NASA dál propouští, peníze mají směřovat k Marsu

Americká vesmírná agentura NASA přijde o přibližně 3900 zaměstnanců. Má jít o součást rozsáhlé snahy prezidenta Donalda Trumpa o snížení počtu federálních zaměstnanců. Rozpočet agentury by se měl podle agentury AFP zaměřit hlavně na dva cíle, které prezident prosazuje – pilotované mise na Měsíc a Mars.

NASA uvedla, že druhé kolo programu odložených výpovědí, který skončil v pátek večer, zasáhlo asi tři tisíce zaměstnanců. Spolu s 870 zaměstnanci, které postihlo první kolo, a běžnými odchody se počet státních zaměstnanců agentury sníží z více než osmnácti tisíc před nástupem Trumpa do úřadu na zhruba čtrnáct tisíc, což představuje pokles o více než dvacet procent.

Zaměstnanci, kteří opouštějí Národní úřad pro letectví a vesmír v rámci programu odložených výpovědí, budou až do dohodnutého data odchodu umístěni na takzvanou administrativní dovolenou. Mluvčí agentury uvedl, že čísla se v příštích týdnech ještě mohou mírně změnit.

Úbytek vědy

Na začátku tohoto roku navrhla Trumpova administrativa rozpočet NASA, který klade důraz na návrat na Měsíc a cestu na Mars, současně ale výrazně omezuje vědecké a klimatické programy, které NASA měla v gesci také.

Bílý dům prohlásil, že se chce soustředit na „porážku Číny v boji o Měsíc a vyslání prvního člověka na Mars“. Čína se snaží o první přistání lidské posádky na Měsíci do roku 2030, americký program Artemis čelí opakovaným zpožděním, která jsou spojená hlavně s nepřipraveností pohonného systému.

NASA v současné době nemá ředitele. Několik měsíců měl k pozici blízko miliardář Jared Isaacman, který ale ztratil naději poté, co se Trump rozkmotřil s Isaacmanovým přítelem Elonem Muskem.

Nespokojení zaměstnanci

Se situací jsou stále nespokojenější i někteří zůstávající zaměstnanci kosmické agentury. Před týdnem vydala skupina 287 vědců a současných i bývalých zaměstnanců NASA prohlášení, ve kterém ostře kritizovala rozpočtové škrty, zrušení grantů a „kulturu organizačního mlčení“, které podle nich mohou ohrozit bezpečnost astronautů.

Dokument, věnovaný astronautům, kteří přišli o život při tragických nehodách během kosmických letů v minulosti, je adresován úřadujícímu správci NASA Seanu Duffymu. Dopis má 156 anonymních signatářů a 131 veřejných podpisů, včetně nejméně 55 současných zaměstnanců.

Několik hodin po zveřejnění dopisu rezignovala ředitelka Goddardova centra kosmických letů Makenzie Lystrupová, která vedla kampus NASA od roku 2023. Lystrupová neuvedla důvod svého odchodu.

„Zásadní programové změny v NASA musí být prováděny strategicky, aby byla rizika pečlivě řízena,“ uvádí se v dopise adresovaném Duffymu, jenž má profesní zkušenosti hlavně z televizních show a v současné době také zastává funkci ministra dopravy. „Místo toho jsme v posledních šesti měsících byli svědky rychlých a nehospodárných změn, které podkopaly naši misi a měly katastrofální dopad na zaměstnance NASA.“

Dopis vyjadřuje také obavy ohledně navrhovaných změn systému bezpečnostních kontrol a rovnováhy v agentuře, který se odborné označuje jako technická autorita. Tento systém začal platit po katastrofě raketoplánu Columbia v roce 2003, při které zahynulo sedm astronautů: jeho cílem je zajistit bezpečnost misí tím, že umožňuje zaměstnancům NASA na všech úrovních agentury vyjádřit bezpečnostní obavy nadřízeným mimo jejich přímou strukturu vedení.

„Bezpečnost zůstává pro naši agenturu nejvyšší prioritou, protože se snažíme najít rovnováhu mezi potřebou stát se efektivnější a výkonnější organizací a zajištěním, že budeme i nadále plně schopni pokračovat ve zlaté éře průzkumu a inovací, včetně výprav na Měsíc a Mars,“ prohlásila NASA.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Česká technologie pomáhá na olympiádě rozhodčím v curlingu

Kromě tuzemských sportovců se na zimní olympiádě v Itálii představuje i technologie z Česka. Ta hlídá dodržování pravidel při curlingu – konkrétně senzory na kamenech odhalí chybu při odhození. Několik měsíců je vyvíjeli experti z Českého vysokého učení technického. V curlingu vyhrává tým, který dostane co nejvíc svých kamenů do cílových kruhů. Důležité je proto správně a přesně kámen na druhý konec ledové plochy poslat. Technologie zaznamená přesné místo odhozu. To dříve kontrolovali rozhodčí pouze očima.
před 8 hhodinami

Za obsah na sociálních sítích mají být trestně odpovědní jejich manažeři, plánuje Španělsko

Španělsko má v úmyslu zakázat sociální sítě pro své občany mladší 16 let. Bude také od těchto platforem vyžadovat, aby používaly přísné nástroje pro ověřování věku, které nebude možné snadno obelhat. Připojí se tak k Austrálii, Francii a Dánsku, které už oznámily vlastní pravidla, která mají snížit negativní dopady sociálních sítí na děti. Zároveň chce Madrid zavést zákony, podle nichž by trestní odpovědnost za obsah sítí měli nést i manažeři firem provozujících sociální sítě.
před 14 hhodinami

Více než třetina případů rakoviny je zbytečná, tvrdí WHO a radí, čemu se vyhnout

Zhruba každému třetímu případu rakoviny se dá zabránit, pokud se lidé budou vyhýbat rizikovým faktorům, jako je kouření, pití alkoholu, znečištění ovzduší a některé infekce, uvedla ve své analýze Světová zdravotnická organizace (WHO).
před 17 hhodinami

Španělský přípravek má léčit rakovinu, rozplývají se média. Experti krotí naděje

Nová studie španělských vědců popsala, že jejich nová terapie dokáže extrémně účinně ničit nádory slinivky břišní. Tedy nádory známé svou smrtelností a špatnou léčitelností. Tato informace se v posledních dnech rychle šíří nejen médii, ale zejména po sociálních sítích, kde se objevuje v extrémně zkrácené formě, která zamlčuje některé klíčové informace. Například to, že je zatím otestován pouze na myších a potenciální lék je až desítky let daleko.
3. 2. 2026

NASA odložila start mise Artemis k Měsíci

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) odkládá plánovaný únorový start rakety Space Launch System (SLS) se čtyřčlennou posádkou k průletu kolem Měsíce na březen, oznámil šéf NASA Jared Isaacman, který změnu termínu zdůvodnil únikem kapalného vodíku během tankování. Technici v pondělí uspořádali generální předstartovní zkoušku, aby ověřili připravenost rakety k letu. Test kvůli netěsnosti NASA předčasně ukončila.
3. 2. 2026

Před sto lety se stala státním jazykem českoslovenština. Měla dvě varianty

Oficiální řečí první republiky byl československý jazyk, o kterém se zmiňoval už jazykový zákon, přijatý koncem února 1920 spolu s ústavou masarykovského Československa. O šest let později, přesně před sto lety, tedy 3. února 1926, pak byl vydáním jazykového nařízení prohlášen „jazyk československý“ za jazyk státní.
3. 2. 2026

Vyšetřovatel Pannwitz lživě udělal z parašutistů opilce a z Čechů udavače

Opilci a nemravní kriminálníci – tak líčil parašutisty Jana Kubiše a Josefa Gabčíka německý vyšetřovatel Heinz Pannwitz. Právě jeho závěrečná zpráva o útoku na Reinharda Heydricha dlouho sloužila jako jediný zdroj informací o této události z 27. května 1942. Pannwitz, který se přesně před 70 lety vrátil do Německa jako svobodný občan, v ní přitom uvedl řadu lží. Cílem bylo také pošpinit Čechy a navzdory skutečnosti z nich udělat ochotné kolaboranty.
3. 2. 2026

Podpora české vědy funguje, zjistil NKÚ. Daří se získávat víc evropských grantů

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil, že speciální programy, které mají vědcům usnadnit získávání prestižních evropských grantů ERC, fungují. Když začali vědci tuto podporu využívat, jejich úspěšnost v soutěži o granty stoupla. NKÚ ale našel i nedostatky.
2. 2. 2026
Načítání...