Trump podepsal výnos, který má vést ke zrušení ministerstva školství

Americký prezident Donald Trump podepsal výnos, který má vést ke zrušení federálního ministerstva školství. Šéf Bílého domu zároveň přislíbil, že o učitele bude „lépe postaráno“. Příslušný dokument podle záběrů televize CNN podepsal obklopen několika školáky sedícími v lavicích. Zpravodajský server The New York Times však poznamenal, že ministerstvo školství prezident nemůže zcela zrušit bez souhlasu Kongresu.

Ministerstvo, které zřídil demokratický prezident Jimmy Carter v roce 1979, kritizoval republikán Trump už ve svém prvním období v úřadě, nyní však v rámci škrtů řízených prezidentovi blízkým miliardářem Elonem Muskem chce instituci zrušit. Minulý týden vyšla najevo informace o zrušení téměř poloviny pracovních míst na ministerstvu, kde má zůstat necelých 2200 lidí z původních 4100. Zástupci resortu tvrdí, že zatím zvládnou pokračovat v plnění klíčových funkcí, jako je distribuce federální pomoci školám nebo správa studentských půjček.

„Zavřeme ho co nejdříve, co to půjde,“ prohlásil Trump s tím, že „ministerstvo nedělá dobrotu“. Další země si dle něj vedou lépe v žebříčku vzdělávání než USA, zmínil například i Čínu. „Po 45 letech vynakládají USA na vzdělávání mnohem více peněz než kterákoli jiná země. Přesto jsme na konci žebříčku, pokud jde o úspěšnost,“ uvedl šéf Bílého domu. „Ať se nám to líbí, nebo ne, jsme tam, kde jsme,“ dodal. O stávající šéfce resortu Lindě McMahonové řekl, že už „snad dlouho ministryní školství nebude“.

Školství se tak nyní podle Trumpa opět stane doménou jednotlivých států, „jak to má být“. Ačkoliv mají republikáni nyní většinu v obou komorách Kongresu, ke zrušení federálního ministerstva školství by potřebovali v Senátu podporu části demokratů, protože ke schválení takového kroku je zapotřebí takzvaná „supervětšina“ v podobě alespoň šedesáti hlasů. V praxi by tak potřebovali podporu alespoň sedmi demokratů, což se podle médií jeví jako nepravděpodobné.

„Postaráme se o naše učitele“

V závěru svého komentáře k rušení federálního ministerstva prezident chválil učitele. „Je mi jedno, jestli jsou v odborech, nebo nejsou, postaráme se o naše učitele,“ řekl. V odborech je podle vládních statistik sedmdesát procent pedagogů veřejných škol. „Budeme naše učitele mít rádi a budeme si jich vážit stejně jako našich dětí,“ poznamenal prezident.

Trump při podpisovém ceremoniálu naznačil, že o zrušení ministerstva by nakonec mohl hlasovat Kongres. Čtvrteční akce se zúčastnili mimo jiné republikánští guvernéři Texasu a Floridy, Greg Abbott a Ron DeSantis.

Demokraté varují před „zničujícím výsledkem“

„Donald Trump dobře ví, že nemůže zrušit ministerstvo školství bez Kongresu – ale chápe, že když propustíte všechny zaměstnance a rozbijete ho na kusy, můžete dosáhnout podobného, zničujícího výsledku,“ poznamenala demokratická senátorka Patty Murrayová. Šéfka učitelského odborového svazu Randi Weingartenová mezitím prezidentovi v prohlášení vzkázala: „Uvidíme se u soudu.“

Republikáni změny naopak vítají. „Vzdělávání patří rodičům a místním obcím – ne washingtonským byrokratům,“ uvedl například republikánský kongresman Mark Alford. Resort školství po podpisovém ceremoniálu krok označil za historický s tím, že „osvobodí budoucí generace amerických studentů a otevře příležitosti k jejich úspěchu“. Také poznamenal, že toto zrušení nezastaví „financování těm, kteří na něm závisejí“, včetně vysokoškoláků a studentů s postižením.

Americké školy jsou podle médií z 85 procent financovány vládami jednotlivých států či lokálními samosprávami, federální peníze tvoří jen malou část zdrojů. Zpravodajský server BBC zároveň poznamenal, že jsou to státy a okresy, kdo řídí americké školy a stanovují osnovy, nikoliv federální ministerstvo, jak se mnozí mylně domnívají.

Resort však dohlíží na financování veřejných škol a provozuje programy na pomoc studentům z nízkopříjmových rodin. Má také významnou roli ve správě a dohledu nad federálními studentskými půjčkami, které využívají miliony Američanů k placení vysokoškolského studia.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izraelská armáda uvedla, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové ofenzivy

Izraelská armáda v pátek informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje server The Times of Israel (ToI). Ozbrojené síly uvedly, že za uplynulý den podnikly rozsáhlé útoky, aby ovládly strategické oblasti na palestinském území ovládaném teroristickým hnutím Hamás.
před 3 hhodinami

Nejvyšší soud USA nepovolil deportace Venezuelanů podle zákona z 18. století

Americký nejvyšší soud v pátek ponechal v platnosti svůj dočasný zákaz vyhošťování Venezuelanů na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století. Informuje o tom agentura AP, která připomíná, že zákona, který se dosud využíval jen v dobách válek, se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží využívat pro usnadnění deportací.
před 4 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Prokurátor ICC Khan dočasně odstoupil z funkce, čelí podezření ze sexuálních deliktů

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan dočasně odstoupil ze své funkce v době, kdy ho vyšetřovatelé z OSN prověřují kvůli podezření ze sexuálních deliktů. S odvoláním na Khanův úřad o tom informuje agentura Reuters, podle níž je to bezprecedentní krok a neexistuje žádný jasný postup, jak hlavního prokurátora nahradit.
před 7 hhodinami

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Evropští lídři se shodují na nutnosti většího tlaku vůči Moskvě

Rusko-ukrajinské jednání v Istanbulu, kde se obě strany domluvily na dosud největší výměně zajatců, ale nikoliv na příměří, komentovali evropští političtí lídři. Mnozí z nich se shodují na nutnosti většího nátlaku na Kreml, pokud bude dál stát v cestě okamžitému zastavení bojů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně zajatců

K jednacímu stolu v Istanbulu poprvé od března 2022 zasedli zástupci Ukrajiny, Ruska a Turecka. Ukrajina a Rusko se dohodly na výměně tisícovky zajatců z každé strany. Obě země si podle Ankary také vymění písemné dokumenty s podmínkami pro dosažení příměří. V obecné rovině se též dohodly na dalším jednání. Delegace vedené poradcem Kremlu Vladimirem Medinským a ukrajinským ministrem obrany Rustemem Umerovem jednaly o zastavení bojů, na příměří se ale neshodly.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Tusk obvinil ruské hackery z útoku na weby vládních stran

Polský premiér Donald Tusk obvinil ruské hackery z útoku na internetové portály své strany Občanská platforma a jejích dvou koaličních partnerů, Levice a Polské lidové strany (PSL). Útok přišel dva dny před prvním kolem prezidentských voleb v zemi, která je klíčovým překladištěm západní pomoci Ukrajině, která se už přes tři roky brání plnohodnotné ruské agresi. Za favorita nedělního hlasování je pokládán kandidát Tuskovy strany.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...