Máme svatý grál v boji proti virům, oznámili vědci z Hongkongu

Vědci z Hongkongu oznámili, že dospěli k přelomu v léčbě nakažlivých onemocnění. S úspěchem otestovali chemickou látku AM580, která by měla být schopná útoku na samotnou podstatu toho, co dělá virus virem. Otevřela se tak cesta k medikamentu, jenž by posloužil k širokému úderu proti virovým onemocněním – namísto úžeji cílených vakcín.

V posledních letech se začaly světem šířit nemoci, které byly neznámé, ale současně jsou značně nebezpečné – ať už jsou to různé kmeny ptačí chřipky, blízkovýchodní respirační syndrom MERS nebo těžký akutní respirační syndrom SARS.

Kvůli globalizaci se tato onemocnění šíří stále rychleji, není proti nim ale obrany až do doby, než vznikne vakcína. To ovšem může trvat i několik let, virus navíc může v mezičase zmutovat na jiný kmen, proti němuž už vakcína účinná nebude.

Vědci proto hledají cesty, jak nemoci způsobované viry porazit rychleji. Řešení by mohla představovat „širokospektrální antivirotika“, která pokládají za svatý grál na pomyslné křížové výpravě proti virům. Na rozdíl od vakcín, které se umí vypořádat jen s jedním kmenem viru, jsou totiž tyto nové látky schopné útočit na širokou škálu virů. A významný krok na tomto bitevním poli nyní učinili experti z Hongkongu. 

Zastavit chřipkové viry, SARS i ziku

Vědecký tým použil chemikálii AM580 a její účinky už i otestoval, byť pouze na myších. Experimenty trvaly dva roky a byly víc než úspěšné, protože zastavily množení řady virů – chřipkové H1N1, H5N1 a H7N9, ale také ty, které způsobují nemoci SARS a MERS. A dokonce byly stejně účinné proti viru zika a Enteroviru71.

„Tohle je něco, čemu říkáme širokospektrální antivirové léčivo. Zabíjí množství virů,“ komentoval dokončený výzkum jeho hlavní autor, mikrobiolog Yuen Kwok-yung. „Je to velmi důležité pro včasnou kontrolu epidemie.“

Podle hongkongské zprávy je nová chemikálie „velice účinná v narušení životního cyklu virů“ a v budoucnu by se mohla dát využít jako širokospektrální léčivo proti virovým onemocněním – a to dokonce i proti virům, které lidstvo ještě vůbec nezná.

Naděje z Japonska

Asijský výzkum vychází z práce virologů, kteří se zaměřují na nepřímé útoky, tedy na výzkum léků, které necílí přímo na virus. Místo toho sledují látky, které narušují způsob, jakým viry dokážou využívat klíčově důležité mastné kyseliny (neboli lipidy) v buňkách, aby se s jejich pomocí množily. 

Dalším krokem čínských výzkumníků bude testování na dalších laboratorních zvířatech; na řadu nyní přijdou prasata a primáti, tedy tvorové, kteří jsou člověku geneticky bližší než myši. Princip, se kterým AM580 šíření virů zastavovala, by sice měl fungovat stejně u všech savců, ale aby mohl výzkum pokračovat, je třeba to ověřit. Hongkongští vědci však svému výzkumu věří – nechali si ho už patentovat v USA.

Derivát látky AM580 navíc není pro virology zcela nový. V Japonsku ho už použili k léčbě rakoviny, což jen zvyšuje pravděpodobnost, že pro člověka nebude tato látka toxická.

Americký virolog Benjamin Neuman, který se věnuje stejné oblasti bádání, ale varuje před předčasným nadšením. Tato antivirotika totiž podobně jako některé chemoterapie  nepřátelské organismy de facto vyhladoví.

To poškozuje buňky v lidském těle, a i když se mohou opravit, není doposud jasné, jestli na to bude mít člověk dost energie. Vědci tedy budou muset velice pečlivě prozkoumat, v jaké situaci tyto látky používat – jinak by se totiž mohly objevit větší problémy, než způsobuje samotná nemoc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
před 21 hhodinami

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
10. 5. 2025

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025
Načítání...