Prezident poděkoval odcházejícímu ministrovi zdravotnictví

Prezident Miloš Zeman odpoledne poděkoval za práci odcházejícímu ministrovi zdravotnictví - Svatopluk Němeček (ČSSD) opustí funkci ve středu 30. listopadu. Minulý týden ho prezident odvolal na žádost premiéra. Resort nově povede dosavadní šéf Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík (ČSSD). Končící ministr na schůzce slíbil, že úřad předá bez problémů a bude nástupci k dispozici. Zítra ve své funkci skončí i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Nahradí ho poslanec Jan Chvojka (ČSSD).

Svatopluk Němeček
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

„Poděkoval mi za skoro tři roky práce ve funkci. Já jsem mu zase poděkoval za podporu, kterou jsem z jeho strany vždycky cítil v těch okamžicích, které nebyly jednoduché. Srdečnost a poděkování ze strany pana prezidenta mě moc potěšily,“ uvedl Němeček, který setkání označil za neformální a přátelské. Zemanovi nabídl, že může být jeho neformálním poradcem pro zdravotnictví.

O svém nástupci Němeček řekl, že ho považuje za kompetentního a zkušeného člověka. „Ví, co české zdravotnictví potřebuje, takže v tomto ohledu byla z mé strany jen kladná hodnocení,“ dodal Němeček, který ve středu skončí ve funkci a vrátí se do křesla ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě.

Ve středu ve své funkci skončí i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Odvolání ministrů Sobotka před několika týdny vysvětlil jejich únavou. „Odvedli kus práce, řada věcí je splněných. Ale chceme, aby to zastoupení ČSSD v příštích měsících do budoucna působilo kompaktně, aby bylo dynamické, a to je, proč ke změnám došlo.“

Předseda vlády změnil svůj tým po krajských a senátních volbách, ve kterých ČSSD neuspěla a po nichž se vůči němu zvedla vnitrostranická kritika. Opakovaně také vyzval šéfy dalších dvou koaličních stran, aby výměny zvážili i oni. Andrej Babiš (ANO) i Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) ale sdělili, že o nich neuvažují.