Dopravní emise v Česku od roku 1990 stouply o více než sedmdesát procent

Události: Dopravní emise v Česku (zdroj: ČT24)

Emise skleníkových plynů klesají ve všech oblastech kromě dopravy, ukazuje Zpráva o životním prostředí ČR za rok 2023. Od roku 1990 dopravní emise narostly o sedmdesát dva procent. Souvisí to nejen s počty vozidel, ale i větší mobilitou lidí. Ta podle zprávy zůstává závislá na benzinu a naftě. Alternativní pohony v Česku příliš populární nejsou.

Osobních aut v Česku stále přibývá. Jen za první tři čtvrtletí letošního roku se jejich počet zvýšil o víc než sto tisíc. Celkem jich je už zhruba 6,7 milionu. Při započtení ostatních druhů vozidel, jako autobusy nebo nákladní auta, číslo vzroste až na 9,1 milionu vozů.

Roste nejen počet, ale i stáří vozů. Za posledních deset let se průměrné stáří registrovaných aut zvýšilo o více než dva roky. Podle dat Svazu dovozců automobilů teď dosahuje průměrný věk registrovaných osobních aut v Česku zhruba šestnácti let.

Zkušenost se staršími auty má automechanik Tomáš Neruda. Opravuje většinou vozy starší deseti let, nové v autoservisu často nevidí. „Dnešní motorové systémy jsou zaplněné součástkami, které v autech v minulosti vůbec nebyly. Jsou tam věci hlavně kvůli emisím, tenkrát měly vozy obyčejné karburátory. Dnes jsou tam vstřikovače, turbíny, turba a tak dále,“ přibližuje automechanik.

I díky tomu mají moderní vozy nižší emise a zároveň vyšší výkon. Jenže v Česku se vozový park obnovuje pomalu. „Lidé si nechávají stará auta a neodhlašují je. Často si nechávají starší auto jako další auto do rodiny,“ informovala mluvčí společnosti Cebia Barbora Minksová. „Ročně Češi na silnicích najedou 76 miliard kilometrů,“ doplnila.

To je v průměru skoro dvanáct tisíc kilometrů na jedno auto. Ve městech přitom počet najetých kilometrů závisí hlavně na výši příjmu. Podle odborníků je proto důležitý rozvoj veřejné dopravy. A to zejména v regionech.

Načítání...