Skautce vyhrožují na Facebooku. Stránkou se zabývá policie

Policie se začala zabývat stránkou na Facebooku, která vyzývala k lynčování studentky známé z prvomájového protestu v Brně. Snímek 16leté skautky Lucie Myslíkové stojící tváří v tvář příznivci krajní pravice zaujal média po celém světě.

Video Kultura +
video

Ten muž mi říkal, že mě uprchlíci znásilní, tvrdí skautka ze slavné fotografie

Policisté přijímají kroky k zajištění bezpečí dívky a zvažují právní kvalifikaci, uvedlo na Twitteru Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH). Případem se podle Jozefa Bocána z policejního prezidia zabývají jihomoravští policisté.

Fotografie šestnáctileté skautky, která se během prvomájového protestu v Brně postavila příznivcům krajní pravice, vyvolala velký zájem českých i zahraničních médií.

Skautka ze snímku Lucie Myslíková ocenila rychlou práci policie. Podle ní je alarmující, že je vyhrožováno lidem, kteří se staví proti fašismu.

Na demonstraci se v Brně sešlo 1. května asi 150 příznivců krajní pravice a 300 jejich odpůrců. Fotografii pořídil jeden z účastníků demonstrace Vladimír Čičmanec poté, co jej kamarád upozornil na výměnu názorů mezi jedním z protestujících z řad Dělnické mládeže a Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a mladou skautkou. Hovořili prý o národech, národních státech, přistěhovalectví, uprchlících.

Myslíková v neděli uvedla, že se ve všech svých mediálních vyjádřeních snažila upozorňovat na prorůstání nenávistného uvažování do společnosti. „Nepředpokládala jsem, že důkaz toho, co popisuji, se ukáže takto rychle. Považuji za alarmující, že je v České republice lidem, kteří se nenásilně staví za hodnoty humanity a proti nenávisti a fašismu, veřejně vyhrožováno násilím a lynčováním,“ napsala v tiskové zprávě iniciativy Brno blokuje, která protidemonstraci zaštítila. Dodala, že oceňuje rychlou reakci policie. 

Fotografie vyvolala velkou pozornost západních médií. Zveřejnily ji například britský list The Guardian či americká zpravodajská stanice CNN. Snímek na svém Facebooku zveřejnila i Světová organizace skautského hnutí (WOSM).

Ahmad Alhendawi, generální tajemník Světové organizace skautského hnutí
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

„Je pro mě důležité a smysluplné vystupovat aktivně proti věcem, se kterými nesouhlasím. Nenávist jako taková a její šíření je jednou z těchto věcí, které jsou navíc ve dnešní společnosti stále více tolerovány. Cítila jsem se prostě povinna se vůči otevřeným propagátorům fašistické ideologie vymezit,“ uvedla ve čtvrtek skautka v tiskové zprávě.

Dělnická mládež, která nacionalistický pochod svolala, označila protestující za užitečné idioty, díky kterým prý akce přitáhla masivní mediální pozornost.