Bílek povede GIBS i nadále

Praha - Vláda souhlasí s tím, aby do čela Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) jmenoval premiér Petr Nečas prozatímního šéfa Ivana Bílka. Po příslušném projednání v bezpečnostním výboru sněmovny by mohl být jmenován k 1. červenci, uvedl Nečas na tiskové konferenci k jednání vlády. Bílek se prý ve funkci osvědčil. Šéfa GIBS jmenuje premiér na návrh vlády a po projednání v bezpečnostním výboru sněmovny.

Generální inspekce od ledna letošního roku vede trestní stíhání příslušníků a civilních zaměstnanců policie, celní správy a vězeňské služby, vyšetřuje také případné trestné činy samotných příslušníků GIBS. Ze zákona je samostatným bezpečnostním sborem s vlastním rozpočtem. Má postavení policejního orgánu podle trestního řádu a pravomoci celostátního útvaru kriminální policie.

Devětačtyřicetiletý Bílek byl před svým nástupem do funkce prozatímního ředitele GIBS náměstkem policejního prezidenta pro uniformovanou policii a v roce 2011 několik měsíců působil jako náměstek pro vzdělávání. Funkční období prozatímního ředitele končí 30. června.

Před nástupem na policejní prezídium byl podle životopisu, který je součástí podkladů pro jednání vlády, Bílek šéfem okresního ředitelství policie v Trutnově, předtím působil v Jičíně a Kopidlně. V životopise je uvedeno mimo jiné jeho členství v KSČ. Podle dokumentu Bílek aktivně nehovoří žádným cizím jazykem, uvedena je „pasivní znalost“ ruštiny, angličtiny a němčiny.