Čína i Indie za sebou mají nejteplejší rok za mnoho dekád

Loňský rok byl v Indii nejteplejším od roku 1901, oznámil indický meteorologický úřad, podle něhož roční průměrná teplota v roce 2024 byla v zemi o 0,65 stupně Celsia nad dlouhodobým průměrem. Také čínská meteorologická data ukazují, že loňský rok byl v Číně nejteplejším od doby, kdy úřady před více než šesti desetiletími začaly vést srovnatelné záznamy.

Podle portálu weather.com.cn, který provozuje čínská meteorologická služba, činila průměrná teplota v zemi v loňském roce 10,92 stupně Celsia a byla tak o více než jeden stupeň vyšší než v roce předešlém, napsala agentura Reuters. Všech deset nejteplejších let od počátku vedení záznamů v roce 1961 podle něj evidují čínští meteorologové v 21. století. Překonání teplotních milníků přitom loni v Číně zaregistrovali druhý rok v řadě.

„Rok 2024 byl nejteplejším od roku 1901,“ řekl mezitím novinářům ředitel Indického meteorologického úřadu Mrutjundžaj Mohapatra. „Průměrná roční teplota vzduchu při zemském povrchu byla v roce 2024 napříč Indií o 0,65 stupně vyšší, než byl dlouhodobý průměr v období let 1991 až 2020,“ dodal. Průměrná roční teplota v této zemi loni činila podle serveru Times of India 25,75 stupně Celsia. Pro srovnání: v Česku loni poprvé překročila deset stupňů.

Indie loni zažila nejdelší zaznamenanou vlnu veder, kdy teploty přesahovaly 45 stupňů Celsia, podotkla agentura AFP a upozornila, že tato země je třetím největším producentem skleníkových plynů na světě. Více než miliardový stát chce do roku 2070 dosáhnout nulových emisí, zatím nicméně při výrobě elektřiny zůstává závislý na uhlí.

Největším světovým producentem skleníkových plynů, které podle vědců stojí za globálním oteplováním a změnou klimatu, je Čína. Peking se dříve zavázal, že nulových emisí oxidu uhličitého dosáhne do roku 2060. Druhým největším producentem skleníkových plynů jsou Spojené státy, které se připravují na předání moci, kdy se do prezidentského úřadu tento měsíc vrátí republikán Donald Trump, jehož tým podle dřívějších informací médií chystal opětovné odstoupení od pařížské dohody o klimatu.

Nižší emise, horší dopady

U Indie, Činy a dalších asijských zemí je primární příčinou vysokých emisí počet obyvatel. Na osobu stále vypouštějí mnohem méně oxidu uhličitého než průmyslové evropské země, jako je třeba Česko.

Čína a Indie se přitom oteplují pomaleji než severněji položené části planety. Podle kvalifikovaných odhadů se planeta globálně oteplila za loňský rok o 1,5 stupně Celsia. Bohaté státy globálního severu, které se oteplují rychleji, mají ale více finančních zdrojů na různá adaptační opatření. Menší změny mají tedy na asijské státy horší dopady.

Světová meteorologická organizace (WMO) před několika dny uvedla, že loňský rok se jeví nejteplejším v historii. S podobnou prognózou o něco dříve přišla meteorologická služba Evropské unie Copernicus, podle níž měl rok 2024 namířeno prakticky jistě k označení nejteplejšího roku v historii měření a mohl by se stát prvním rokem s teplotou o více než 1,5 stupně Celsia vyšší než v předindustriálním období.

Obě organizace své předpovědi v následujících dnech doplní na základě dat z posledních dní a své souhrny vydají nejpozději do konce měsíce. Rok 2024 byl nejteplejší od roku 1775 také v pražském Klementinu s průměrem 13,3 stupně. Proti dosud rekordním letům 2018 a 2023 byl teplejší o půl stupně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 54 mminutami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
před 22 hhodinami

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
včera v 06:00

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...