Česko posiluje kybernetickou bezpečnost. Zákon se dotkne i vyhledávačů

Zákon o kybernetické bezpečnosti by se mohl vztahovat i na správce a provozovatele informačních systémů v energetice či dopravě. Změnu schválila vláda. Předloha se má dotknout také klíčových poskytovatelů digitálních služeb jako jsou vyhledávače nebo platformy pro elektronické obchodování. Návrh teď zamíří do sněmovny.

Novelu zákona o kybernetické bezpečnosti a zákona o svobodném přístupu k informacím předložil Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jde o další krok, který zlepšuje připravenost státu na hrozbu internetových útoků.

Předloha, jež zapracovává evropskou směrnici, rozšiřuje působnost současných předpisů i na správce a provozovatele informačních systémů, kteří působí ve významných odvětvích infrastruktury, jako jsou energetika nebo doprava.

Nová pravidla se ale dotknou i klíčových poskytovatelů digitálních služeb, například platforem pro elektronické obchodování a vyhledávače. Nově zahrnuté skupiny budou muset přijmout odpovídající kroky, aby eliminovaly bezpečnostní rizika a oznamovaly případné kybernetické incidenty NBÚ.

Video Studio ČT24
video

Tisková konference po jednání vlády

Česko získává reputaci důvěryhodného partnera

Evropská směrnice má v EU zajistit společnou úroveň bezpečnosti sítí a informačních systémů. „Ty představují jeden ze základních prvků fungování vnitřního trhu EU a předpokladů pro realizaci svobod prosazených v rámci EU,“ uvedl NBÚ.

Vláda se podle Sobotky věnuje ochraně kritických systémů před hackery dlouhodobě. „Díky tomu podle zprávy o stavu kybernetické bezpečnosti ČR za rok 2015 Česko pomalu ale jistě získává reputaci důvěryhodného partnera,“ uvedl. Projevuje se to napříkald ve výměně informací bezpečnostních týmů.