URNA přezbrojuje. S novými zbraněmi chce čelit riziku teroru

30 milionů korun investuje policie do přezbrojení elitního Útvaru rychlého nasazení (URNA). Nákup nových zbraní pro protiteroristickou jednotku má proběhnout do konce příštího roku. Policie tak mimo jiné reaguje na nové hrozby teroristických útoků v Evropě.

Video Události
video

Události: Protiteroristický útvar přezbrojuje

Protiteroristická jednotka již nakoupila nové útočné pušky a samopaly s účinnější ráží i průbojnou munici, která dokáže zastavit teroristy s moderní výzbrojí a výstrojí.

„Používají například balistické vesty, takže bylo nutné nakoupit zbraně, které používají munici, která má vyšší zastavovací účinek a větší průbojnost,“ vysvětlil ředitel útvaru Libor Lochman.

„Nová zbraň poskytuje větší komfort, protože se s ní dokážete lépe pohybovat v prostoru, a zabíráte tudíž i méně prostoru v rámci týmu,“ popsal nové vybavení jeden z příslušníků Útvaru rychlého nasazení.

Sofistikovanější pachatelé 

Kromě nových zbraní dostane speciální jednotka další vybavení, například přístroje nočního vidění a zaměřovače. „Bez doplňků je zbraň poloviční, jsou výhodné na zaměřování, na vzdálenost, na viditelnost v noci a lepší orientaci,“ uvedl Lochman.

Úkolem protiteroristických týmů je především likvidace teroristů nebo únosců. Nemění se jen vybavení, ale i taktika zásahů protiteroristických jednotek. „Pachatelé jsou čím dál tím sofistikovanější,“ uvědomuje si šéf Útvaru rychlého nasazení.