Ženu, která odešla z Bohnic zabíjet, poslal soud do vazby

Do vazby poslal soud ženu obviněnou z vraždy v nákupním centru na pražském Andělu. Souhlasil s obavou státní zástupkyně, že žena uprchne a také, že by mohla vraždit znovu. Třiatřicetiletá žena propuštěná krátce předtím z psychiatrické nemocnice zabila ve středu na Smíchově jinou ženu, kterou si náhodně vybrala.

Video Obviněnou ženu poslal soud do vazby
video

Obviněnou ženu poslal soud do vazby

„Soud akceptoval návrh státního zástupce. Na ženu byla uvalena vazba z obou důvodů, a to skrýváním před trestním stíháním a opakováním trestné činnosti,“ sdělila mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Obviněná potom zamířila rovnou do pankrácké vazební věznice.

Žena stíhaná pro vraždu ve čtvrtek odpoledne smrtelně poranila jinou ženu v obchodním centru nožem, který si opatřila přímo v prodejně. „Vybrala si zcela náhodnou oběť,“ uvedla policejní mluvčí Iveta Martínsková.

Policisté se kromě samotného činu zabývají i duševním stavem útočnice a okolnostmi jejího propuštění z psychiatrického zařízení. Vyšla z něj krátce před vraždou. V bohnické psychiatrické nemocnici podle serveru iDnes.cz skončila opakovaně, naposledy poté, co se pokusila zabít další ženu v pražské kavárně. „Útočnice po ní hodila tričko a začala ji škrtit,“ popsala zaměstnankyně kavárny.

Ředitel nemocnice Martin Hollý však zdůraznil, že když odcházela, byla v pořádku. „Její stav byl stav plné příčetnosti, nebyl narušen její kontakt s realitou,“ uvedl.

Postup psychiatrického zařízení prověřuje i ministerstvo zdravotnictví. Do kontrolního týmu ministr jmenoval svého náměstka Petra Landu, ředitelku odboru zdravotních služeb Martinu Novotnou a ředitele Národního ústavu duševního zdraví Cyrila Höschla.

K vraždě na Smíchově došlo jen několik dnů poté, co soud rozhodoval o prodloužení detence pro Barboru Orlovou, která trpěla duševní chorobou a pod jejím vlivem vraždila ve škole ve Žďáru nad Sázavou. Případ rozproudil diskusi o propouštění lidí z psychiatrického léčení. Další podobná vražda se stala na Plzeňsku, kde psychicky nemocný muž zabil knihovnici.

Podle odborníků žije v ČR na 800 těžkých psychotiků, kteří představují trvalé riziko pro okolí.