Americké univerzity přicházejí na popud Bílého domu o peníze

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila desítky výzkumných grantů pro Princetonskou univerzitu, která se tak podle agentury AP stala další z prestižních vzdělávacích institucí, jejichž peníze z federálních zdrojů jsou kvůli „nátlakové kampani“ ohroženy.

Oficiálně vláda žádné granty nezastavila, přesto nefungují. Univerzitě totiž přísun peněz stoply federální agentury, jejichž vedení současná administrativa vyměnila a dosadila tam jí věrné osobnosti. O pozastavení grantů například ze strany ministerstva obrany, ministerstva energetiky nebo Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se univerzita dozvěděla v tomto týdnu, uvedl její rektor Christopher Eisgruber.

O kolik přesně univerzita přišla, není jasné, Eisgruber tuto částku zatím neuvedl, stejně jako možnou příčinu. Podle agentury AP je univerzita jen jednou z desítek vzdělávacích institucí, které v současné době čelí federálnímu vyšetřování kvůli možným projevům antisemitismu při loňské vlně propalestinských protestů. Eisgruber k tomu podotkl, že škola je odhodlaná bojovat proti antisemitismu, všem formám diskriminace, ale také za akademické svobody.

Princeton patří ke světově nejznámějším a nejúspěšnějším vysokým školám na světě: v žebříčku QS, který se pokládá za jedno z nejobjektivnějších měřítek kvality, je v současné době na 22. místě. Pro srovnání: nejvýše umístěná česká vysoká škola je v něm Karlova univerzita na 246. místě.

Univerzita ustoupila, návratu peněz se nedočkala

V pondělí Trumpova vláda také oznámila, že prověřuje federální smlouvy s Harvardovou univerzitou. Důvodem jsou opět obvinění z toho, že instituce nedokázala ochránit studenty před antisemitskou diskriminací. Zaměří se na granty, které od vládních organizací dostala. Jejich celková hodnota je asi devět miliard dolarů, v přepočtu asi 207 miliard korun. Opět srovnání: rozpočet českého ministerstva školství na rok 2025 je 291 miliard korun.

S federálními škrty se už musela vypořádat Kolumbijská univerzita. Této škole v New Yorku americká vláda zrušila granty a kontrakty v hodnotě 400 milionů dolarů (9,2 miliardy korun), což ministerstvo školství zdůvodnilo „nečinností“ univerzity „tváří v tvář šikaně vůči židovským studentům“. Univerzita po dvou týdnech oznámila, že přistoupila na změny požadované vládou, a mimo jiné slíbila, že zakáže protesty uvnitř akademických budov stejně jako nošení masek, jejichž účelem je utajit identitu.

Kolumbijská univerzita byla hlavním místem protestů na americké akademické půdě proti válce v Pásmu Gazy. Židovští studenti a vyučující si stěžovali na obtěžování a urážky ze strany protestujících, na druhé straně se naopak objevovala obvinění z islamofobie.

Finanční prostředky ale byly podle stanice CNBC i k 1. dubnu stále zadržené. Federální pracovní skupina to vysvětlila tím, že ústupky ze strany univerzity představují pouze „první krok“. Vědci i studenti, kteří tam provádějí desítky náročných vědeckých výzkumů, tak stále neví, jestli v nich mohou pokračovat. U řady studií může znamenat takové přerušení i jejich konec: například pokud se přestanou sledovat pacienti užívající experimentální lék nebo nebudou finance na dotazníkové rozhovory v době, kdy měly proběhnout.

Univerzita současně čelí rostoucímu odporu, kdy někteří kritici tvrdí, že by měla použít svůj obrovský nadační fond, aby tento výpadek financí pokryla, a ne aby složila zbraně.

Více důvodů k nejistotě

Nejenže se nyní mohou podobných problémů obávat i další univerzity, ale ani ty již postižené netuší, jak a jestli vůbec se jim finance vrátí. Musí čelit ale i dalším ztrátám příjmů. Například americký Státní zdravotní ústav (NIH) zavedl po nástupu vlády Donalda Trumpa patnáctiprocentní limit na úhradu nepřímých nákladů na výzkum, jako jsou mzdy podpůrného personálu a údržba laboratoří. Doposud bylo pokrytí výrazně vyšší – někdy 45 až 50 procent.

Podle CNBC se ale mohou objevit i další mechanismy, jimiž by univerzity mohly přijít o zdroje financí a tedy i nezávislost. Jedním z nich je zvýšení daní nebo změna jejich nastavení. V současné době jedné z daní podléhá jen asi padesát soukromých vysokých škol, těch největších. V Kongresu se ale už objevil návrh, který by ji rozšířil na většinu univerzit.

Problém, který musí nyní tyto vzdělávací instituce čelit, jsou i zahraniční studenti. Řada univerzit od nich získává významné zdroje. Americká vláda ale reálně jejich počet snižuje. Počet zahraničních studentů se během první Trumpovy vlády snížil a podle údajů Common App počet mezinárodních přihlášek nedávno poprvé za posledních pět let klesl.

Další krok, který zahraničním studentům znesnadňuje studium v USA, představil 2. dubna šéf americké diplomacie Marco Rubio, který nařídil americkým diplomatům v zahraničí, aby prověřovali sociální sítě žadatelů o studentská a výměnná víza s cílem znemožnit vstup do země lidem podezřelým z kritizování Spojených států a Izraele.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
před 1 hhodinou

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
před 2 hhodinami

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie zabila plejtváka obrovského

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie ulovila a zabila asi 18metrového plejtváka. Napsal to australský web ABC. Incident se odehrál v oblasti, kde se ve velkém množství nachází různorodá mořská flóra a fauna.
před 4 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 6 hhodinami

Zapírali, přiznali se, zapírají. Rusové opět odmítají vinu za masakr v Katyni

Intelektuálové, vojáci, duchovní, elita polského národa – před 85 lety zavraždili Sověti v lese u Katyně a na dalších místech přes dvacet tisíc polských zajatců. V dubnu 1940 postříleli zadržené ranou do týlu a zahrabali je do několika hromadných hrobů. Po třech letech pak mrtvé objevila postupující německá armáda. A začalo kolo obviňování propletené s propagandou nacistickou i komunistickou. Teprve 13. dubna 1990 Rusko oficiálně uznalo svoji vinu na masakru a odtajnilo i usvědčující dokumenty. V posledních měsících ale ruská bezpečnostní služba vinu Moskvy opět popírá a vrací se tak o téměř století zpět.
před 7 hhodinami

V Jižním Súdánu umírají lidé na choleru. Chybí tam zrušená americká pomoc

Omezení peněz pro americkou rozvojovou agenturu USAID se už začíná negativně projevovat. Podle humanitární organizace Save the Children zemřelo v Jižním Súdánu osm lidí nakažených cholerou. Nedostalo se jim totiž lékařské péče, která byla až donedávna financovaná právě Spojenými státy. Obavy panují také o pokles dostupnosti vakcín proti dalším nakažlivým nemocem jako ebola nebo AIDS.
před 21 hhodinami

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
včera v 12:02

Britská vláda pracuje na AI systému, který má předvídat vraždy

Britská vláda ve spolupráci s vědci vyvíjí systém, jehož cílem je s pomocí umělé inteligence předpovědět, kdo by se mohl dopustit vážných násilných trestných činů včetně vražd, a to za pomoci analýzy dat policie a vězeňské služby. Píše to server deníku The Guardian. Kritici se obávají toho, že systém bude Brity nespravedlivě profilovat na základě citlivých osobních údajů.
včera v 10:55
Načítání...