Stát má zaplatit dvě miliardy za tunel CS Fondů

Praha - Městský soud v Praze rozhodl, že Česko má zaplatit investiční společnosti Akro přes 2,1 miliardy korun. Úředníci podle něj v roce 1997 dost neohlídali peníze, jež byly ukradeny podílníkům CS Fondů. Uvádí to Týden ve svém nejnovějším čísle. Stát se podle něj může odvolat.

Ministerstvo financí proti verdiktu zřejmě bude protestovat. Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob časopisu prohlásil, že úřad dosud neobdržel písemný rozsudek, proto se k věci nemůže detailněji vyjádřit. Rozsudek je ale vykonatelný, takže ministerstvo musí částku poslat na účty poškozených fondů, než věc posoudí Nejvyšší soud, uvádí týdeník.

Odškodné vymáhá od státu investiční společnost Akro, která zastupuje podílníky CS Fondů, kteří přišli o 1,11 miliardy korun. Týden cituje protokol z jednání Městského soudu v Praze z letošního 27. září, podle kterého má ČR zaplatit firmě jednu miliardu a zhruba čtyřiačtyřicet milionů plus úroky z prodlení. Dohromady má jít o sumu přes 2,1 miliardy korun.

CS Fondy do února 1997 ovládala finanční skupina Motoinvest, jejímž spolumajitelem byl finančník Pavel Tykač. V březnu 1997 pak byl ze tří fondů spravovaných společností CS Fond převeden majetek v hodnotě 1,23 miliardy na účet makléřské společnosti Umana. Jako protihodnotu dostal fond téměř bezcenné akcie firmy Drůbež Příšovice. Peníze byly odčerpány z Plzeňské banky, která byla depozitářem fondu. Zpátky se je už získat nepodařilo - většina skončila na účtech v zámoří. 

CS Fondy a jejich ústřední postava - Tykač

Tykač navíc v letech 2006 až 2008 čelil kvůli tunelu v CS Fondech obvinění, jeho stíhání však žalobci zastavili. Letos ale pražský městský soud povolil v případu CS Fondů obnovu řízení. Soudy už v souvislosti s případem CS Fondů poslaly v minulosti do vězení čtveřici mužů.

Pohledávku podle Hospodářských novin koupila od Akra firma Naval Architects Shipping Company, za kterou podle deníku stál také Tykač. „Pavel Tykač ani žádný z jeho spolupracovníků společnost Naval Architects Shipping Company nikdy nevlastnil, ani nespoluvlastnil a stejně tak se ani nepodílel na jejím řízení,“ prohlásil Tykačův mluvčí.

Akro mělo vést už od roku 2000 spor s depozitářem CS Fondů - Plzeňskou bankou, pak ale prodalo pohledávku vůči bance za 650 milionů Navalu. Po krachu Plzeňské banky v roce 2003 prý získal Naval v konkursu v roce 2006 za odkoupenou pohledávku 1,13 miliardy.

Pohledávka za Plzeňskou bankou však nebyla podle spolumajitele Akra Jiřího Trávníčka uspokojena v plné výši, uvádí Týden. Firma Akro si podle týdeníku ve smlouvě s Navalem vyhradila právo na státu náhradu škody vymáhat. „My jsme si byli jisti, že dalším v řadě, kdo pochybil, byl český stát,“ cituje časopis Trávníčka. Podle Trávníčka plnění od státu bude ve prospěch poškozených fondů. „V nich je teď podle údajů firmy Akro zhruba 60 000 podílníků,“ dodal týdeník.