Rozčilují vás dopravní zácpy? V Praze pročekají řidiči v kolonách přes 24 hodin za rok

Za 24 hodin se toho dá stihnout poměrně dost. Někdo zvládne uběhnout sto kilometrů, jiný by raději celý den prospal. Řada Pražanů ale jeden celý den v loňském roce strávila v dopravních zácpách. Ukazuje to mezinárodní studie dopravy INRIX. Přesto je Praha v evropském srovnání až v polovině druhé stovky.

Video Události
video

V Česku strávili řidiči v kolonách v průměru 18 hodin

V rámci celého světa jsou na předních příčkách velkoměsta v Severní a Jižní Americe, vůbec nejhůř dopadlo Los Angeles, kde lidé v zácpách pročekají v průměru sto hodin za rok. 

V Česku je situace o mnoho lepší, zejména v krajských městech ale řidiči musí počítat se zdržením. Vůbec nejdéle pročekali řidiči v kolonách v Praze, kde to bylo 24,5 hodiny.  

Na druhém místě skončily trochu překvapivě České Budějovice: v kolonách tam lidé v průměru strávili skoro 22 hodin, což oproti Praze není tak velký rozdíl: Město totiž nemá obchvat a řidiči skrz něj často jenom projíždějí.

„Vznikne úzké hrdlo, vzniknou kolony. Pokud město nenabídne větší síť, nenajdou se trasy a řidiči zůstávají v kolonách,“ dodává proděkan z dopravní fakulty ČVUT Josef Kocourek.

Na dalších příčkách pak z Česka skončily Brno a Hradec Králové. Naopak Ostrava, která je počtem obyvatel třetím největším městem, uzavírá až první desítku. Pro celé Česko je průměr 18 hodin.