Zeman prý časem odvolá náčelníka vojenské kanceláře, který přišel o prověrku

Prezident Miloš Zeman prohlásil, že bude muset časem odvolat náčelníka hradní vojenské kanceláře Rostislava Pilce, který ztratil bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. Požádá proto ministra obrany Martina Stropnického a náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře, ať mu doporučí jiného generála, který má odpovídající bezpečnostní prověrku a přitom bude chtít tuto funkci vykonávat. Vybrat Pilcova nástupce prý ale bude náročný úkol, řekl prezident v rozhovoru pro Frekvenci 1.

Prezident Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Zeman připomněl, že podle zákona je pro vykonávání této funkce prověrka na stupeň tajné nutná. Pilc se chce proti jejímu odebrání bránit, podle jeho právního zástupce v rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu chybí přezkoumatelné důvody. Podle Lidových novin Pilcovi uškodila aféra kolem bývalé šéfky kabinetu někdejšího premiéra Petra Nečase Jany Nagyové (nyní Nečasové).  

Šéf vojenské kanceláře na Hradě patří mezi vlivné představitele armády. Jeho prostřednictvím vykonává prezident svou roli nejvyššího velitele ozbrojených sil. Do jeho kompetencí patří i řízení Hradní stráže. Pilc měl dosud na starosti také vypracovávání podkladů pro jmenování generálů a nejvyšších představitelů vojenských vysokých škol. 

Mynář prý o prověrku požádal z určité frajeřiny 

S bezpečnostní prověrkou má nyní na Hradě problém i prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Od NBÚ ji nedostal na potřebný stupeň přísně tajné a podal proti tomu rozklad, o kterém by měl úřad rozhodnout do začátku ledna. 

Mynář vede prezidentskou kancelář bez prověrky víc než dva a půl roku. Zeman už dříve uvedl, že Mynáře neodvolá před vyčerpáním všech možností odvolání, i v případě neúspěchu by mu ale našel jiné místo ve své kanceláři. V rozhovoru pro Frekvenci 1 v neděli poznamenal, že zákon neukládá kancléři bezpečnostní prověrku, Mynář si prý  o ni požádal z určité "frajeřiny".