Vláda schválila zrušení poplatků u lékaře a v lékárnách

Praha – Vládní kabinet posvětil návrh na zrušení třicetikorunových poplatků v ambulancích a lékárnách od ledna příštího roku. Zůstane jen poplatek 90 korun na pohotovosti, uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Štoll. Návrh zákona teď poputuje do sněmovny. Ministerstvo potvrdilo, že výpadek příjmů z poplatků kompenzuje ambulancím a lékárnám z navýšených odvodů státu, nebudou tedy dnešním rozhodnutím kabinetu nijak poškozeny.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: CHROMORANGE/Bilderbox

„Zrušení regulačních poplatků je důležitým krokem vlády pro zajištění dostupné veřejné zdravotní péče,“ sdělil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, mimo platby za pohotovost, má koaliční vláda v programovém prohlášení. 

V nedávné době zrušil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) stokorunové poplatky za pobyt v nemocnici, což nedlouho poté zpochybnil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zrušení poplatku označil za chybu a vyzval ke znovuotevření tématu. Premiér Bohuslav Sobotka se ale s odkazem na koaliční smlouvu postavil za Němečka s tím, že nevidí důvod ji měnit.

Zrušením poplatků se nyní bude zabývat Poslanecká sněmovna, první čtení příslušné normy by mělo proběhnout na její mimořádné schůzi. Tu by vládní poslanci rádi svolali na 15. července, přičemž premiér počítá s tím, že jednání potrvá čtrnáct dní.

Video Brífink po jednání vlády
video

Brífink po jednání vlády

Brífink po jednání vlády

UDÁLOSTI: Vláda schválila změnu DPH i konec poplatků

Svatopluk Němeček, ministr zdravotnictví:

„Pacienti nebudou muset platit 30 korun za návštěvu lékaře a poplatek v lékárně od ledna příštího roku. Vláda a sociální demokracie tímto plní slib a odstraňuje bariéry v přístupu k lékařské péči. Výpadku v příjmech se nemusejí obávat ani lékaři a lékárny, zrušené poplatky jim budou kompenzovány tak, aby nebyli poškozeni.“


Premiér doufá, že návrh parlament podpoří

Regulační poplatky zavedla v roce 2008 Topolánkova vláda. Podle premiéra Sobotky poškodily řadu občanů. „Jsem proto rád, že se nám podařilo již po pěti měsících fungování vlády tento nespravedlivý symbol bezohledné politiky pravicových vlád na vládní úrovni zrušit a věřím, že náš návrh podpoří i Poslanecká sněmovna a Senát,“ uvedl ministerský předseda.  Někdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) kontroval: „Ve chvíli, kdy jsou poplatky zavedené, vidím jejich zrušení jako symbol populismu a nepochopení mechanismů, které fungují ve zdravotnickém systému.“

Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Výpadek z výběru regulačních poplatků by měly pokrýt navýšené odvody státu. Letos ve druhém pololetí to je navíc 2,1 miliardy korun, dostanou je nemocnice. Příští rok za obě pololetí to bude o 4,2 miliardy více, vedle nemocnic tak mohou dostat kompenzaci ambulance a část lékáren.

Němeček dnes předložil kabinetu také novelu zákona o léčivech, kterou chce umožnit lékařům psát papírové i elektronické recepty i po 1. lednu 2015, kdy už měly existovat jen elektronické. Z účtu lékového ústavu hodlá ministr zdravotnictví zákonem převést do státního rozpočtu 1,7 miliardy korun. Podle dostupných informací tyto body jednání vlády projednány nebyly.