojtěch Filip. Dodal, že KSČM by o ní mohla eventuálně uvažovat, kdyby hrozily předčasné volby. Zároveň by musela být splněna řada dalších podmínek. „Že by nebyl rozpočet, dlouhou dobu by trvalo jednání o ustavení vlády, že by to ohrožovalo stabilitu Česka,“ uvedl Filip.

SPD stojí o to, aby mohla vést bezpečnostní a hospodářský výbor. Ani v jednom z těchto případů nepřišlo ze strany ANO odmítnutí, konstatoval Okamura. Komunisté na jednání hnutí ANO oznámili, že chtějí mít své poslance ve všech výborech, šéfovat by podle představ strany komunisté měli v petičním a rozpočtovém výboru.

SPD podpoří do čela sněmovny kandidáta ANO Radka Vondráčka, naopak od ANO dostala příslib, že zástupce SPD podpoří do pozice místopředsedy komory. „My nemáme problém s touto volbou,“ řekl Filip k Vondráčkovi. Sám chce usilovat o funkci místopředsedy sněmovny, ke své kandidatuře uvnitř strany zatím nezaznamenal výhrady.